https://yle.fi/uutiset/3-10668476
Tehdään tämä asia nyt selväksi. Viro on ja pysyy baltian maana niin henkisesti kuin fyysisesti. Teitä ei millään mittapuulla voi pohjoismaaksi kutsua. Parempi hyväksyä tämä asia ja lopettakaa tämä ristilipun haikailu ja vertailu Suomeen. Meissä ei ole mitään samaa. Ja miten virossa kuvitellaan olevan muita baltian maita parempi kun bkt on kaikista huonoin! Olette Euroopan unionin elättikansa ettekä muuksi muutu.
Viro haikailee pääsyä pohjoismaaksi
10
837
Vastaukset
- Anonyymi
Ymmärrän joidenkin virolaisten halun kuulua "länteen." Virossa asuu fiksujakin ihmisiä, joille virolaisuus on mainehaitta, kuten Ylen jutusta käy ilmi.
Kokonaisuutena Viro on köyhä, korruptoitunut ja kansanluonteeltaan niin ei levelillä suhteessa pohjoismaihin tai muuhun länsimaailmaan, ettei heidän kannata yrittää samaistua muihin kuin oman viiteryhmänsä maihin. Tämä ilmenee jo isosta osasta siitä porukasta, joka on muuttanut, tai käy työssä "lännessä."- Anonyymi
Alotus on normi suomi24 provo eli ärsytys-paskaa.
Eesti on osa pohjoismaita- itämerenmaita- ainoa syy taitaa olla kielirasismi jota suomessakin RKP johtaa- jolla voidaan Eestiä syrjiä.
Hakekaa vaan Pohjoismaiden Neuvostoon mukaan- ja siis Ruotsihan johtaa - eli Wallenberg-illuminaatit . - koko pohjoismaita..,
https://markovapa.fi/wp-content/uploads/2020/11/Sotarapsa20200527.mp4?_=1
- Anonyymi
Viro on kehittyny todella paljon ja kyllä siitä vielä tulee pohjoismaa. Ja ei, Viron BKT ei Euroopan union alhaisin. Viro oli Suomea rikkaampi ennen toista maailmansotaa
- Anonyymi
Tuota, virolaisissa ja suomalaisissa on erittäin paljon samaa, myös geneettisesti huoh. Olisiko jo aika päästää irti tuosta ruotsin alistusvallan voimasta? Emme koskaan ole olleet skandinaaveja emmekä sellaisiksi tule. Olemme sekasikiö, pohjois ETTÄ itämaa läntisillä arvoilla. Suomalaisten pitäisi olla ylpeitä juuristaan eikä aina pilkata meidän veljeskansoja ja upeaa itäistä kulttuuria.
- Anonyymi
Virolaisten geenit ovat kaukana suomalaisista. Virolaiset ovat geneettisesti lähellä venäläisiä, latvialaisia ja liettualaisia, vaikka kieli onkin jonkinlaista suomalaisugrilaista kantakieltä.
Monasti virolaiset viittaavat saksalaiseen (germaaniseen) perimäänsä. Tarkoituksella kuitenkin unohdetaan, ettei kyse ole perimästä vaan luterilaisesta kulttuurista jonka entisaikain saksalaiset ovat virolaisille suoneet.
- Anonyymi
"Ja miten virossa kuvitellaan olevan muita baltian maita parempi kun bkt on kaikista huonoin" Väärässä oot.
- Anonyymi
ei muuta kuin lekalla päähän
loppu virolainen - Anonyymi
shart?
- Anonyymi
Itä viro ja tallinna on niin kaukana pohjoismaita kun voi. Kyllä mä ennemin sen näen venäjä kakkosena
- Anonyymi
Viro mielletään niin Venäjällä kuin länsimaissakin itäiseksi roskavaltioksi, jonka viiteryhmää on muun muassa Valko-Venäjä, Ukraina ja vaikkapa Tsetsenia.
Venäjän vallan vähentämiseksi länsimaat yrittävät integroida Viroa länteen, muuta syytä ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup675680Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1344254Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.961866- 631435
- 2611137
- 471122
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E126979Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim45802Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31743Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.39715