Korotukset vuodelle 2022 isännöinti/huolto/siivous

Anonyymi

Hei,

Minkälaisia korotuksia tuli teidän yhtiöihin vuodelle 2022?

Espoolainen kerrostaloyhtiö:
- isännöinti 2,9 %
- huolto 2,0%
- siivous 3,9%

Kaikki erillisiä yhtiöitä.

15

1503

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten nämä korotukset ovat olleet aiemmin? Jos joka vuosi samat, niin sitten on yläkanttiin.

    • Anonyymi

      Korotusesityksissä on varmastikin ilmoitettu mihin perustavat korotustarpeen? Näitä perusteluja on sitten hyvä tutkiskella ja arvioida onko prosentit hatusta vai perustuuko kohonneeseen kustannustasoon.

    • Anonyymi

      Varokaa, kilpailuvirasto seuraa myös asiakkaiden kartellia

    • Anonyymi

      Vai ovatko todellakin "erillisiä" yrityksiä?

    • Anonyymi

      Huollon osalta pidän 2% pienenä. Palkat taisi nousta 2021-2022 aikana 3,3% ja paljonko polttoaineet ovat nousseet?

    • Anonyymi

      Paljonko siivoojan korotus on kuukaudessa euroina? Veikkaisin 6-9€. Kiinnostaisi myös tietää montako asuntoa taloyhtiössänne on.

    • Anonyymi

      Porin OP-Isännöinti ilmoitti joulukuussa, että isännöinnin hinnat (kuukausiveloitus) eivät nouse ollenkaan vuodelle 2022 eli korotus isännöinnin kuukausiveloitukseen on tasan 0 %.

      Aikaisemmin korotukset ovat olleet joka vuosi luokkaa 2 %. Tämä on yli 10 vuoteen ensimmäinen kerta, kun kuukausiveloitusta ei nosteta ollenkaan.

      • Anonyymi

        Porissa kiinteistöhuollot korottavat 0-2 % kuukasiveloituksiaan. Löytyy siis toimijoita, jotka eivät nosta hintoja tänä vuonna!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Porissa kiinteistöhuollot korottavat 0-2 % kuukasiveloituksiaan. Löytyy siis toimijoita, jotka eivät nosta hintoja tänä vuonna!

        Ihmettelen todella, jos eivät korota. Joka vuosi olisi korotettava vähintään indeksin verran. Muussa tapauksessa syödään yrityksen kannattavuutta, jolla sitä pyöritetään.


    • Anonyymi

      Kun tietää pääkaupunkiseudun isännöinnin hintatason, noin 3 %:n korotus lähinnä naurattaa. Ei mitään todellista tarvetta korottaa hintaa. Mitenhän tuo virallisesti perustellaan? "Korotamme joka vuosi hintaa 2-3 %, kun kilpailijatkin tekevät niin."

      Tuo ei kuulosta kovin hyvältä, kun ottaa huomioon alan saaman maineen ja julkisuuden hinnoitteluun liittyvissä asioissa. Kaikki nostavat hintaa, kun muutkin nostavat. Kilpailuvirnaomainen hieroo taas silmiään.

      • Anonyymi

        Kilpailuviranomaista kiinnostaa vain onko kilpailua, ei yksittäiset hintojen muutokset. Tarjoajia lienee pääkaupunkiseudulla kymmeniä joten kilpailua on varmasti ja välillä kannattaakin kilpailuttaa ja päivittää isännöintitehtäväluetteloa vastaamaan viimeisimpiä laista asoy:lle tulevia vaatimuksia sekä asoy:n omia ehkä muuttuneita tarpeita.


    • Anonyymi

      Lahdessa huolto korotti 5% (45€/kk syy polttoaineet ym.), siivous 3% (12€/kk, indeksi). Isännöisijältä odotetaan korotus ilmoitusta. Kohde keskustassa asuntoja 30

      • Anonyymi

        Kovat ovat nuo 3-5 %:n korotukset porilaisen korviin. Kuten kirjoitin, Porissa talohuolto (ja siivous) hinnat nousevat 0-2 %. Yleisin korotus on tuossa 2 %:n paikkeilla. Yksi talohuolto ei korota.

        Odotan tietoa, korottaako mikään firma yli 2 % hintojaan? Varmaan olisi jo tullut ilmoitus, jos vuoden alusta astuu uusi hinta voimaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kovat ovat nuo 3-5 %:n korotukset porilaisen korviin. Kuten kirjoitin, Porissa talohuolto (ja siivous) hinnat nousevat 0-2 %. Yleisin korotus on tuossa 2 %:n paikkeilla. Yksi talohuolto ei korota.

        Odotan tietoa, korottaako mikään firma yli 2 % hintojaan? Varmaan olisi jo tullut ilmoitus, jos vuoden alusta astuu uusi hinta voimaan.

        Eihän prosenteilla ole mitään merkitystä vaan euroilla on merkitys


    • Anonyymi

      Vakuutuket, lämmitys ja sähkö sekä kaikki korjauskulut niin ja tietysti sekä vesi että jätehuolto nousivat

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      196
      1807
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      266
      1222
    3. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      66
      953
    4. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      913
    5. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      48
      801
    6. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      251
      793
    7. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      61
      788
    8. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      64
      768
    9. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      48
      749
    10. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      93
      732
    11. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      160
      692
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      76
      672
    13. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      666
    14. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      71
      636
    15. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      633
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      197
      622
    17. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      24
      586
    18. 31
      578
    19. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      25
      539
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      538
    Aihe