Sooloiliko Krista Kiuru?

Anonyymi

Eiköhän hänen virkansa puolesta kuulukin pitää huolta koululaistenkin terveydestä ja siis turvallisesta koulunkäynnistä. Minä ihmettelen miksi etäopetus on juuri nyt suuri peikko, vaikka sairastuneisuus koronaan on suurimmillaan ja tilastot kasvavat kasvamistaan. Oltiinhan aeäopetuksessa jo aiemminkin. Etäopetukseen siirtymistä koskien koko koko maata en pidä tarkoituksen mukaisena, mutta ainakin suurimpien kaupunkien kohdalla olisi joa aika ja paikallaan suuunnitella vähintäinkin jo joustava toimintamalli mm. osaetäopetuksen toteuttamiseksi. Opetus on tärkeää ja mitä nuoremmat lapset ovat kyseessä sitä suurempi merkitys on sillä että se toteutetaan kouluissa ja oman opettajan toimesta. Korkeakouluopiskelijat taas tekevät yleisesti pitkäänkin itsenäistä työtä, eikä opinnot vaadi etenemiseksi jatkuvaa ryhmätyösknetelyä. Väliin jää yläaste ja lukio sekä alempiasteiset ammattitutkintoa suorittavat.
Olenko minä todella täysi idiootti, kun oletan, että opetustuntien määrä koulujen luokkahuoneissa voitaisiin puolittaa noin neljänneltä luokka-asteelta lähtien ja opettaa oppilaita pienemmissä fryhmissä ja suuremmissa tiloissa. Käsittääkseni myös tartuntavaara vähintäinkin puolittuisi. Siis tuliis lisätä etäisyyttä vähentää kohtaamisia ja pitää maskien käyttöä itsestään selvyytenä.

Koulu on myös työpaikka lasten työpaikka, jossa tulisi noudattaa samoja työsuojelumääräyksiä kuin aikuistenkin kohdalal, mutta kovennettuna. Minä en edelleenkään voi ymmärtää miksi jopa television näyttämissä opetushetkissä, joissa kerrotaan että etäopiskeluun ei maanantaina ryhdytä, työskentee pikkutytöt maskit kasvoillaan pyöreässä piirissä tehden tehtäviään , mutta vain noin puolen metrin etäisyydellä toisistaan hengittäen koko ajan toisiaan päin. Maskien suojaus on kyllä kovalla koetuksella em. etäisyydellä. Olisi syytä katsoa em. video maskien läpäisykyvystä.
Muutenkin, kun rokote ei anna täyttä suojaa, rokotetutkin voivat tartuttaa, maski ei anna täyttä suojaa eikä myöskään etäisyys, jos/kun tilassa on silti paljon ihmisiä . Ainoaksi keinoksi jää käyttää kaikkia edellä mainittuja yhdessä.

0

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

        Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
        Maailman menoa
        179
        5012
      2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

        Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
        Maailman menoa
        19
        4397
      3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

        Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
        Maailman menoa
        9
        3117
      4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

        Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
        Maailman menoa
        253
        2962
      5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

        "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
        Maailman menoa
        143
        2892
      6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

        Aivan totaalisesti..
        Ikävä
        52
        2511
      7. Oot se sinä

        Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
        Ikävä
        27
        1929
      8. Ei siinä kauan

        Menisi jos olisimme kahden
        Ikävä
        22
        1757
      9. Vieläkö olet

        Rakastunut minuun? Minä sinuun
        Ikävä
        35
        1750
      10. Toivotko vielä kohtaamista

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        68
        1741
      Aihe