C Sportcoupe kokemuksia

Miksa

Haluaisin kuulla käyttäjien kokemuksia kyseisestä mallista. Eli kannattaako ostaa, ja minkälainen on suhteessa sedan C:hen? Onko hyvä ajaa, jne? Asiallisia vastauksia kiitos.

10

6178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuin

      C sedan, ok auto jos kestää järkyttävän perämuotoilun...

      • makuasia

        Eihän se sportcoupe olisikaan jos olisi sedanin perä.
        sportcoupe on rekisteröity vain 4:lle hengelle kun taas(käsittäkseni) sedan on viiden hengen auto.
        Lisäksi sportcoupessa on jo (vakiona) jonkinlainen sportalusta jousitus. Sedanissa on kolme varustelutasoa mutta saa siihenkin sen sportversion. En tiedä onko se just sama jäykkyystaso kuin sportcoupen.
        Etupään niveliä saa ruveta vaihtelemaan n. 35000km
        kohdalla(molemmissa)mutta se on yleinen vika ,ainakin saksalaisissa muissakin merkeissä.
        Manuaalilaatikot ovat yleisesti -01, 02-03 malleissa (oli sitten sportcoupe ,sedan tai bens.eller diesel koneessa)olleet huonoja(vaihteet jäykät, ykkönen ja kakkonen)Ja taitaa noina vuosina tehdyt E:tkin , jos manuaali, varustettu samalla paskalla laatikolla.
        Veho eikä kukaan muukaan sitä asiaa tietysti "mainosta" vaan ovat sitten muka korjaavinaan kun tarpeeksi jaksaa valittaa.
        Automattilaatikosta en ole kuullut huonoa enkä havainnutkaan.(itsellä on sportcoupe automaatti)
        Ei muuta ihmeempiä paitsi kun sitten omistat mersun niin katso mihin viet huoltoon tai maalaukseen. PALVELU on eräissä VEHON pisteissä ala-arvoista.


      • olet.oikeassa

        Kyllä. Sportcoupén vakioalusta on C sedanin sport-alusta.


    • Teemu

      Minulla on ollut nyt oma sportcoupe automaatilla puolitoista viikkoa ja ensivaikutelma on ollut parempi kun missään muussa omistamassani autossa. Ainoa miinuspuoli on että naama on kipeä kun joutuu ajaessa hymyilemään tyytyväisyydestä... Onneksi korvat estää naaman repeytymisen... :) Suosittelen!

      • Omistaja.ite

        SportCoupen omistajana joudun silti sanomaan, että auton heikkous on ehdottomasti tunnoton ohjaus ja kylmäksi jättävät ajo-ominaisuudet. Auton ulkonäkö ja mielikuvat eivät oikein kohtaa todellisuutta. Älkää järkyttykö tästä kommentista, mutta 2003 Fiat Stilo on ajo-ominaisuuksiltaan paljon parempi auto kuin C-Mersu. Fiat Stilo on tunnokas ja maukas ajettava. Muutoin se on surkea auto, mutta ajettavuus on kohdallaan! Olen verrannut Fiat Stiloa rata-ajon tunnokkuuden osalta jopa niinkin "kovaan" autoon kuin BMW M3 E90/E92:een. Oletteko kukaan ajaneet Fiat Stiloa moottoriradalla? Oletteko ajaneet BMW M3:sta radalla? Minä olen.

        Toisaalta kukaan tuskin ostaa Mersua sen takia, että se olisi ns. ajajan auto. Ajonautintoa joutuu hakemaan Alfa Romeon, M-Bemarin tai uuden AMG-Mersun ratin takaa. Silti on erikoista, että W203 Mersu on niin tunnoton ajettava. Sen omistajuuden aikana on tullut aika harvoin olo, että lähdenpä ajelemaan ja nautiskelemaan mutkateistä. No, toisaalta bensarahat säästyy muuhun kulutukseen.

        Muilta osin SportCoupe on laadukkaan oloienn käyttöauto ja käytettyejn hinnat ovat naurettavan alhaisia, kun katsoo mitä sillä rahalla saa! SportCoupen ostos on yksi viisaimpia päätöksiä, mitä voi tehdä. Paljon vastinetta rahalle.


    • ClC

      Kun aikaa kulunut aloituksesta yli 10v niin millaisia kokemuksia ihmisillä kyseisestä autosta nyt on? Alkanut nimittäin kiinnostamaan kyseinen teini-ikäön päässyt auto.

      • C.Mesen.omistaja

        Muutamia kiusallisen kalliita tyyppivikoja liittyy W203 malliin:
        - Ruostetta ovien ja luukkujen reunoissa, helmapelleissä ja katossa kattoluukun ympärillä, Autobild
        - Tuuletussuuttimien askelmoottorit, Autobild
        - Ajovalojen lasit himmenneet, Autobild
        - Coupé –mallin lasikatto kolisee ja nakuttaa pakkasella, Autobild
        - Moottorinohjaus oikuttelee, Autobild
        - Comand –viihdejärjestelmä oikuttelee, Autobild
        - Ovitiivisteissä ongelmia, Autobild

        Tuuletussuuttimien askelmoottorin muovisen vivun uusiminen maksaa yli 350 euroa. Kyseessä on yli 3 tunnin työ. Osa maksaa muutaman euron. Kustannus on pelkkää työtä.

        Automaattimallin vaihteenvalitsin on herkkä rikkoutumaan. Uusi vaihteenvalitsin maksaa 1000 euroa. Vastaavaa vikaa on tosin myös 90-luvun lopun S-Mersussa, joten vaihteenvalitsimen heikkous ei C-Mersuun rajoitu.

        Lisäksi pitää todeta, että W203 on herkkä ruostumaan helmoista. Erittäin ruosteherkkä auto!

        Muuten toiminut auto hyvin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3230
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      158
      1259
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      47
      829
    Aihe