Hei! Voisiko kanini pelätä pimeää sillä se riehuu heti kun valot sammuvat! Yritin pitää valoja päällä jonkin aikaa ja sitten sammutin, se oli hetken hiljaa ja sitten se taas alkoi...
Osaisiko joku auttaa???
Voiko kani pelätä pimeää?
10
6354
Vastaukset
- kirppi
Voi olla että kani säikähtää syttyviä valoja! itse aina sanon "valot" kun olen napsauttamassa valoja, niin kanit osaavat varautua!;)
- kirppi
aloittaa "pimeän rallin" eli alkaa riehua ja juoksennella (ilosta) ympäriinsä;)
- Nimetön
yhdyn tai henkilön vastaukseenja uskon että se alkaa riehuu just sillo ku pitäs rauhoittua se on yleistä ja joskus tosi hermostuttavaaki jos on hyvin väsyny ja toinen vaa rynkyttää häkkiiään tai kaltereitaan..mut kuitenkin en usko et se pupu pimeetä pelkäis vaa aloittaa temmeltämisensä..mikäköhä siin on et ne aloittaa sen just sllo ku täytyis rauhoittuu??
- Hermanni
Kanithan ovat alunperin hämäräeläimiä, eli aktiivisimmillaan hämäräaikaan.
Meillä kanit pitää ihan omia bileitä yöllä pimeässä (ovat siis aina vapaana). Hyvin ne näkee liikkua, hyppiä sohvalle, nojatuolille jne. - pelletti
Hermanni kirjoitti:
Kanithan ovat alunperin hämäräeläimiä, eli aktiivisimmillaan hämäräaikaan.
Meillä kanit pitää ihan omia bileitä yöllä pimeässä (ovat siis aina vapaana). Hyvin ne näkee liikkua, hyppiä sohvalle, nojatuolille jne.Rymistelemällä se voi houkutella sinua takaisin luokseen. Meidän kani yritti hakea huomiota tömistämällä ja jyrsimällä häkkiä ja aina illalla, kun olin menossa nukkumaan. Muutaman illan menin halpaan. Älä ole huomaavinaan, niin voi rauhoittua. Meillä nukutaan yöt.
- BubuFriend
Hermanni kirjoitti:
Kanithan ovat alunperin hämäräeläimiä, eli aktiivisimmillaan hämäräaikaan.
Meillä kanit pitää ihan omia bileitä yöllä pimeässä (ovat siis aina vapaana). Hyvin ne näkee liikkua, hyppiä sohvalle, nojatuolille jne.meijän poika pupu oli ennen aina yötkin vapaana mut sitk me otettiin sille kaveriks tyttöpupu nii niit on ollu pakko pitää häkis yöt koska ne puree joka paikkaa tai siis se uus tyttö puree ja sit eetuki eli se poikaki on alkanu sen tytön peräs tekee jonku verran tuhoi.. mut kyl mä tiesin et ne näkee pimeeski=) ja pakkohan niiden on ku eihän ne muuten luonnoskaa pärjäis..ja luonnoskinhan ne on just sillo hämärällä liikkeellä eniten..meijän puput kyl yleensä nykyää saa bilettää yöllä sillee ettei herätä eli ei ainakaa pure häkkinsä kaltereita mut purut kyl pöllyää usein..ja ruokakupit on täynn purua ollu sen jälkee ku meijän viuhti pupu(tyttöpupu) astu kuvioihin..eetu onki jo sit paljon rauhallisempi ja muutenki ne on tottakai ihan erilaisia..
- tyttöinen
eikös kani ole hämärä eläin ja elää railakkaasti lähinnä yöllä ja nukkuu päivällä.. niin olen minä ainakin asian ymmärtäny..
- Anonyymi
Meidän pupu ehkä pelkää pimeää, koska kun valo oli pois päältä hän ei syönyt (yleensä hirveä ahmatti) eikä antanut koskea (yleensä oikein kerjää huomiota ja rapsutuksia), mutta kun valo laitettiin päälle hän juoksi ruokakupille piilopaikastaan ja antoi koskea mutta kun valo laitettiin taas pois päältä hän juoksi takaisin piiloon ja vaikutti pelokkaalta. Voisiko olla pimeänpelkoa vai jotain muuta?
- Anonyymi
Minulla on pupu se oli ennen minun huoneessa mutta äitini vaihtoi sen joten näkeekö puput pimeällä☹️
- Anonyymi
Kani on yöeläin, kuten kissakin ja ei pelkää pimeää, vaan kanit muuttuuvatkin yleensä illalla ja yöllä aktiivisemmaksi. Kolistelevat , etsivat tekemistä. Kannattaa jättää yöksi pehmoleluja, pyyhkeitä, että voisivat leikkuä ja kaivaa niitä. Se ei aiheuttaa kolinaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M427109Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1143855Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463806Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e562056KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501991Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331900Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21822Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn421699Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj311354- 781283