Kuvasin lenkillä https://i.imgur.com/lm8sZ8p.jpg
Pidempi (kaipa takasorkan) sorkan tai kavion jälki on noin 20 cm pitkä. Oma tietämykseni hirvistä on melkein nolla.
Mun hirvi on sesonkeina ostettuna jauhettua hirveä lähikaupasta ja peräisin mistä lie.
Pumpum on mulla vain sotimiseen ja ilotulituksiin.
Jos joku osaa kertoa onko toi hirven jälki, olisin kiitollinen.
Onko tässä hirven jälkiä?
5
504
Vastaukset
- Anonyymi
On hirven jälkiä. Hevosilla on kavio, sorkkaeläimillä kavio.
- Anonyymi
Niin siis sorkkaeläimillä on sorkat.
- Anonyymi
Kiitos.
Kuva on Vantaan Ruskeasannasta läheltä Sortti-asemaa, Helsinki-Vantaa -lentokenttä on ihan vieressä.
Hirven sorkkien jäljet. Taitaa olla niin, että etusorkat ovat isommat, koska niille kertyy enemmän painoa kuin takasorkille; iso hirvi joka tapauksessa.
- Anonyymi
Kiitos sullekin, tietämykseni lisääntyi.
Kuvan ottopaikka on tässä, silloin jäteasema oli vielä rakenteilla:
https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/karttapaikka/?lang=fi&share=customMarker&n=6688532.459530525&e=389148.1576329878&title=Hirven jäljet&desc=&zoom=11&layers=[{"id":2,"opacity":100}]
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18911315Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9310752Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356180Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1834986Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313466- 1723455
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402293Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001852Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61700Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161604