Suomi24:n häiriköt

Anonyymi

Olen jo useampaan otteeseen tavannut eri keskusteluaiheissa aivan ilmiömäisiä häirikköjä, jotka kirjoittavat, että aloituksesta ja viesteistä on jätetty poliisille ilmoitus.

Esimerkiksi tässä ketjussa: "nukkumiseni on riidanaihe"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11415065#comment-62971877

"""Tiedoksi, että aloituksesta on jätetty poliisille ilmoitus. Nauttikaapa vaikka minkälaisesta "läheisyydestä" - mitä lienetttekin-, mutta ei kiitos huijausviesteillä Suomi24:n etusivulta kaltaisilleni sivullisille netin käytäjille! Rasismi on myös kiellettetyä ja seksuaalisen sisällön pakkotyrkyttäminen palstoilla, joiden aihe ei ole seksi. Tai sosiaaliset mediat, eivät nekään liity tai kuulu Suomi24:n. """

Ketjussa ei ole mitään sääntöjen vastaista. Ei mitään rasismia, ei huijausviestejä, ei mitään pakkotyrkyttämistä.

En todellakaan ymmärrä ihmisiä, jotka tekevät tätä. Läpeensä ilkeitä häirikköjä.

Ylläpito, voisiko ko. ip-osoitteen laittaa vaikkapa jäähylle? Ja ylipäätään puuttua tähän. Tämä menee jo aivan älyttömäksi.

Syyttömät kärsivät, kun häiriköt uhkaavat poliiseilla. He säikähtävät pahasti, kun eivät ymmärtääkseen ole edes tehnyt rikosta. Menettävät yöunensa ja tulevat rauhattomiksi.

Tämmöinen turhista jutuista poliiseille ilmoittelu ei voi jatkua. Tosin aikuisten todella niin ei käykään. Koska täällä joku todella olisi muka tehnyt rikosilmoituksen? Eikä poliisilla ole edes resursseja tutkia mitättömyyksiä. Jos joku tekisi ilmoituksen, rikosilmoitus kirjattaisiin, kirjaaja merkkaisi esitutkinnan alkaneeksi, seuraavaksi esitutkinnan suoritetuksi ja päättyneeksi sekä lopuksi laittaisi eteenpäin merkinnällä "Ei aihetta jatkotoimenpiteisiin."

0

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

        Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
        Maailman menoa
        176
        4977
      2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

        Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
        Maailman menoa
        18
        4366
      3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

        Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
        Maailman menoa
        9
        3097
      4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

        Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
        Maailman menoa
        250
        2924
      5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

        "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
        Maailman menoa
        143
        2872
      6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

        Aivan totaalisesti..
        Ikävä
        52
        2491
      7. Oot se sinä

        Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
        Ikävä
        27
        1919
      8. Vieläkö olet

        Rakastunut minuun? Minä sinuun
        Ikävä
        34
        1733
      9. Ei siinä kauan

        Menisi jos olisimme kahden
        Ikävä
        22
        1727
      10. Toivotko vielä kohtaamista

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        64
        1685
      Aihe