Kantojen poisto

Anonyymi

Perikunnan metsässä pitäisi hakkuuttaa kuusivaltainen palsta. Yksityinen firma kehoitti avohakkuun ja kantojen poiston. Hieman erimielisyyttä kantojen poistosta sisarusten kanssa, kun palsta vielä lähellä kotitaloa.
Eikö maaperä ole sen jälkeen kulkukelvoton ja sadevedetkin vie ravinteet viereiseen järveen, kun muutenkin on rehevöitynyt. Näin olen ymmärtänyt.
Onko kantojen poistossa järkeä, vai hamuaako firma vain lisähommia.

12

1184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alueet mistä kannot poistetaan alkaa vesomaan lehtipuuta huomattavasti enemmän kuin alue missä kannot on jätetty paikoilleen. Ja toisaalta kannot jäävät ravinteeksi tulevalle metsälle. Kantojen poistoja näkee aika harvoin nykyään, joskus 2010 oli buumi päällä, kun joka kuviolla piti olla niitä repimässä. Joku syyhän siihen on oltava, kun niitä ei kerätä.

    • Anonyymi

      Hyvää lisämyyntiä. Puun myynti ei varmastikaan kata kantojen poiston kuluja.

      • Anonyymi

        Kannot menee energiaksi, ei niistä koidu metsänomistajalle kuluja. Tuloja joku satanen/ha


    • Anonyymi

      Käsittääkseni kannoissa on aina jonkunverran maata ja piäniä kiviä mukana ja hakkurimiehet ei niistä tykkää.

      • Anonyymi

        Kannot murskataan, ei haketeta..


    • Anonyymi

      Sen mitä kantojen hinnassa saa, niin menettää monta kertaa vesakon raivuussa.

    • Anonyymi

      Metsän ja vielä metsäpohjankin täystuho varmistuu kantojen poistossa, kun kesäaikaan mennään raskaalla telakoneella ajelemaan ristiin rastiin, kannot kun ei ihan pienellä koneella nouse maasta.
      Joka ainut muurahaispesä on jyrätty sen jälkeen, isohkot kivetkin, jotka ovat olleet paikoillaan jääkaudesta, siirtyilevät ja halkeilevat. Paikanpäällä nähtyä.

      Kantojen ja juurakon ravinteet menetetään, todella vahingollista toimintaa ja jääkö siitä kenellekään mitään viivan alle, kantojen poisto, haketus ja kuljetus syö niin paljon diiseliä.

      • Anonyymi

        Aivan, jotkut metsänomistajat vaan tahtovat joka euron minkä suinkin heti saa ja se on ihan yksi lysti miten tulevaisuudessa metsä kasvaa. Näin, vaikka luulisi olevan kivampi jättää perinnöksi kunnon palsta ja hoidetusta nuoresta metsästä saisi myydessä nettomääräisesti paremman tuoton kuin lyhyellä tähtäimellä kaikki eurot repimällä!

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Istutatt kuusta ettekä muokkaa, kyllä kasvaa vaikka että muokkaa. Kantoja ei pidä irti repiä, ei mitään järkeä

    • Anonyymi

      Ei ne kannotkaan siellä jääkaudesta asti ole olleet. Uusi puu, uusi kanto. Ota pois vaan, jos et velkaa jää poistosta

      • Anonyymi

        Oletko sinä ollut täällä jääkaudesta asti?


    • Anonyymi

      Kukaan tervejärkinen ei nostata kantoja jos ei halua hirveää risukkoa vaivoikseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      58
      2885
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      44
      2182
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      21
      1873
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      383
      1398
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      66
      1323
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      30
      1309
    7. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1079
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      1059
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      47
      953
    10. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      68
      910
    Aihe