Määritelläänkö laissa ns "dyykkaus" laittomaksi? Vai onko ihan sallittua?
Onko dyykkaus laitonta?
12
1202
Vastaukset
- Anonyymi
Lue linkin kautta. Dyykkaus voi olla laitonta tai laillista.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/561992ba-d16f-4c20-b2e3-65b76f5c69e7 - Anonyymi
Aikoinaan meni paljonkin kauppojen ruokia roskiin, mutta onneksi s-ryhmä alkoi myymään ilta-alella -60% vanhaksi menevät. Tämä oli ehdottomasti hyvä ratkaisu.
Pahin oli meielstäni silloinen siwa jossa olin töissä. Ei ollut mitään järkeä heidän tohussa. Kaikki roskiin jossa 2 päivää vielä myyntiaikaa. Ihmettelin, että miten sellainen touhu voi edes kannattaa?. No enää ei ole siwoja joten ilmeisesti ei kannattanut heidän touhunsa.- Anonyymi
Tiedätkö paljonko S-ketju päivittäin heittää ruokaa roskiin.
Kirjoituksesi perusteella et.
- Anonyymi
Nykyään ei ole tietoa,koska viimeisestä siwan työskentelystä on jo yli 10v ja nykyään ihan eri hommissa.
Ei ole siis mitään tietoa onko tuo -60% ilta-ale vähentänyt roskiin heittelyä?
Ainakin se olettamus, että kaikki ostaa sitten vain niitä -60% oli väärä. Näin muistan jonkun sanoneen jossain keskustelussa. Kyllä suurin osa ihmisistä ostaa edeleen ruokaa normaalilla hinnalla. Toki sen olen huomannut, että -60% kyttäilee aikalailla samat naamat, mutta kuitenkin suuri osa ihmisistä hakee ruokaa kaupasta normaalilla hinnalla. - Anonyymi
Dyykkaus oli kiellettyä mennä vuosina. Mentiin raha-edellä.
Sittemmin ilmasto-edellä muutti dyykkauksen suositeltavaksi.
Kehitys kehittyy. - Anonyymi
Laillista on ottaa toisten hylkäämää tavaraa. Olennaista on se, mistä ottaa, eli lukitusta säilöstä ei voi lailllisesti dyykata. Lukkojen murtaminen tekee hommasta varkauden tai ainakin vahingonteon, mitkä ovat rangaistavia tekoja.
- Anonyymi
Toisen hylkäämä tavara muuttuu jäteastiassa toisen omaisuudeksi. Asianomistaja on esimerkiksi taloyhtiö, tai jätefirma, jolla on sopimus jätteiden poiskuljetuksesta. Ilman asianomistajan lupaa dyykkaus on näpistystä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toisen hylkäämä tavara muuttuu jäteastiassa toisen omaisuudeksi. Asianomistaja on esimerkiksi taloyhtiö, tai jätefirma, jolla on sopimus jätteiden poiskuljetuksesta. Ilman asianomistajan lupaa dyykkaus on näpistystä.
Väitteesi jätteen muuttumisesta jätefirman omaisuudeksi on väärä. Lain mukaan jätefirma ainoastaan ottaa haluunsa jätteen sen kuljettamiseksi jätteen vastaanottopaikalle. Omistusoikeus jätteeseen siirtyy vasta jätteenkäsittely-yhtiön otettua jäte vastaan vastaanottoasemalla.
Kerrostalossa tms. ei myöskään yhtiö omista asukkaiden jätteitä, vaan ainoastaan hallitsee niitä jätteenkuljetusta varten. Jäte on jäteastiassa isännätöntä.
Poikkeuksen edellisestä voi muodostaa ns. kierrätystavara, joka on tarkoitettu myytäväksi kierrätystä hoitavalle taholle. Se ei ole hylättyä tavaraa.
- Anonyymi
Raja menee muutamassa asiassa eli onko tuote hylätty sekä siten isännätön ja onko dyykkaajalla jonkinlainen oikeus olla roskistiloissa.
- Anonyymi
Ei ole kriminaalia,jos on vapaa pääsy,Itselläni on eräs myymälä,jonka astioilla käyn joka yö.Kerran mustamaija ajoi kaupan vierestä ja laittoi valon päälle nähdäkseen minut.Jatkoi hetken päästä matkaa.Laillista poliisiikin mielestä.
- Anonyymi
Youbutessa ainakin viheraho ja vanhanen ei ole mitään suurempaa sanktoita saanut vaikka poliisitkin tai vartija on videoilla.
Sitten toki ehkä laitonta jos roskisket on lukossa ja murrat lukot. Jos taas roskiskset
ovat kaikille avoinna ilman lukistusta niin minusta ei ole laitonta ottaa. - Anonyymi
Katsokaa tätäkin.
En ymmärrä miksi esimerkisksi nuo täysin ehjät pihdit pitää heittä roskiin?
https://www.youtube.com/watch?v=ocQEWXLRIdg
Tokamannin johtajalta haluaisin vastauksen, että miksi ihmeessä nuo pitää heittää pois?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869