Koululapset voivat saada tartunnan mistä vaan?

Anonyymi

Totta, he voivat saada koronan bussimatkalla kouluun, ostoskeskuksista jne., mutta varmemmin koulusta, jos joku luokan oppilaista on sen saanut ja tulee kouluun sairaana. Olen ihmetellyt jo pitkään tällaista vastakkain joko tai asettelua. On täysin mahdollista järjestää opetusta paljon turvallisemmin kuin normaaliolosuhteissa tehdään. ja järjestää nk. puolietäopetusta., tai ainakin väljemmissä tiloissa eikä pienen pöydän ympärillä nokat vastatusten puhaltamassa suoraan toistensa kasvoille. Joidenkin aineiden opetus on mahdollista järjestää lähes kokonaan etänä tai luopua niistä joksikin aikaan. Tärkeimpien aineiden kohdalla oppilaat teksisivät kotona netin kautta osan tehtävistä ja seuraisivat opetusta ja yhteisopetusta annettaisiin isoissa tiloissa pienemmille ryhmille kerrallaan, mutta harvemmin.

Alasteen oppilaat ovat koulussa vain muutaman tunnin, mutta yläasteella oppilaat tekevät pitkiä työpäiviä ja ryhmät vaihtelevat. Opiskelu ei tapahdu yhdessä ryhmässä eikä yhdessä tilassa. Pahimmillaan kaikki luokan oppilaat , tai fryhmien oppeiilaat sairastuvat . Koronan leviämisaste on nyt suurimmillaan ja vaatii opetuksen suunnittelijoilta järjestäjiltä suunnittelua ja päivittämistä vastaamaan nykytilannetta. Lapsien tulisi olla etusijalla päätettäessä heidän terveydestä ja turvallisuudesta , opetus on tärkeä, mutta se ei saa uhata lapsen terveyttä,. Vakavan koronataudin sairastaminen voi estää tai haitata koko loppuelämän ammatinvalintoja ja opiskelua.
Tilannetta ei voi verrata aikuisten ravintolakäynteihin. Aikuiset päättävät elämästään ja terveydestään silti suurimmaksi osaksi itse, Lasten terveydestä vastaa aikuiset.

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Unohdit lasten ja nuorten mielenterveyden. Sekään ei saa olla uhattuna. Etäopetus katkaisee kaverien yhdessäolon ja kanssakäymisen.

      • Anonyymi

        En unohtanut, mutta syrjäytymistä on esiintynyt paljon jo ennne koronaa. Koulussa on koulukiusaajia ja kiusattuja, eikön se mielenterveys ole hyvä, kun lapsi huomaa, että heistä ja heidän terveydestään välitetaan ja huolehditaan. Älkää liioitelko sillä ja maiskutelko. Kyllä mielenterveys on miinuksilla vakavan sairauden kanssa ja sen jälkitilojen. Nykylapsilal on sentää kännykkä ja tietokonet joiden avulla voivat pitää yhteyttä ja lähetellä viestejä. Ei ihan erakkona tarvitse olla.


    • Anonyymi

      Sama se on töihin menijät. Mitä eroa? Sama se on työtömät ja eläkeläiset. Kauppa on pakko mennä,roskat viedä,portaikossa kulkea päästäksen kotia sisään tai ulos,

    • Anonyymi

      Erityisen hieno homma 😎 lapset ovat turvassa kun eivät sairastu koronaan vakavasti.ja muut ihmiset on täysin rokotettuja.nyt on aika elää ja antaa palaa.omicronille annetava tilaa 😏 se on kaikki kohti parempaa huomista.mitä enemmin tartuntoja sitä parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      177
      1934
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      694
    Aihe