Kuinka paljon omillaan asuminen 18v maksaa (kaikki kulut)?

Kuinka paljon jossain suht. kivassa vuokrakämpässä (40-50 neliötä) asuminen maksaa kuussa ja siihen mukaanlukien ruoat ja kaikki pakolliset menot? Ja miten maksaa se vuokra ja muut menot että pitääkö käydä töissä opiskelun lisäksi vai riittääkö tuista? En siis tiedä näistä oikein mitään niin olisi mukavaa kun joku kertoisi.

4

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi ei! Asumisen ja elämisen hinta riippuu siitä, missä ja miten asut ja elät. Opiskelijalla harvoin on varaa kovin ylelliseen asumiseen ja elämiseen. Haarukka varmaan jotain 800 -2000.

      Suht kiva vuokrakämppä 50 m2 on Helsingissä hyvällä paikalla varmaan yli 1000 €, vaatimaton 25 m2 yksiö Lappeenrannassa voit saada alle 400 €.
      Ruoka, puhtaus, terveydenhoito, vakuutukset, matkat, puhelin, huvit, vaatteet ym yli 400 €. Helposti saat menemään yli 1000 €.

      • Ok, kiitos tiedosta


      • Mutta pitäisikö silloin käydä vielä töissä opiskelujen ohella jotta esim siellä kalliimman puolen pk seudulla tulisi toimeen


      • Anonyymi
        Qwerty2 kirjoitti:

        Mutta pitäisikö silloin käydä vielä töissä opiskelujen ohella jotta esim siellä kalliimman puolen pk seudulla tulisi toimeen

        Opintoraha, opintolaina ja asumistuki jäävät alle 1000 euroon. Jos sillä tulet toimeen, ei tarvitse käydä töissä. Moni saa tukea omilta vanhemmilta.

        Ainakaan opintojen alussa ei kannata panostaa komeaan asumiseen Helsingin kalleimmilla paikoilla. Sellaiseen tarvitaan ministerin palkka. Vaatimattomasti aloitetaan, panostetaan aluksi siihen opiskeluun.

        Opintolainaa ottaessa on syytä pitää mielessä, että se lankeaa maksettavaksi takaisin alkaen noin vuosi opintojen päättymisestä siitä riippumatta, onko tutkinto valmis vai ei ja onko sinulla silloin työpaikka vai ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      154
      3325
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2637
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2574
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      120
      2399
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1711
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      172
      1579
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      37
      1285
    Aihe