Keitele Group ja UPM pian kansainvälisessä boikotissa

Anonyymi

Savossa on sekä Keitele Groupin, että Myöskin UPM:n toimintaa. Seuraavassa tekstissä on todisteet siitä, että myöskin Savossa toimii ihmisoikeuksia rikkovia yrityksiä: "Kyseessä on siis laillisen lakon murtamisyritys rikkurityövoiman avulla. UPM:n tarkoitus on, että mahdollisimman moni työntekijä ei osallistuisi lakkoon, vaan houkutus lihottaa omaa tilipussiaan nyt heti olisi suurempi kuin myöhemmin konkretisoituvien parempien työehtojen saaminen kaikille.

Lakkoilua suojaa sekä perustuslaki että ihmisoikeussopimukset. Tilannetta, jossa työnantaja turvautuu taloudellisiin kannustimiin, jotta työntekijät luopuisivat tärkeistä ammattiyhdistysoikeuksistaan, Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on pitänyt Euroopan ihmisoikeussopimuksen kokoontumis- ja yhdistymisvapautta koskevan artiklan rikkomisena.

Ihmisoikeustuomioistuimen tapauksessa (Wilson ym. 2.7.2002) palkka oli pienempi henkilöillä, jotka eivät olleet suostuneet siihen, että ammattiliitto ei enää neuvottelisi palkankorotuksista ja muista työsuhteen ehdoista. Ihmisoikeustuomioistuin katsoi, että liitolla ja sen jäsenillä täytyi olla jokin mahdollisuus saada työnantaja kuuntelemaan.

Tuomioistuimen mielestä vapaaehtoisen kollektiivisen sopimusjärjestelmän ydin on siinä, että ammattiliitolla on mahdollisuus ryhtyä lakkoon tai muihin toimenpiteisiin. Lakon tarkoitus on saada työnantajan edustaja käymään ammattiliiton kanssa sopimusneuvotteluja niistä kysymyksistä, joita liitto pitää tärkeinä jäsentensä etujen kannalta. "

Olennaista on, että työntekijöillä on mahdollisuus pyytää liittoa tekemään tai sallia sen tehdä työnantajalle esityksiä tai ryhtyä toimenpiteisiin työntekijöiden etujen ajamiseksi. Elleivät työntekijät voi tätä tehdä, heidän vapautensa kuulua ammattiliittoon etujensa turvaamiseksi on näennäistä. Valtion tehtävänä on varmistaa, että liiton jäseniä ei estetä tai rajoiteta käyttämästä liittoaan heidän edustajanaan, kun pyritään päättämään heidän suhteistaan työnantajiinsa.

Edellä käsitelty tapaus oli Britanniasta. Vastaavan tyylisiä tapauksia löytyy myös Suomesta. Viimeisin on Keitele Oy:n tapaus, jossa yritys maksoi lakon ajalta pienempää tuotantopalkkiota lakkoon osallistuneille työntekijöille. Käräjäoikeus totesi menettelyn olevan syrjivää ja määräsi yrityksen maksamaan 22 työntekijälleen täyden tuotantopalkkion ja yhdenvertaisuuslain mukaisen hyvityksen.

Kyse on syrjinnästä eli siitä, että työntekijä asetetaan eri asemaan ammattiyhdistystoiminnan vuoksi.
Keitele Oy:n tapauksessa kyse oli edun menettämisestä kuten myös korkeimman oikeuden tapauksessa KKO 2010:93, joka sekin koski tuotantopalkkion maksamista lakossa olleille työntekijöille. Sillä, houkutteleeko työnantaja toimimaan haluamallaan tavalla vai rankaiseeko hän vääränä pitämästään toiminnasta, ei voi olla merkitystä. Kyse on syrjinnästä eli siitä, että työntekijä asetetaan eri asemaan ammattiyhdistystoiminnan vuoksi. Ammattiyhdistyksen toimeenpanema lakko on sekä Wilson-tapauksen että korkeimman oikeuden oikeuskäytännön mukaan (KKO 2010:93) osa yhdistymis- ja kokoontumisvapautta.

22

2428

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keiteleen omavaltainen tehtailija on pian vakavan paikan edessä. Tieto kiertää maailmalla nykyään nopeasti ja tehokkaasti.

    • Anonyymi

      Kinkkinen juttu. Kun Suomeen rakennettiin hyvinvointia 60-luvun lopulta alkaen, jolloin vienti alkoi vetää kunnolla, oli rahaa jota jakaa. Nyt 50 vuotta myöhemmin, jolloin hyvinvointia rahoitetaan velkaa ottamalla, ei kuitenkaan voida luopua siitä mihin oli totuttu. Oli siis totuttu esim. siihen että Suomessa ei ole pakko tehdä työtä, ja yhteiskunnan yhteisillä rahoilla on pakko pitää hengissä myös ne jotka eivät halua tehdä työtä. Keiteleellä ei selvästikään ole hyvin palkattuja työpaikkoja, joten työnantajat toimivat huonon tilanteen antamalla edulla, soveltaen puolilaittomia ja käräjillä selvitettäviä keinoja. Ota tai jätä.
      Se, että sahatavaran hinta on noussut maailmanmarkkinoilla viime- ja toissa vuonna, ei tietenkään ole näkynyt sahatyöläisten palkoissa. Eikä tule näkymään.
      Keitele Group joutuu selvittämään, aikooko noudattaa läpinäkyvää työehtojen tekstiä. Joka tapauksessa työntekijät kärsivät eniten.

    • Anonyymi

      Jos pelkät työsopparitkin pistetään salassapidettäviksi niin pitäs alkaa hälytyskellojen soida pään sisällä. Jos nimi löytyy paperista niin olet hyväksynyt sopimuksen ehdot ja olet KUSESSA.

    • Anonyymi

      Keiteleen patu joutui taipumaan ja toteamaan,että sanelu ja mielivaltainen kohtelu eivät ole tätä päivää. Jopa Japanin uutisvälineet noteerasivat asian. Lehtitietojen mukaan neuvottelut alkavat ja ainakin saarto loppuu. Keitele kääntää tietysti asian niin päin,että saarron oli pakko loppua.
      9 euron tuntipalkkalaiset ja liittoon kuulumattomat nulkit voisivat nyt hattu kourassa kiittää niitä,jotka heidän puoliaan pitävät.

      • Anonyymi

        Jos ei tule tulosta niin torstaina 13 päivä alkaa uusi lakko keitelettä vastaan.


      • Anonyymi

        Heh, "kahdeksan euron tuntipalkka" ja yhdeksän euron nulkit.


    • Anonyymi

      Keitele on suomen Saksa

      • Anonyymi

        Ja saha on Puolan A…….


    • Anonyymi

      Keitele group on huono työnantaja. Ei pidä huolta työntekijöistä eikä jaksavuudesta työpaikalla.

    • Anonyymi

      Nuo tuollaiset ihmisoikeustuomioistuimet ym eivät oikeasti tarkoita mitään, ei taida Suomen Laki noita tuntea. Keitele Group Oy:n pääluottamusmiehellä on sellainen vääristynyt käsitys että ollakseen töissä yhtiössä henkilön pitää kuulua Teollisuusliittoon, mikä ei tietenkään pidä paikkaansa.

      • Anonyymi

        https://en.wikipedia.org/wiki/Closed_shop

        Lukekaa tuo Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen artikla 11. Jos ymmärrätte.
        Toisin sanoen, oikeus olla liittymättä ammattiliittoon.

        Taidatte lukea noita lausuntoja kuin piru Raamattua.


    • Anonyymi

      keitele on paska

    • Anonyymi

      Höpö-höpö juttuja. Ei ole kukaan vielä missään mediassa ottanut kantaa minkälaista painostus- ja pelottelutaktiikkaa Teollisuusliiton kellokaat käyttivät viime talvena Keitele Groupin Keiteleen tehtaalla. Kellokkaiden masinoima kamppanja, alettiin levittelemään juoruja liittoon kuulumattomasti ja oletettavasti kuulumattomista työntekijöistä ja heidän sukulaisistaan. Lestadiolainen tuntuu olevan Teollisuusliiton jäsenelle punainen vaate, vaikka sitten keksitty jäsenyys.

    • Anonyymi

      Oliko tämä "uutinen" Kansan uutisissa? Siellä Putinia ja Stalinia fanittavien uutisten seassa? Aikamoista tuubaa.

    • Anonyymi

      Toverit rauhoittukaa, ottakaa pilsneriä. Ei taida teidän yninänne paljoa auttaa.

    • Anonyymi

      Loimaan kassaan kuuluva on kuin myymälävaras. Syö sinunkin pöydästäsi. Vaan hyvin ne tuntuvat kelpaavan kaiki edut kuten lomarahat noille siipeilijöille.

      • Anonyymi

        Loimaan kassa ei tue SDP:n ja Vasemmistoliiton eduskuntavaalikampanjaa, eikä tarvitse Loimaan kassaan maksaessa osallistua Teollisuusliiton hämäriin uhkauksiin.


    • Anonyymi

      Heh, onpa siinä jollakin kaunoja. Kumma käsitys Teollisuusliitolla tuosta palkanmaksusta. Tekemättömästä työstäkin ilmeisesti pitäisi palkkaa maksaa. Ei oikein sovi oikeuskäsitykseen.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Moskova tai teollisuusliitto, ihan sama. Vasemmistoliitto ulisee uussuomettumisesta, SDP lupaa 3000 euron minipalkkaa. Hallitus vaihtoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Moskova tai teollisuusliitto, ihan sama. Vasemmistoliitto ulisee uussuomettumisesta, SDP lupaa 3000 euron minipalkkaa. Hallitus vaihtoon.

        Riku Aalto jo uhoaa. Kahdeksan ja puoli prosenttia sekä 3000 euron kertamaksu. Laittaisivat kerralla tuplana. Ei inflaatiota ole olemassa ja jos olisikin niin ei meinaa mitään.


    • Anonyymi

      Teollisuusliitto käy vaalikamppanjaa SDP:n puolesta ja jäsentensä rahoilla. Ei varmaan kysytä tähän haluja kun jäsenmaksun maksaa.
      Mitähän ihmisoikeutta tuo rikkoo, jäsenmaksu ilman edustusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      923
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      477
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe