Koululapset voivat saada tartunnan mistä vaan?

Anonyymi

Totta, he voivat saada koronan bussimatkalla kouluun, ostoskeskuksista jne., mutta varmemmin koulusta, jos joku luokan oppilaista on sen saanut ja tulee kouluun sairaana. Olen ihmetellyt jo pitkään tällaista vastakkain joko tai asettelua. On täysin mahdollista järjestää opetusta paljon turvallisemmin kuin normaaliolosuhteissa tehdään. ja järjestää nk. puolietäopetusta., tai ainakin väljemmissä tiloissa eikä pienen pöydän ympärillä nokat vastatusten puhaltamassa suoraan toistensa kasvoille. Joidenkin aineiden opetus on mahdollista järjestää lähes kokonaan etänä tai luopua niistä joksikin aikaan. Tärkeimpien aineiden kohdalla oppilaat teksisivät kotona netin kautta osan tehtävistä ja seuraisivat opetusta ja yhteisopetusta annettaisiin isoissa tiloissa pienemmille ryhmille kerrallaan, mutta harvemmin.

Alasteen oppilaat ovat koulussa vain muutaman tunnin, mutta yläasteella oppilaat tekevät pitkiä työpäiviä ja ryhmät vaihtelevat. Opiskelu ei tapahdu yhdessä ryhmässä eikä yhdessä tilassa. Pahimmillaan kaikki luokan oppilaat , tai fryhmien oppeiilaat sairastuvat . Koronan leviämisaste on nyt suurimmillaan ja vaatii opetuksen suunnittelijoilta järjestäjiltä suunnittelua ja päivittämistä vastaamaan nykytilannetta. Lapsien tulisi olla etusijalla päätettäessä heidän terveydestä ja turvallisuudesta , opetus on tärkeä, mutta se ei saa uhata lapsen terveyttä,. Vakavan koronataudin sairastaminen voi estää tai haitata koko loppuelämän ammatinvalintoja ja opiskelua.
Tilannetta ei voi verrata aikuisten ravintolakäynteihin. Aikuiset päättävät elämästään ja terveydestään silti suurimmaksi osaksi itse, Lasten terveydestä vastaa aikuiset.

4

160

Äänestä

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Unohdit lasten ja nuorten mielenterveyden. Sekään ei saa olla uhattuna. Etäopetus katkaisee kaverien yhdessäolon ja kanssakäymisen.

      • Anonyymi

        En unohtanut, mutta syrjäytymistä on esiintynyt paljon jo ennne koronaa. Koulussa on koulukiusaajia ja kiusattuja, eikön se mielenterveys ole hyvä, kun lapsi huomaa, että heistä ja heidän terveydestään välitetaan ja huolehditaan. Älkää liioitelko sillä ja maiskutelko. Kyllä mielenterveys on miinuksilla vakavan sairauden kanssa ja sen jälkitilojen. Nykylapsilal on sentää kännykkä ja tietokonet joiden avulla voivat pitää yhteyttä ja lähetellä viestejä. Ei ihan erakkona tarvitse olla.


    • Anonyymi

      Sama se on töihin menijät. Mitä eroa? Sama se on työtömät ja eläkeläiset. Kauppa on pakko mennä,roskat viedä,portaikossa kulkea päästäksen kotia sisään tai ulos,

    • Anonyymi

      Erityisen hieno homma 😎 lapset ovat turvassa kun eivät sairastu koronaan vakavasti.ja muut ihmiset on täysin rokotettuja.nyt on aika elää ja antaa palaa.omicronille annetava tilaa 😏 se on kaikki kohti parempaa huomista.mitä enemmin tartuntoja sitä parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      76
      936
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      819
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      784
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      38
      738
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      647
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      629
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      556
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      549
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      513
    10. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      46
      512
    11. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      506
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      78
      498
    13. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      38
      457
    15. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      443
    17. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      1
      443
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      436
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      436
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      430
    Aihe