Olen alkanut ajatella, että saatan olla narsisti. Olen vuosikausia suunnitellut itsemur haa, mutta en vaan ole saanut toteutettua sitä. Olen kuitenkin täysi ihmisraunio, pelkkää jätettä, ja maailma olisi parempi paikka ilman minua. Vaikka tiedostan tuon kaiken, kuvittelen, että minulle voisi olla luvassa vielä hyvä elämä. Rinnastan tuon odotuksen hyvästä elämästä (kaltaiselleni ihmisjätteelle) siihen narsistien yleiseen kuvitelmaan menestyksestä, suosiosta jne. En siis mistään tuollaisesta haaveile, "vain" hyvästä peruselämästä. Samoin pidän narsistisena sitä, etten muiden ihmisten edun mukaisesti tapa itseäni, vaan itsekkäästi elän edelleen.
Olenko narsisti?
4
138
Vastaukset
- Anonyymi
Parempi olisi paeta tuosta negatiivisen ajattelun kehästä pikimmiten. On aivan joutavia negatiivisia ajatuksia. Lopeta sellainen!
- Anonyymi
Narsistista on tuo itsesi tahallinen mitätöiminen ja marttyyriksi asettautuminen jolla haet huomiota.
- Anonyymi
En ole ap, mutta itse olen miettinyt itsemurhaa joka ikisenä päivänä. Jo 20 vuoden ajan. Lähinnä muiden somaattispohjaisten sairauksien, kuten kroonisen väsymysoireyhtymän ja sen aiheuttamien vaivojen takia.
Kovin hyvää itsetuntoa minulla ei ole koskaan ollut. Ja olen ollut yhteiskunnan ulkopuolella jo monen vuoden ajan. Monet unelmat ja haaveet ovat kariutuneet kokonaan. Ja itsekin ajattelen usein, vähän nk. tämän ketjun aloittaja, että en ole mitään, minulla ja elämälläni ei ole mitään merkitystä. Ja että olen ihmisraunio ja pelkkää jätettä.
Elämässä menestymisestä haaveilin myös joskus. Ja siitä, että minusta olisi jotakin hyötyä tälle yhteiskunnalle ja voisin tehdä jotakin muiden ihmisten hyväksi.
En tiedä, onko aloittaja trolli, vai mitä. Mutta minusta itsemurhaa hautovia ei pitäisi syyllistää ja pitää heitä narsisteina.
Koska itse en ainakaan ole ollut, ( siis mikään narsisti) enkä ole sitä vielä tänäkään päivänä.- Anonyymi
Et tietenkään ole ollut etkä ole tänäkään päivänä. Hirveät defenssit puhkesi ainakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11810293
- 525030
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422211Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24993Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31991Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977