Kantojen poisto

Anonyymi

Perikunnan metsässä pitäisi hakkuuttaa kuusivaltainen palsta. Yksityinen firma kehoitti avohakkuun ja kantojen poiston. Hieman erimielisyyttä kantojen poistosta sisarusten kanssa, kun palsta vielä lähellä kotitaloa.
Eikö maaperä ole sen jälkeen kulkukelvoton ja sadevedetkin vie ravinteet viereiseen järveen, kun muutenkin on rehevöitynyt. Näin olen ymmärtänyt.
Onko kantojen poistossa järkeä, vai hamuaako firma vain lisähommia.

12

1208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alueet mistä kannot poistetaan alkaa vesomaan lehtipuuta huomattavasti enemmän kuin alue missä kannot on jätetty paikoilleen. Ja toisaalta kannot jäävät ravinteeksi tulevalle metsälle. Kantojen poistoja näkee aika harvoin nykyään, joskus 2010 oli buumi päällä, kun joka kuviolla piti olla niitä repimässä. Joku syyhän siihen on oltava, kun niitä ei kerätä.

    • Anonyymi

      Hyvää lisämyyntiä. Puun myynti ei varmastikaan kata kantojen poiston kuluja.

      • Anonyymi

        Kannot menee energiaksi, ei niistä koidu metsänomistajalle kuluja. Tuloja joku satanen/ha


    • Anonyymi

      Käsittääkseni kannoissa on aina jonkunverran maata ja piäniä kiviä mukana ja hakkurimiehet ei niistä tykkää.

      • Anonyymi

        Kannot murskataan, ei haketeta..


    • Anonyymi

      Sen mitä kantojen hinnassa saa, niin menettää monta kertaa vesakon raivuussa.

    • Anonyymi

      Metsän ja vielä metsäpohjankin täystuho varmistuu kantojen poistossa, kun kesäaikaan mennään raskaalla telakoneella ajelemaan ristiin rastiin, kannot kun ei ihan pienellä koneella nouse maasta.
      Joka ainut muurahaispesä on jyrätty sen jälkeen, isohkot kivetkin, jotka ovat olleet paikoillaan jääkaudesta, siirtyilevät ja halkeilevat. Paikanpäällä nähtyä.

      Kantojen ja juurakon ravinteet menetetään, todella vahingollista toimintaa ja jääkö siitä kenellekään mitään viivan alle, kantojen poisto, haketus ja kuljetus syö niin paljon diiseliä.

      • Anonyymi

        Aivan, jotkut metsänomistajat vaan tahtovat joka euron minkä suinkin heti saa ja se on ihan yksi lysti miten tulevaisuudessa metsä kasvaa. Näin, vaikka luulisi olevan kivampi jättää perinnöksi kunnon palsta ja hoidetusta nuoresta metsästä saisi myydessä nettomääräisesti paremman tuoton kuin lyhyellä tähtäimellä kaikki eurot repimällä!

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Istutatt kuusta ettekä muokkaa, kyllä kasvaa vaikka että muokkaa. Kantoja ei pidä irti repiä, ei mitään järkeä

    • Anonyymi

      Ei ne kannotkaan siellä jääkaudesta asti ole olleet. Uusi puu, uusi kanto. Ota pois vaan, jos et velkaa jää poistosta

      • Anonyymi

        Oletko sinä ollut täällä jääkaudesta asti?


    • Anonyymi

      Kukaan tervejärkinen ei nostata kantoja jos ei halua hirveää risukkoa vaivoikseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      127
      3902
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3255
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      56
      3209
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2855
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2617
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2607
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2387
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe