Olisi? Hän olisi sellainen hämärä rauhaisa ilta metsässä kun vilkaiset metsätöllin ikkunasta ulos ja jossain kaukana käki kukkuu :)
Millainen maisema rakkaasi
Anonyymi
501030
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Lihava ruho sairaalassa. Vuotaa kinkkunesteet pitkin käytäviä. Hyvä ettei kukaan vaan liukastuisi.
Purjelaiva merisumussa.
Tummat viinirypäleet Toscanan pelloilla kun aamuaurinko nousee ja kaskaat sirittävät :)
Aurinkoinen kukkaketo.
Muurahaispesä
Hieman hämyinen ilta kumpuilevassa maastossa. Jossain taustalla pilkottavat lumihuippuiset vuoret.
Aamurusko pakkas aamuna metsän siimeksessä järven rannalla.
Kuin aamuinen löysä kukka pöntön pohjalla.
Häntä katsellessa rauhoittuu vai hän on rauhallinen ja mystinen persoona?
Kesäisen järven peilityyni pinta, johon on kiva heitellä litteillä pienillä kivillä ”leipiä” . Tai talvisen pakkasyön kirkas tähtitaivas, josta hengitys huuruten etsin Otavaa.
Kesäinen iltataivas järvellä sateen jälkeen.
Kaiken nähneet pitkospuut suolla kelopuumaisemassa suovillojen huojuessa ja lakan kukkien tuoksussa.
Aivan ihana kuvaus!
Erätupa tunturissa.
Viittaako erakkoon tai erakkoluonteeseen?
Samarin paketti
Kun aamupäivästä katsot tunturissa erätuvan ikkunasta ulos , pakkanen paukkuu nurkissa , hädin tuskin näet jäisestä ikkunasta läpi ja taustalla soi reggae.
Hyinen ja harmaa, kireän kylmä talvipäivä jossain pohjoisen Norjan asuttamattomassa vuonossa. Meri on tummansininen ja aallokko hieman myrskyä lupaileva.
Tälläinen oli mies josta pidin ja pidän vieläkin. Saattaa jo olla mennyttä ja matkalla jonkun toisen kanssa kohti alttaria, mutta minkäs sille sitten enää voi!
Onneksi ei ollut pahaa tuulta välissä, kun viimeksi näin. Ei jäänyt huonot fiilikset.
Hän olisi varmaan semmoinen trombi ,joka ilmaantuu yllättäen ja kieputtaa mua ja olo on kuin pyörremyrskyn jälkeen :)
Se hiljalleen laskeutuva sininen hetki. Kuulaassa -15 asteen pakkasessa, metsän laidassa aavaa lumista peltomaisemaa katsellessa. Lähes täysikuu taivaalla valaisemassa...
Tuosta mieleeni tuli 20.12, sivusta
Aamukasteen alta hiljaikseen heräilevä hämyinen sekä usvainen aarniometsä 🥰
aamu yösateen jälkeen, kultainen häivähdys auringon noustessa on sanoin kuvaamaton.
https://youtu.be/gfJStS7Wxqk
Turkoosi meri, eksoottisia saaria, vaaleanpunertava taivas ja lämpöä väreilevä ilma.
Sä et tiedä millainen ihminen oikeasti olen. Miltä näytän.
Tiedän tietysti :) Ei mitään eksoottista väritystä, mutta silti.
Ei liittynyt tohon kommentin kuvailuun.
Vaan tosta kuvailusta tajusin mitä olen ihmisenä ja kehona joutunut kokemaan, missä helvetillisessä kunnossa olen. Surullinen olo.
Tällä hetkellä "rakkaani" näyttäytyisi kuivana ja karuna autiomaana
Ollaan puolivälissä kevättä. Kukat ovat alkaneet kukkimaan ja muurahaiset kuhisee keollaan. On jo lämmin matala auringonpaiste. Taivaan päällä oleilee muutama pilvi, joista ripsottaa vähän vettä, ja sateenkaari muodostuu metsän vieressä olevan pellon päälle. Epätäydellisyydessään täydellinen maisema.
M to N, toivottavasti ei törmätä enää. Saisin joskus sinut ajatuksista pois. Mutta sitä ennen, mennään näillä eväillä. Hyvää alkavaa viikkoa kaikille näin etukäteen.
Hän sädehtii kuin pilvetön aamu auringonnousun aikaan, kun ruoho valon loisteessa versoo maasta sateen jälkeen.
2.sam 23:4
Leiskuva nuotion tuli hämärtyvänä iltana.
Mielenkiintoinen kuvaus!
Parhaimmillaan hän on kuin kevään ensi vehreys saaden taas odottamaan ihanaa,kuumaa kesää,huonoimmillaan pilvinen harmaa loskakeli :) pus pus
Hmm ei näistä ole apua.
Niin,ehkä parempi olisi ollut : parhaimmillaan hän on kuin kuuma,kaunis kesäilta,jossa istutaan saunan jälkeen terassilla,nautitaan elämästä,huonoimmillaan kylmä,pureva pakkaspäivä,jossa piparikin jäätyy
Hän on kaikki maisemat kaikkina vuorokauden ja vuoden aikoina.
Okei rehellisesti. Hän on Sveitsin alppimaisema lumihuippuineen. Kirkkaan auringon valaisema valloittava ja henkeäsalpaavan raikas, kutsuva. Torjuessaan tunteita hän on syksyinen metsä, jossa lehdet ovat jo varisseet puista. On vain kylmä viima ja ohitse puhaltavat hyytävät puhurit.
Voimakkaan ukkosen jälkeinen raikas mäntymetsä, missä värityksenä sinisyys, vihreys ja terrakotta korostuvat.
Yön pimeys. Ainiin, mutta eihän mulla ole ketään.
Pimeä yö, johon nainen vain eksyy…
Kallioinen merenranta ja kirkkaan sininen taivas,
Hän olisi koivikon vahvin puu joka hiljaa ja lempeästi lehtiä suvituulessa keinuttelee ja välillä taas rohkeana, myrskyä uhmaten, taipuu suojaksi pienen ihmisen. Pus.
Ihana!!!
Kasa vihreää limaista liejua, josta nousee myrkyllisiä kaasuja.
Näin sen maiseman tänään. Pakkasen huurruttama valkoinen taikametsä yläpuolellaan hätkähdyttävän kirkkaat tähdet ja taustalla kaupungin valot ja elämisen lämpö.
Kesäinen leppoisa ilta;
Sininen taivas kaartuu ylle
pieniä poutapilviä.
käkönen kukkua helskyttää.
Suven rauha.
metsän reunalla.
pyör.
Hän Jylhä jykevä tunturi🤍. Joka ei vastaa vaikka kuinka huudan😔
Tumma tähtinen avaruus.
Tämä on hieno. Oli kelle hyvänsä. :)