Kissan astma/siitepölyallergia

Onko muilla astmaatikkokissoja t. siitepölyallergisia kissoja? Oletteko saaneet eläinlääkäriltä muuta lääkitystä kuin kortisonia piikkinä tai tabuina? Muistelen, että kerran yksi eläinlääkärin sijainen ehdotti toistakin apteekista saatavaa lääkettä, olisko ollut jotain antihistamiinia, mutta tuotteen nimi ei jäänyt mieleen.
2366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mun toisella kissalla on kans astma. Kortisonia popsii pillerin muodossa ja on saanut viime kesänä muistaakseni 3 kortisonipiikkiä ja antibioottipiikin ja kuurin... oli flunssassa.

Tarvittaessa syö avaavaa lääkettä sellainen kuin nuelin depot:reseptilääke.

Allergialääkkeistä en tiedä. Mutta soitapa eläinlääkärille ja kysele.

Äänestä
  • Otin ylös mainitsemasi lääkkeen. Täytyy mainita siitä joskus lekurille ja soitella sille nyt muutenkin, kun tuo koivun kukinta oikeen pääsee käyntiin.
    Kisu hengitteli suht hyvin vielä viikonloppuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lisqo kirjoitti:

Onko muilla astmaatikkokissoja t. siitepölyallergisia kissoja? Oletteko saaneet eläinlääkäriltä muuta lääkitystä kuin kortisonia piikkinä tai tabuina? Muistelen, että kerran yksi eläinlääkärin sijainen ehdotti toistakin apteekista saatavaa lääkettä, olisko ollut jotain antihistamiinia, mutta tuotteen nimi ei jäänyt mieleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu