Onpa ikävää luettavaa kotikunnasta

Anonyymi

Kovin on negatiivista viestintää Hankasalmesta.
On totta että kaikki oli kyllä aikaisemmin paremmin, joskus parikymmenta vuotta sitten - junatkin kulki ja oli viriilimpi yhteisö. Ja on valitettavaa että palvelut koko ajan loittonevat kunnasta. Joskus tarvitaan täälläkin sitä kiirreellistä apua.
Mutta Hankasalmi on kuitenkin aivan ihana, rauhallinen, keskeinen paikka asua. Täältä on lyhyet etäisyydet Jyväskylään, Tampereelle, Kuopioon, Pieksämäelle, Varkauteen...Pääkaupunkiinkaan ei mene kuin kolmisen tuntia autolla.
Meillä on suht. puhtaita järviä ja upeita maisemia; luonto on kutsuva. Meillä on turvallista, alakoululainenkin voi yksin päivällä liikkua. Ja tämä Aseman ja Kirkonkylän välinen pyörätie, mikä jakoi niin mielipiteitä on niin mahtava juttu, juurikin lasten kannalta, Nyt on turvallista sen pienimmänkin pyöräilijän kanssa osallistua vaikka pyöräilymaa otteluun!
Hankasalmi on ihana paikka asua. On ihana kun vastaantulevalle voi toivottaa reippaat huomenet, eikä saa vastauksesi vain kengänkärkien tuojottelua. Vaikka pienestä paikasta onkin kysymys, en minä ainakaan kaikkia täältä tunne. Mutta hymy lämmittää aina :)
Nautitaan kotikunnastamme ja pidetään positiivista asennetta yllä, tälä hetkellä vallitsivista olosuhteista huolimatta - niin saamme lisää hankasalmelaisia tätä kaikkea ihanuutta jakamaan, mikä taas vaan elvyttää kuntaa!

Ihanaa päivän jatkoa kaikille palstan lukijoille!

6

1378

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hirvee tuppukylä ei kiitos!!!

    • Anonyymi

      Vaihtakaa tuo europarlamentaarikon Jyväskylässä asuva kunnanjohtaja oman kylän henkilöön. Kunnassa olisi potentiaalia, etenkin kun aseman osuuskaupan tilalle on kuulemma tulossa Alko. Kehitys tapahtuu asteittain.

      • Anonyymi

        Anteeksi, jäi sana pois. ....europarlamentaarikon puoliso,.....


      • Anonyymi

        Alkoko kaiken pelastaa? Taidat olla kyseisen liikkeen suurkuluttaja. Puolestani Alkon voisi lakkauttaminen koko pitäjästä - sinunlaisesi suurkuluttajat vain kuormittavat yhteiskuntaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Alkoko kaiken pelastaa? Taidat olla kyseisen liikkeen suurkuluttaja. Puolestani Alkon voisi lakkauttaminen koko pitäjästä - sinunlaisesi suurkuluttajat vain kuormittavat yhteiskuntaa.

        Olen pahoillani jos ärsyynnyit. Kattavan kuluttajatutkimuksen mukaan 90% alueen asukkaista haluaisi Alkon myymälän paikkakunnalle.


    • Anonyymi

      Keskon aluepomo on seikkaillut jo useana päivänä aseman tienoilla. Tuskin se on lautoja sahalta hakemassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      737
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      529
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      485
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      482
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      455
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      98
      413
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      411
    8. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    9. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      362
    10. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      32
      355
    Aihe