Voiko kani pelätä pimeää?

o.c-fani

Hei! Voisiko kanini pelätä pimeää sillä se riehuu heti kun valot sammuvat! Yritin pitää valoja päällä jonkin aikaa ja sitten sammutin, se oli hetken hiljaa ja sitten se taas alkoi...
Osaisiko joku auttaa???

10

6572

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirppi

      Voi olla että kani säikähtää syttyviä valoja! itse aina sanon "valot" kun olen napsauttamassa valoja, niin kanit osaavat varautua!;)

      • kirppi

        aloittaa "pimeän rallin" eli alkaa riehua ja juoksennella (ilosta) ympäriinsä;)


    • Nimetön

      yhdyn tai henkilön vastaukseenja uskon että se alkaa riehuu just sillo ku pitäs rauhoittua se on yleistä ja joskus tosi hermostuttavaaki jos on hyvin väsyny ja toinen vaa rynkyttää häkkiiään tai kaltereitaan..mut kuitenkin en usko et se pupu pimeetä pelkäis vaa aloittaa temmeltämisensä..mikäköhä siin on et ne aloittaa sen just sllo ku täytyis rauhoittuu??

      • Hermanni

        Kanithan ovat alunperin hämäräeläimiä, eli aktiivisimmillaan hämäräaikaan.

        Meillä kanit pitää ihan omia bileitä yöllä pimeässä (ovat siis aina vapaana). Hyvin ne näkee liikkua, hyppiä sohvalle, nojatuolille jne.


      • pelletti
        Hermanni kirjoitti:

        Kanithan ovat alunperin hämäräeläimiä, eli aktiivisimmillaan hämäräaikaan.

        Meillä kanit pitää ihan omia bileitä yöllä pimeässä (ovat siis aina vapaana). Hyvin ne näkee liikkua, hyppiä sohvalle, nojatuolille jne.

        Rymistelemällä se voi houkutella sinua takaisin luokseen. Meidän kani yritti hakea huomiota tömistämällä ja jyrsimällä häkkiä ja aina illalla, kun olin menossa nukkumaan. Muutaman illan menin halpaan. Älä ole huomaavinaan, niin voi rauhoittua. Meillä nukutaan yöt.


      • BubuFriend
        Hermanni kirjoitti:

        Kanithan ovat alunperin hämäräeläimiä, eli aktiivisimmillaan hämäräaikaan.

        Meillä kanit pitää ihan omia bileitä yöllä pimeässä (ovat siis aina vapaana). Hyvin ne näkee liikkua, hyppiä sohvalle, nojatuolille jne.

        meijän poika pupu oli ennen aina yötkin vapaana mut sitk me otettiin sille kaveriks tyttöpupu nii niit on ollu pakko pitää häkis yöt koska ne puree joka paikkaa tai siis se uus tyttö puree ja sit eetuki eli se poikaki on alkanu sen tytön peräs tekee jonku verran tuhoi.. mut kyl mä tiesin et ne näkee pimeeski=) ja pakkohan niiden on ku eihän ne muuten luonnoskaa pärjäis..ja luonnoskinhan ne on just sillo hämärällä liikkeellä eniten..meijän puput kyl yleensä nykyää saa bilettää yöllä sillee ettei herätä eli ei ainakaa pure häkkinsä kaltereita mut purut kyl pöllyää usein..ja ruokakupit on täynn purua ollu sen jälkee ku meijän viuhti pupu(tyttöpupu) astu kuvioihin..eetu onki jo sit paljon rauhallisempi ja muutenki ne on tottakai ihan erilaisia..


      • tyttöinen

        eikös kani ole hämärä eläin ja elää railakkaasti lähinnä yöllä ja nukkuu päivällä.. niin olen minä ainakin asian ymmärtäny..


    • Anonyymi

      Meidän pupu ehkä pelkää pimeää, koska kun valo oli pois päältä hän ei syönyt (yleensä hirveä ahmatti) eikä antanut koskea (yleensä oikein kerjää huomiota ja rapsutuksia), mutta kun valo laitettiin päälle hän juoksi ruokakupille piilopaikastaan ja antoi koskea mutta kun valo laitettiin taas pois päältä hän juoksi takaisin piiloon ja vaikutti pelokkaalta. Voisiko olla pimeänpelkoa vai jotain muuta?

    • Anonyymi

      Minulla on pupu se oli ennen minun huoneessa mutta äitini vaihtoi sen joten näkeekö puput pimeällä☹️

    • Anonyymi

      Kani on yöeläin, kuten kissakin ja ei pelkää pimeää, vaan kanit muuttuuvatkin yleensä illalla ja yöllä aktiivisemmaksi. Kolistelevat , etsivat tekemistä. Kannattaa jättää yöksi pehmoleluja, pyyhkeitä, että voisivat leikkuä ja kaivaa niitä. Se ei aiheuttaa kolinaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2542
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1842
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1240
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1028
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      976
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      874
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      101
      862
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      791
    Aihe