Miten saisi helpoiten estettyä ilman että tarvitsee viedä joka toinen päivä? Pakastavaa en halua sähkönkulutuksen takia, parvekkeellekaan ei viitsi pakkasella viedä aina kun jotain pientä tulee. Paperi alla estää hajut aika hyvin, joskus laitan väliinkin kun enemmän kosteaa, mutta silti homehtuu, pois kaataessa kyllä haiskahtaa.
Yhdellä hengellä kestää pienikin jätesanko täyttyä jotain 2-4 viikkoa. Home tuskin haittaa biojätteissä eikä tiiviin kannen alta pääse huoneilmaankaan. Tiivis pitää olla ettei tule banaanikärpäsiä. Jossain olen nähnyt aktiivhiilisuodattimella, mutta tuskinpa niistäkään kosteus paljon haihtuisi.
Yhdellä hengellä kestää pienikin jätesanko täyttyä jotain 2-4 viikkoa. Home tuskin haittaa biojätteissä eikä tiiviin kannen alta pääse huoneilmaankaan. Tiivis pitää olla ettei tule banaanikärpäsiä. Jossain olen nähnyt aktiivhiilisuodattimella, mutta tuskinpa niistäkään kosteus paljon haihtuisi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Alat vaan laitaa pusin mainos paperista sihen pio jäte astiaan.Ohje löytyy netistä ja viet todella sen paperi pussin joka päivä pio jäteisiin.Johan sulla alkaa kärpäset pyörii himassa,Jos pantaat bio jätettä kotonasi päivä ja haju haitat hirveät.Kenties olet jo hajuun tottunut. Mutta naapurit ei kerrostaloissa.Otat hyötyliikunnaksi asian ja et käytä hissiä.
Kestää ainakin viikon ennen kuin tulee hometta, eikä tavallinen home haise ainakaan muutamassa päivässä semminkään kun tiivis kansi, ei pesi ötökätkään. Naapurilla tosiaan haisee kun säilyttää jätteitä parvekkeella ja linnut kävi levittelemässä, onneksi keksin tavan karkoittaa ne, seuraavaksi karkoitetaan matu.
Jos haluat pitkäaikaisen hyvän ja hajuttoman systeemin ja näät vähän vaivaa asian kanssa niin hommaa Bokashi. Google kertoo enemmän asiasta. Itse en yksinasuvana tarvitse kun ei jätteitäkään juuri tule, mutta kaverilla tuo toimii tosi hyvin.
Olen lukenut siitä mutta ei ole minun juttu. Tavallista kompostia käyttäisin jos olisi omakotitalo ja käyttöä mullalle.
Tässä taas ilmeentyy laiskuus
Parhaat keksinnöt syntyy laiskuudesta, olen tehnyt niitä sadoittain, tyhmät turhia töitä tekee.