olen aikaisemmin saanut heti vapaakuukauden jos olen ilmoittanut vaikka tarvitsevani ostaa polttopuut talveksi tai pesukoneen. nyt kun tein netissä hakemuksen koska eron tullessa tarvitsen itselleni ja lapselle huonekaluja yms niin minulle laitettiin sähköpostia että pitää ilmoittaa kustannusarvio? ei minulta aikaisemmin ole kysytty kustannusarviota. riippuuko tämä käytöntö kenties hakemuksen käsittelijästä?
vapaakuukaudet
Anonyymi
4122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Juu ilmoitat kustannusarvion, mikä ongelma?
Kyllä riippuu täysin käsittelijästä. Jos et ole tulorajaulosmittauksessa, etkä saa automaattisesti vapaakuukausia, niin silloin UO voi myöntää harkinnanvaraisesti. Toiset antavat helpommalla kuin toiset.
Hyvä kuitenkin jos haku menee läpi. Omalla kohdallani ei mennyt, tämä uusi uo-ylitarkastaja torppasi heti hakemuksen. Kyseessä oli kiinteää kodintekniikkaa eli lämminvesivaraaja. Myönsi vaparin sitten puolen vuoden jälkeen, mutta silloin oli jo sähkölämmityslaskut ja kiinteistöveron maksu niiden ylimääräiste "armoeurojen" kohteena. Olen edelleen ilman lämmintä vettä.
Että sellainen hitleri.
Itsekö sen kustannusarvion raapustat? Mulle hml sanoi ettei semmosii pysty eikä ehdi laatimmaan on kädet täynnä muutenkin. Eli odottelen kun lasku tulee ja menee sit ulosottoon niinkö