RIKKURIT TEHTAALLA

Anonyymi

Jos huhu pyydän anteeksi,mutta niin paljon puhuttu kahdesta Paperiliiton rikkurista,eikä ihan nuoria kokemattomia,olen 100% varma että katuvat lopun ikänsä ,ehkä ymmärtömyyttään tekevät näin mutta kuitenkin.Suorastaan säälin heidän tulevaisuuttaan samassa työyhteisössä.

12

1620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Työntekijät ovat oikeutettuja menemään töihin. Epäasiallista on haukkua ketään tietämättä miksi työntekijät menettelevät itse parhaaksi katsomallaan tavalla.

    • Anonyymi

      Eihän täällä kukaan hauku ketään.RIKKURI on vain lopun elämänsä RIKKURI.

      • Anonyymi

        30 egee on kuitenkin rahaa..
        Ei kaikki ole vuosia tehtaalla lorvinut isolla palkalla.


    • Anonyymi

      Kaikki ei kuulu liittoon ja ovat tyytyväisiä työpaikkaan, joten solidaarisuudesta paperiliitolle ei kannata olla lakossa jos siltä ei tunnu. Jos tästä leimataan niin se pitää ottaa työpaikkakiusaamiseksi. Ehkä tämä Rikkuri ajattelu muistuttaa siitä työelmän murroksesta johon näyttää että kaikki eivät taivu, paskoilla ehdoilla ei tarvi töissä olla jos UPM niitä tarjoaa niin ainut oikea tapa on jalkautua jonnekin muualle töihin. Näin ole itte tehnyt viimeisen 10 vuotta. Projektisopimuksilla 1-2 vuosi kerrallaan ja aina on muutman kuukauden pakkoloman jälkeen töitä löytynyt, ja lomatkin ovat olleet usen mukavasti kesällä. Ja näin mennään kohti Eläkettä

    • Anonyymi

      Työ on perustuslain turvaama oikeus. Ei tartte paperiliiton lupaa tehdäkseen töitä.

      • Anonyymi

        Ei tietenkään tarvi paperiliiton lupaa,mutta jotka kehtaa mennä töihin lakon aikana niin ovat kyllä todella typeriä.Varmaan kun muut tulee lakon jälkeen töihin.Lakon rikkurit hävetkää.


    • Anonyymi

      Nämä tyypit varmaan kans sit noudattaa upm, n ajamaa linjaa työajan pidennyksistä ym, kun ei pap, liiton asiat kiinnosta....!

      • Anonyymi

        Me muistetaan nää kylän nyrkkipajojen ukot
        Jotka rikkureina häärää..
        Kun taas telat pyörii.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Me muistetaan nää kylän nyrkkipajojen ukot
        Jotka rikkureina häärää..
        Kun taas telat pyörii.

        Pyöriikö telat?


    • Anonyymi

      Ihmee typerää uhoomista. vaan eipä ollu paperiliitolla lakkoilu haluja kun kaipolan tehdas lopetettiin.

      • Anonyymi

        Eipä edellinen kirjoittaja ymmärrä,jos paperin kysyntä vähenee niin edelleenkin aika ajoin paperikoneita suljetaan.Nyt on kysymys siitä että UPM aikoo heikentää edellistä sopimusta.Siksi lakkoillaan.Eikä vaadita kuin samaa mitä muutkin ko.alalla sopimuksen tehneet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä edellinen kirjoittaja ymmärrä,jos paperin kysyntä vähenee niin edelleenkin aika ajoin paperikoneita suljetaan.Nyt on kysymys siitä että UPM aikoo heikentää edellistä sopimusta.Siksi lakkoillaan.Eikä vaadita kuin samaa mitä muutkin ko.alalla sopimuksen tehneet.

        Tällä tavalla vaan todistetaan ettei Kosken tehtaan tuotanto ole Elintärkeä osanen tuotannon kokonaisuutta.

        Hurjaa on, jos sopua ei synny niin lakkohan jatkuu niin pitkään kunnes päätös lopettamisesta tulee, tai vastavuoroisesti heippa lappu kouraan ja tehtaan ovet säppiin. Toivottavasti on vaan kauhukuva... Henkilökohtaisella tasolla en toivo kenenkään menettävän pestiään. Vaikka kivahan se on välillä ajaa ohi kun paska haise sieluun asti :)

        LM


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5089
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4087
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3599
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2709
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1827
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      100
      1669
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1481
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe