VW on jo ID5 mallissa.
https://www.volkswagen.fi/fi/mallit/id5.html
https://www.volkswagen.fi/fi/mallit/id5.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 71
Vanhimmat
Juu. Valmistaa sähkäreitä, kuin Neuvostoliitto sinkkiämpäreitä. Paljon tulee massaa ulos, mutta se laatu, ja luotettavuus vielä puuttuu. Muuten ihan hyvä...
VW porskuttaa sähköautoissa sellaisessa nosteessa ettei mitään rajaa. Tilauskirjat pullottavat ja sähköautojen valmistus on kannattavaa massatuotantoa.
Laatuongelmia ei terokaan pysty nimeämään. Vain ylimalkaisia heittoja kun ei muutakaan surkeudessaan voi.
Tesla ja VW ovat kuorineet sähkömarkkinoiden kermat kun ensimmäinen Tojon sähköauto vasta odottaa valmistumistaan.
Milloin tulee tuolta ihailemaltasi, ja ylistämältäsi merkiltä se ensimmäinen ympärivuotiseen käyttöön tarkoitettu täys-sähköauto?...
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/myytava-kesaoloihin-soveltuvana-sahkoautona-ruotsin-autoliitto-tylyttaa-volkswagenin-id-perheen-pakkaskestavyytta/cdaca78c-50fa-4468-afa8-a2d19d196e54
VW ei käytä Toyotan tuotantoperiaatteita joissa säästetään kaikessa ja iso lauma suunnittelijoita keskittyy vain säästöihin.
Tämän konsernin tekemä sähköauto voitti viime talvena TM:n talviautovertailun kautta aikojen korkeimmalla pistemäärällä. Päihittäen kaikki polttiksetkin.
Eihän tuossa Ruotsin jutussa ole mitään muuta kuin että maahantuojaa vaaditaan kertomaan käyttöehdoista selvästi. Volsut toimivat mainiosti myös yli 30 asteen pakkasissa. Siitähän ei ole koskaan ollut kysymys.
" Volsut toimivat mainiosti myös yli 30 asteen pakkasissa. Siitähän ei ole koskaan ollut kysymys."
Tuossa kauppalehden jutussa kerrotaan kuitenkin näin, jos vaivauduit sitä edes lukemaan.
"Sen mukaan ID.-mallisen ajoneuvon omistajan on käytettävä autoaan ainakin kerran vuorokaudessa, kun pakkanen on pudonnut -30 asteeseen tai sen alle."
”Ruotsin sääolot huomioiden myyjän on kerrottava asiakkaalle näistä vioista ennen kaupantekoa, muuten auto on viallinen. Asiakkaiden on luotettava siihen, että auton voi pysäköidä ulkotiloihin myös kylmällä säällä”, Ruotsin autoliiton tekninen asiantuntija Carl-Erik Stjernvall toteaa."
"Autoliitto menee jopa niin pitkälle, että tarjoaa Volkswagenille kaksi vaihtoehtoa: Joko yhtiö vetää autot pois Ruotsin markkinasta tai sitten niissä ilmenneet puutteet korjataan."
Joten juuri tuosta pakkasella toimimisesta on kysymys. Vai menetkö sinä joka päivä käyttämään tuota puolivalmistetta silloin, kun asteita on -30, tai yli?
Käsittämätöntä viallisen valmisteen puolustelemista. Mitä ihmeen kiksejä sinä saat siitä?
"Joten juuri tuosta pakkasella toimimisesta on kysymys."
Siitähän nimenomaan ei ole kyse, vaan kovassa palkasessa säilyttämisestä ilman latausta. ID:n Suomen malleissa on vakiona akun lämmitys. On vain ajan kysymys kun käyttämättömänä olevan auton akun lämmitys kovassa pakkasessa päivitetään toimimaan tarvittaessa ajoakun sähköllä niin ettei vahinkoja pääse syntymään.
Kaikissa uusissa sähköautoissa ei ole minkäänlaista akun lämmitystä vakiona. Eivät vaan ole joutuneet vielä Ruotsin autoliiton hampaisiin.
Itsepetosta voi harrastaa monella tapaa. Tämä sinun soperrus on yksi niistä.
VWn sähköauto voitti "viallisenakin" Kaikki koskaan testatut polttikset talviautovertailussa. Saas nähdä kuinka ylivoimainen se on kun tämä "viallisuus" fixataan.
Veikkaukseni on että patteriauto on välivaihe. Kymmenen vuoden kuluttua on ihan muuta tekniikkaa.
Joo, nyt ja kymmenen vuoden päästä (ja siitä eteenpäin) on akkuautoja. Patteriautoilla ei oikein mitään tee, kun niitä ei voi ladata.
Tesla ja VW ei jätä juhlista myöhästyneelle Tojolle kuin jämät.
Kia ja Hyundai myös kovia sähköauto markkinoilla.
Eikä ne siihen lopu. Toyota on vaan aina se perässähihtäjä.
Toyota ei tuo autoja keskeneräisenä markkinoille, asiakkaiden testavaksi, mitä nämä "edelläkävijät" tekee. Ei jumalauta edes latausluukkuja osata tehdä niin, että pelaisivat pakkasessa, niin mitä kaikkea muuta on ryssitty, en edes halua tietää. Autot maksaa 50-100 tuhanteen, niin luulisi sillä saavan myös laatua, mutta ei, kaikkea muuta.
Vajaa vetoinen Toyota RAV4 plugin maksaa muistaakseni 64000
Huomioarvoista on ehkä se et sähköautot nelivetoisina ovat oikeasti nelivetoisia.
Kauheata+hoppua+ei+ole+sähköautojen+valmistamisen+aloittamisessa,+koska+90+%+maailman+ihmisistä+ei+ysty+sähköautoa+lataamaan.+Mitä+järkeä+Toyotan+olisi+sähköautoja+suuressa+mittakaavassa+tehdä,+koska+ihmiset+eivät+ajopelejään+pysty+lataamaan?
Toyota+ei+tee+sähköautoja+vielä+missään+mittakaavassa+kun+se+on+sössinyt+homman+totaalisesti.+
Tuo+10%+ihmisistä+tarkoittaa+kuitenkin+useamman+miljoonan+sähköauton+markkinoita+per+vuosi.+Tesla+oli+ajoissa+liikkeellä+ja+se+on+kasvattanut+yhtiön+arvon+noin+nelinkertaiseksi+Toyotaan+nähden+pelkästään+sähköautoja+valmistamalla.+Luulen+että+Toyotan+pojat+Tokiossa+arvostaisivat+tuollaista+nousua+yhtiön+arvossa+ja+näkevät+järkeä+sähköautojen+tekemisessä.+Nythän+sielläkin+yritetään+epätoivoisesti+päästä+samoille+kasvaville+miljoonamarkkinoille+joita+hallitsee+Tesla+ja+VW.++Myöhäiselle+tulijalle+jää+vain+jämät+kun+fiksummat+pelurit+ovat+jo+paaluttaneet+tonttinsa.
Sähköauto on erinomainen kun ajellaan vain max. 100 km päivässä.
Näin ajettiin Norjassa maanteillä eli sähköautoille 500km kertataival oikeassa elämässä ei ole temppu eikä mikään.
Ford Mustang Mach-E Long Range RWD 618km
Tesla Model 3 LR 2020 612km
Ford Mustang Mach-E Long Range AWD 552km
Volkswagen ID.3 Pro S 564km
Skoda Enyaq 522km
Volkswagen ID.4 532km
Hyundai Kona 2021 537km
Polestar 2 467km
Audi e-tron GT 528km
Hyundai Ioniq 5 502km
Talvella on mitattu vain osa autoista ja siellä km-määrä on ollut näillä autoilla 500-400km eli kuski tarvitsee paljon useammin taukoa kuin sähköauto latausta.
Tässä kaveri ajaa sähköautolla Stadista Saariselälle 1.100km. Pakkasta alimmillaan 25 astetta ja koko matkan keskinopeus 80km/h. Eiköhän tuollainen päivätaival riitä useimmille suomalaiselle.
https://youtu.be/9oJbIdr1lTU
Tuostahan oli paljon juttua kuinka hidasta ja vaikeaa matkanteko oli, jatkuvaa sähkömittarin tuijottelua ja syrjäisten latauspaikkojen kyttäämistä.
Kesää kohti onneksi mennään kun lopussa käy näin: https://m.youtube.com/watch?v=dhsg92BdLhI
Latauspaikkoja ei tarvinnut kyttäillä missään. Kaikki oli vapaina niinkuin keskinopeudesta voi päätellä. Tuota matkaa ei talvirajoituksilla paljon tuosta nopeammin voi ajaa laillisesti.
Paljonko Toyotoilla sitten ajetaan päivässä, jos niillä ajetaan 12-15 tkm vuodessa?
"Tuostahan oli paljon juttua kuinka....... "
Tarkoittaa suomeksi että paljon on taas jauhettu paksaa ja vääritelty asioita. Katso video ja katso matkan keskinopeus niin tiedät paljon enemmän. Paksapuheiden lukemisella ei ymmärrys paljoa lisäänny.
Nuo lupaukset on heitetty romukoppaan jo lukuisilla testeillä. Noin puolet pääsee noista luvatuista kilometreistä, ja sillä siisti.
"500-400 km ja kuski tarvii pysähdystä useammin , kuin auto " . Lyhyet on teillä etappivälit .
"Nuo lupaukset on heitetty romukoppaan jo lukuisilla testeillä. Noin puolet pääsee noista luvatuista kilometreistä, ja sillä siisti."
Ei nuo ole mitään luvattuja kilometrejä vaan autolehden testaamat kilometrit liikenteessä ajettuna.
"Lyhyet on teillä etappivälit ."
Normaali-ihmisellä on. Varsinkin perheellisellä kun ei halua kiduttaa perhettään istuttamalla autossa tuntikausia kerrallaan.
Kulkumulkut on oma ihmislaji.
No miksei sitten Skoda eunukilla päästy edes helsingistä turkuun ja takaisin ilman välilatausta? Kertoisitko sinä, että miksi?
Silloinhan tänne ei kannattaisi Toyotan tuoda mitään muuta kuin sähköisiä. Toyotalla ajetaan juuri alle keskimääräisten kilometrien joten tuo 100km/vrk riittää mainiosti.
Eipä ole akkuautoilla vielä asiaa maanteille, kovin on kehittymätöntä.
Itselataavilla ei ole jakoa maanteillä.
Tämähän on kuin jotain epätoivoisen ja toivonsa menettäneen Vilppivagen myyjän tuskan parahtelua kaasukammiossa kun Toyota on vienyt leivän suusta ja sulat hatusta. Toyota vastaan kaikki muut, on jo menossa kun ei pelkästään vikavagen konsernin tekeleistä ole haastajaksi maailmanlaajuisesti Myynnistä en puhu mitään kun en myy mitään.
Typerintä olisi mennä ostamaan joku puolivalmisteinen patteriauto niinkuin nuo hätäisesti kyhätyt vikavagen itkit ovat osoittautuneet olevan.
VW toi ekat sähköautot liikenteeseen jo kohta 10 vuotta sitten. Nyt on menossa jo toinen sukupolvi ja VW:n menestys on ollut huikeaa. Viime vuonna pelkästään Euroopassa ostettiin 300.000 VW sähköautoa vaikka sirupula vaikeutti toimituksia pahasti. Tänä vuonna USAn ja Kiinan kaksi tehdasta tuovat huomattavasti lisäkapasiteettia valmistukseen ja VW:n sähköautojen menekki kasvaa mijoonaan kappaleeseen.
Misääs se Tojo taapertaa? Ei ole vieläkään yhtään Toyotan sähköautoa saatu Suomeen edes kylmille tyypeille.
Ja se eka sähkötojo on Lexus joka maksaa reilusti yli 50.000 ja sen tekniikka on samaa tasoa kuin eGolfin joka on jo haudattu. Max lataustho 50kW ja WLTP range noin 300km. Täysin kivikautista jopa puolet halvemmissa autoissa 2022.
On muitakin
https://www.is.fi/autot/art-2000007997913.html
Tässäpä varsinainen sähköauto!!!🤣😂😅 Myytävä kesäoloihin soveltuvana sähköautona” – Ruotsin autoliitto tylyttää Volkswagenin ID-perheen pakkaskestävyyttä!
Kaikenlaista sontaa ne kauppaavat!!!
Loistava uusi harrasteauto kesäolosuhteisiin tuo uusi VW ID.5!!! 😆🤣
Nyt taas pikkaisen keulii. VWn autojen toimivuudessa pakkasella ei ole ollut mitään ongelmaa. Ruotsalaiset vain itkevät siitä että VWn pitäisi kertoa ostajille selkeämmin että käyttöehdoissa lukee että autoa pitää käyttää päivittäin jos pakkasta on yli 30 astetta.
Volsu siis toimii loistavasti myös yli 30 asteen pakkasilla, mutta ruotsalaisia närästää tuo päivittäinen käyttöpakko noilla keleillä.
Talvitestissä ei kyllä lämmityslaitetta kehuttu eikö kyse ollut kovinkaan kovasta pakkasesta.
Mutta jokose pojat teillä oma oma ID tilattuna vai onko kommentointi vain mutuilun varassa?
Minulla 20 vuotiaalla juuri kortin saaneella trollilla on jo KAIKKI VW ID mallit omassa tallissani!! 🤣😂
Sen lisäksi upouusi helmitaulu!
Kun se Toyota saisi sen ensimmäisen sähköautonsa tänne Suomeen niin voisi tehdä vertaiiua. Nythän Toyota on vasta saanut aikaiseksi lupauksia ja mainoksia. Sähköautoja ei näy yhtä ainoaa.
VW:n sähköauto muuten voitti viimetalvena TM talvivertailun pistemäärällä johon yksikään polttis ei ole koskaan yltänyt. Katsotaan mitä Tojon sähköauto saa kasaan. Spaksien mukaan ei kovin paljoa koska Lexukseen ei saa lämpöpumppua tai nestelämmitettyjä akkuja edes rahalla. Kivikautista touhua.
Valmiiksi tekeminen vie aikansa. Hosumalla taas ei tule kuin kusipäisiä mukuloita, kuten olemme VW; n tapauksessa nähneet. Pelkkiä kesämopoja nuo ID; t.
" jo toisen polven" lopezlaatuisia murheenkryynenejä ja puolivalmisteita jo toisessa polvessa! Oisko tuo syy siihen että Toyota on maailman ylivoimainen ykkönen ja vw taapertaa?
"Valmiiksi tekeminen vie aikansa. Hosumalla taas ei tule kuin kusipäisiä mukuloita, "
No eipä auttanut aika tojon insinöörejä. Kymmenen vuotta eGolfin jälkeen esitelty Lexus pystyy lataamaan max 50kW teholla. Sen Range on 300km ja siihen ei saa lämpöpumppua.
ID.3 lataa 135kWlla, Range 500km ja lämpöpumppu vakiona. Ja maksaa 10.000 euroa vähemmän kuin tuo Lexus.
Aika hukkaan heitettyä 10 vuotta tojolta.
Miksihän vw toimittaa akku ja releviallisia autoja markkinoille mistä Ruotsin viranomaisetkin varoittaa?
Ne relevialliset autot joista viranomaisille valitetaan Suomessa ovat tojon latauskelvottomia.
"Joulukuisena päivänä pakkasta oli 17 astetta. Ei siis mitenkään erityisen hyytävää Oulun olosuhteissa, mutta Alexey Zerkinin kesäkuussa käyttöön otettu uusi Toyota Corolla Hybrid ei inahtanutkaan
– Tuijotin kojelautaa ja yritin käynnistää autoa monta, monta kertaa. Käynnistysilmoitusta ei tullut, vain virheilmoituksia. Lisäksi vaihdekeppi lukittui parkkiasentoon, joten autoa ei voinut liikuttaa minnekään."
"Kilpailu- ja kuluttajaviraston asiantuntija Raija Marttala kertoo, että hybridiautojen pakkasongelmista valitetaan melko usein."
https://www.kaleva.fi/hybridi-hyytyi-oulun-pakkasilla-alexey-zerkin-on-k/4207162#kommentit
Ruotsin autoliitto on voimakkain sanoin tuominnut Volkswagenin uusille ID.-mallisille täyssähköautoille asettamia käyttöehtoja. Erityisesti autoliitto nostaa esiin 10 asteen pakkasrajaan asetetun ehdon.
Sen mukaan ID.-mallisen ajoneuvon omistajan on käytettävä autoaan ainakin kerran vuorokaudessa, kun pakkanen on pudonnut -10 asteeseen tai sen alle.
Se raja on 30 astetta pakkasta. Ei 10.
Tottakai. Heti kun se tekee "yhteityötä" jonkun muun autovalmistajan kanssa. Eli ostaa sähköauton vaikka Stellantikselta tai BMW:ltä. Rahaahan se vaatii
Paineitako vikavaginarilassa kun keskellä yötäkin joutuu vetämään raivaria? Toiset myy sitä mitä halutaan ja ostetaan ja toiset räpeltää pakosta puolivalmistepatteriautonsa kanssa eu-sakkojen pelossa.
VW kyllä teki sähköautoja jo monta vuotta ennenkuin tuli nämä uudet päästövaatimukset ja sakkouhat.
VW oli liikkeellä ajoissa ja kerjää nyt hyvää satoa siitä.
Tojon ainoat sähköautot on fransmannin tojolle tekemät Proacet. Eli kyllä tojollakin on haluja myydä sähköautoja mutta oma osaaminen ei vaan riitä.
Typo:
VW oli liikkeellä ajoissa ja kerää nyt hyvää satoa siitä.
Tottakai.+Heti+kun+se+tekee+"yhteityötä"+jonkun+muun+autovalmistajan+kanssa.+Eli+ostaa+sähköauton+vaikka+Stellantikselta+tai+BMW:ltä.+Rahaahan+se+vaatii
*********+
Aika+pahasti+olet+myöhässä+ajatuksiesi+kanssa.+Toyota+ja+BMW+ovat+jo+vuosikausia+tehneet+teknistä+yhteistyötä+autojen+kehittelyssä.+Toyota+käyttää+joissakin+urheilumalleissaan+BMW:n+6-sylinterisia+moottoreita,+ja+BMW+taas+saa+Toyotalta+paljon+hybridiosaamista.+On+enää+vain+ajan+kysymys,+milloin+julkaisaan+itselataava+hybridi-BMW+sellaisiin+maihin,+missä+sähköautoja+ei+pystytä+kunnolla+lataamaan.+On+syytä+muistaa+se,+että+maailmassa+sähköinfra+on+niin+heppoista,+että+ainoastaa+10+%+väestöstä+pystyy+ajelemaan+sähköautolla.+Esimerkiksi+Amerikassa+enemmistöllä+ihmisistä+on+niin+heikko+sähköliittymä,+että+sähköauton+käyttö+on+mahdotonta.
Pohjoismaissa+ja+Suomessa+sähköverkko+kyllä+mahdollistaisi+myös+sähköautjen+käytön,+mutta+meillä+kovat+pakkaset+tulevat+jarruttamaan+sähköistymistä.+Jos+ajomatka+putoaa+kovilla+palkkasilla+alle+puoleen,+niin+hyvästi+sellainen+sähköhärpäke.
"On enää vain ajan kysymys, milloin julkaisaan itselataava hybridi-BMW sellaisiin maihin, missä sähköautoja ei pystytä kunnolla lataamaan."
Tämä ennustus on helppoa ampua alas. Jos BMW olisi tuohon kelkkaan lähytenyt niin se olisi tapahtunut 20-vuotta sitten. Tojo on juuttunut 90-luvun menneisyyteen ja sinne eurooppalaiset eivät tule vajoamaan.
Saksalaiset latauskelvottomat eivät tule koskaan tekemään sähköä kallista bensaa polttamalla niinkuin 90-luvulle juuttunut tojo. Saksalaiset ovat jo yksiselitteisesti ilmoittaneet että polttiksien kehitystyö on ohi ja ne kuopataan kokonaan nopealla aikataululla.
Isojen+autotehtaiden+jototmiehet+tietävät+sen,+että+vain+10+%+maailman+väestöstä+voi+käyttää+sähköautoja.+Tästä+johtuen+ei+olisi+mikään+ihme,+vaikka+BMW+alkaisi+tehdä+kehittymättömiin+maihin+itselataavia+paremman+laatuluokan+hybridi-autoja+Toyotan+konseptin+mukaisesti.+Eivät+isot+tehtaat+jätä+markkinoita+vapaaehtoisesti+muille+valmistajille.
"ei olisi mikään ihme, vaikka BMW alkaisi tehdä kehittymättömiin maihin itselataavia paremman laatuluokan hybridi-autoja Toyotan konseptin mukaisesti. Eivät isot tehtaat jätä markkinoita vapaaehtoisesti muille valmistajille."
BMW ja muut saksalaiset tarjoavat latauskyvyttömille samoja polttiksia kuin tähänkin saakka. Tojon tyyppiset latauskelvottomat hybridit ovat aivan liian monimutkaisia ja kalliita kehittyviin maihin eikä niistä ole mitään hyötyä normaalipolttiksiin verrattuna.
Tojokin on myynyt latauskelvottomansa kehittyneisiin maihin, ei kehittyviin maihin. Tojokin jatkaa tavispolttiksilla niissä maissa, ei latauskelvottomilla hybrideillä.
Kyllä se toyota tulee isostinsähköauton kanssa heti kun saa ostettua teknologian joltakulta.
Tietenkin siitä tulee testijumbo ja sitten alkaa taaa vetylässytys.
Kyllä se vaan niin on että toyota on mokannut dieselit (d4d) bensakoneet (turbot hajoilee, pakko tehda vaparia) hybridit (eka, mutta nyttemmin kallis, ei paras) ja sähköautot (eintullutkaan veretseisauttavaa solid state akkua vaa sangen keskinkertainen tuote myöhössä) jabarvatkaa miten vedyn kanssa käy? Kun sitä lopulta saa muut on varmaan mennyt ohi)
-25 ja alla itsestään lataava vuosikymmenen talviauto jonka TM totesi parhaaksi kymmenien kilpailijoiden joukosta.
Sähköpatteriautot olisivat tällä kelillä todella pahoissa vaikeuksissa yli sadan kilometrin matkoilla. Jäykkiä kaapeleita pitäisi tuntikaupalla oikoa jossain huoltoaseman syrjäreunalla ja odotella kylmän akun täyttymistä, voi voi.
Ei taas tojohönön kasetti kestä todellisuutta ja joutuu näitä selityksiään sopertamaan.
Ensinnäkin tuo tojon talvivertailuvoitto on jo kirjaimellisesti menneen talven lumia. Sen jälkeen markkinoille on tullut parempia talviautoja. Nyt hallitseva mestari on Octavia.
Sähköauto on erittäin toimiva Suomen talvessa. Se on aina lämmin jo ennen kuin matka alkaa. Sähköauton saa kännykästä lämpeämään aina ja kaikkialla. Polttis alkaa lämpiämään vasta kun mootttorin saa lämpimäksi.
Tässä video siitä miten helposti ajaa 25 asteen pakkasessa Helsingistä Saariselälle 1.100km yhdessä päivässä. Keskinopeus lataukset mukaanlukien 89 km/h.
https://www.youtube.com/watch?v=9oJbIdr1lTU&t=3s
Tojon latauskelvottomat ovat saastuttavaa historiaa joilla bensakulut maksaa moninkerroin verkkosähköön verrattuna.
Typo:
Keskinopeus lataukset mukaanlukien 80 km/h.
Toyotalla olisit matkannut kahdeksaan tuntiin ilman jatkuvia latauspaikkojen kyttäämistä ja kylmissään oloa.
Tässä vielä lopputulos: https://m.youtube.com/watch?v=dhsg92BdLhI
Eikö kestä tojopojan kasetti todellisuutta? Taas joudut valehtelemaan ja tosi huonostikin vielä.
Suomen talvirajoituksilla 1.100km ei mene lähellekään kahdeksaa tuntia.
Ja kun katsot tuon videon niin näet että kaveri ei kyttää mitään eikä ole kertaakaan kylmissään.
Tojopojan valheet käyvät koko ajan epätoivoisimmiksi. No, kuolevan tekniikan suhteen yleensä käy noin. Tojokin on jo hylännyt latauskelvottomat ja satsaa täysillä sähköautoihin.
Kasetti eikä patteri ei kestä id volkkareissa edes pientä pakkasta!
Eihän ID:n akku edes tiedä että ulkona on pakkasta kun se on eristetty ja lämmitetty.
Sähköautot ovat talvikeleleillä niin paljon mukavempia kun niissä on kännykästä ohjattava esilämmitys vakiona.
Ja sitten vielä se että kesällä sama homma toimii toisinpäin. Auto viilenee kesähelteillä kännykästä ohjattuna jo ennenkuin kuski tulee autolle. Tuohon ei mikään polttis taivu.
Talvella max. 150km, kesällä hyvällä tuurilla noin 300 km. Sellainen on kaapelijumppa-auto, sähkis.
TM mittasi viimetalvena reilut 250km 11 asteen pakkasessa keskikokoisella akulla. Isolla akulla menee siis reilusti yli 300km.
Norjalainen autolehti mittasi isolla akulla kesällä Volkswagen ID.3 Pro S 564km.
Että tällei se menee kun oikeasti mitataan eikä vain höpötetä vajakkina mitä sylki sattuu suuhun tuomaan.
https://cdn.tekniikanmaailma.fi/wp-content/uploads/s3/2021/03/01175838/graafi_toimintamatka-kylmassa_png.png
Ei edes vajakki jaksa päivystää latauskaapelin kera jossain syrjässä. Oletko vähän tollopoika?
Vahvoja huhuja ja lupauksia on, että tulisi jo tänä vuonna ensimmäinen oikea sähköauto ja se on hyvinkin mahdollista kun sen valmistaja on Subaru.
Toyota toimii Subarun kanssa yhteistyössä ja toimittaa tälle mm. sähkö- ja akkutekniikan.
Samaa tekniikkaa on siis tarjolla molemmilla merkeillä.