Determinismi debunkattu

Jos determinismi olisi totta, pitäisi teoriassa olla mahdollista ennustaa tulevaisuus kaikissa tilanteissa, koska pelkästään "luonnonlait" ohjaavat kaikkea.

Jos meillä siis tulevaisuudessa olisi joku kone jolla voisi ennustaa tulevaisuuden ja mitä jokainen hiukkanen tulee tekemään luonnonlakien mukaan, sen pitäisi pystyä ennustamaan myös sen mitä minä tulen tekemään tulevaisuudessa. Jos tämä kone sitten ennustaisi että 2 minuutin päästä EN tule napsauttamaan sormia, voisin todistaa sen ennustuksen vääräksi yksinkertaisesti napsauttamalla sormia, ja näin yksinkertaisesti determinismi on debunkattu. Se on yhtä helppoa kuin sormien napsauttaminen.

Sitten taas jos se kone ennustaisi että TULISIN napsauttamaan sormia 2 minuutin päästä, voisin yksinkertaisesti vaan olla napsauttamasta, joten determinismi ei millään voi olla totta, koska me voimme vapaalla tahdolla muuttaa sen mitä ennustetaan tulevaisuudesta, kun me ollaan tietoisia ennustuksesta.

11

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Monimaailmatulkinnassa molemmat vaihtoehdot tapahtuu.

    • Anonyymi

      Nimimerkki: Professori Realisti (XPR-0448)

      1) Ensinnäkin, todistusyrityksen lähtökohta on virheellinen, koska ennustamattomuus on eri asia kuin indeterminismi. Eli, on paljon esimerkkejä prosesseista, joiden tiedetään olevan sellaisia, että niiden tulokset ovat tuotettavissa käyttäen sellaisia laskennallisia prosesseja, jotka ovat kuvattavissa täysin deterministisellä algoritmilla, mutta joiden prosessien käyttäytymistä ei siltikään kyetä ennustamaan tarkasti, jos käytettävissä ei ole riittävästi niitä kuvaavaa tietoa ja toisaalta ei yhtään esimerkkiä sellaisista prosesseista, joiden *tiedettäisiin* olevan aidosti indeterministisiä. Eli, esim. siitä, että esim. tiettyjen kvanttimekaanisten ilmiöiden käyttäytymistä ei kyetä ennustamaan, ei seuraa että ne olisivat indeterministiä, vaan vain se, että jotkin kvanttimekaniikan *tulkinnoista* *olettavat*, että ne ovat indeterministisiä.

      2) Toisaalta, väite, jonka mukaan järjestelmä, jonka käyttäytymistä ko. ennustuskone ennustaisi, kykenisi napsauttamaan tai olemaan napsauttamatta sormiaan, ko. ennustuskoneen toiminnasta riippumatta, on vain väite ja ristiriidassa annetun ennustuskoneen määritelmän kanssa, eli jos ko. kone toimisi määritelmänsä mukaisesti, niin silloin ko. järjestelmä ei kykenisi napsauttamaan sormiaan, kuin vain sen ennustamalla tavalla ja jos taas kykenisi, niin kyseessä ei olisi annetun määritelmän mukainen ennustuskone. Ainakin matemaatikoille on hyvin tuttua se, että jos premissit ovat keskenään loogisesti ristiriitaisia, niin voidaan päätyä täysin virheellisiin johtopäätöksiin.

      3) Esitetty arviointitilanne ei myöskään ole kelvollinen, koska siinä oletetaan, että sillä prosessilla, jonka käyttäytymistä ko. ennustuskoneen on tarkoitus ennustaa, on käytettävissään ko. ennuste syötetietona, mikä tietenkin vaikuttaa ko. prosessiin ja myös koska oletetaan, että ennustuskoneella ei ole käytettävissään tietoa siitä, että miten ko. prosessi tulee käyttäytymään, joka tieto kuitenkin tietenkin on välttämätön edellytys sille, että kyetään ennustamaan tietoon perustuen se, että mitä tulee tapahtumaan. Ennustusmallien ideana on tietenkin johtaa tuo tieto muun käytettävissä olevan informaation perusteella ja jos/kun ko. kone siis ei kykene ennustamaan tiettyä käyttäytymistä, niin syy on se, että sillä ei ole käytettävissään riittävästi informaatiota määritelmänsä mukaisena ennustuskoneena toimimiselle, eikä se, että ko. ennustettava käyttäytyminen olisi indeterminististä.

    • Anonyymi

      Kaaosteorian mukaan systeemin lopputilaa ei voida ennustaa, vaikka alkutila tunnettaisiin mielivaltaisen tarkasti. Edes deterministisiä kaaoottisia systeemejä ei pysty ennustamaan.

      • Anonyymi

        ... ja kun kvanttimekaniikan puolelta tulee mukaan aitoa satunnaisuutta (epätarkkuusperiaate) niin kaoottiset järjestelmät vahvistavat siitä lopulta esimerkiksi sääilmiöiden satunnaisuuden. Aito kvanttimekaaninen satunnaisuus radioaktiivisessa hajoamisessa ja ionisoivan säteilyn absorboitumisessa vaikuttaa suoraan ihmisten terveystilaan.


    • Anonyymi

      Aloittajan virhe voidaan esittää yksinkertaisesti näin.

      Todellisuus koostuu tapahtumista, oletetaan että kaikki todellisuuden
      tapahtumat ovat deterministisia.

      Silloin myös aloittajan aivojen toiminta ja aivokemikaalit ovat determ.
      Kun ennustuskone ennustaa sormien napsautuksen, aloittajan aivot
      vain toteuttavat sen, ilman että aloittaja edes tiedostaa tapahtumaa.

      Virheenä on se, että aloittaja antaa aivoilleen ei-deterministisen
      ominaisuuden, vaikka tuossa todellisuudessa se ei ole mahdollista.

      Samanlainen ajatuskömpelyys esiintyy aikalooppeihin jääneillä
      ihmisillä, kuten elokuvassa "Päivä murmelina".

      Siinä aikaloopin aikasuhteet vaikuttavat kaikkialle muualle paitsi
      päähenkilön tajuntaan, päähenkilö on irti aikaloopista, no tämä on
      tietysti narratiivin ehto.

      Tässä todellisuuden determinismi on oletettu ideaali tapaukseksi,
      joten mitään kaaos- tai kvanttipuolen ilmiöitä ei ole otettu huomioon,
      tämä vain argumentin takia.

    • Anonyymi

      Sinun täytyy odottaa se kaksi minuttia,tuon kahden mitutin aikana ehtii tapahtua monia asioita.Voit saada esim. aivoinfarktin,etkä pysty enää napsauttamaan sormiasi.

      • Anonyymi

        Jos ennustuskone, täysin determinoitu, antaa aikaa kaksi minuuttia, niin
        silloin olen hengissä napsautus hetkellä. Sen jälkeen on eri asia.


      • Jos niin sattuisi jollain ihmeellä muka käymään juuri silloin kun on tekemässä tuota koetta, silloin testattaisiin tietysti uudelleen sama juttu toisella henkilöllä. Luuletko että hänkin saa jonku aivoinfarktin yhtäkkiä 2 minuutin päästä, että ei voi napsauttaa sormia?


      • Anonyymi
        Trexnonar kirjoitti:

        Jos niin sattuisi jollain ihmeellä muka käymään juuri silloin kun on tekemässä tuota koetta, silloin testattaisiin tietysti uudelleen sama juttu toisella henkilöllä. Luuletko että hänkin saa jonku aivoinfarktin yhtäkkiä 2 minuutin päästä, että ei voi napsauttaa sormia?

        Ennustuskone, tai oikeastaan kohtalokone, "tietää" kaikkien ihmisten
        kohtalon, kuolinhetken ties millä tarkkuudella.

        Joten kahdella ihmisellä on oma kuolinhetkensä.
        Tuollainen testaaminen ei auta.

        Olet vain määritellyt tuon todellisuuden determinismin liian tiukaksi.
        Mutta vapauttanut aivojen toiminnan determinismista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ennustuskone, tai oikeastaan kohtalokone, "tietää" kaikkien ihmisten
        kohtalon, kuolinhetken ties millä tarkkuudella.

        Joten kahdella ihmisellä on oma kuolinhetkensä.
        Tuollainen testaaminen ei auta.

        Olet vain määritellyt tuon todellisuuden determinismin liian tiukaksi.
        Mutta vapauttanut aivojen toiminnan determinismista.

        Voi kakka!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi kakka!

        Kävitkö juuri potalla ja yllätyit tuloksesta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      61
      5324
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      82
      4305
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      98
      3847
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2771
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      164
      2633
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      72
      2463
    7. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      29
      2437
    8. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      81
      2228
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      174
      1950
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1616
    Aihe