Kuinka paljon omillaan asuminen 18v maksaa (kaikki kulut)?

Kuinka paljon jossain suht. kivassa vuokrakämpässä (40-50 neliötä) asuminen maksaa kuussa ja siihen mukaanlukien ruoat ja kaikki pakolliset menot? Ja miten maksaa se vuokra ja muut menot että pitääkö käydä töissä opiskelun lisäksi vai riittääkö tuista? En siis tiedä näistä oikein mitään niin olisi mukavaa kun joku kertoisi.

4

271

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi ei! Asumisen ja elämisen hinta riippuu siitä, missä ja miten asut ja elät. Opiskelijalla harvoin on varaa kovin ylelliseen asumiseen ja elämiseen. Haarukka varmaan jotain 800 -2000.

      Suht kiva vuokrakämppä 50 m2 on Helsingissä hyvällä paikalla varmaan yli 1000 €, vaatimaton 25 m2 yksiö Lappeenrannassa voit saada alle 400 €.
      Ruoka, puhtaus, terveydenhoito, vakuutukset, matkat, puhelin, huvit, vaatteet ym yli 400 €. Helposti saat menemään yli 1000 €.

      • Ok, kiitos tiedosta


      • Mutta pitäisikö silloin käydä vielä töissä opiskelujen ohella jotta esim siellä kalliimman puolen pk seudulla tulisi toimeen


      • Anonyymi
        Qwerty2 kirjoitti:

        Mutta pitäisikö silloin käydä vielä töissä opiskelujen ohella jotta esim siellä kalliimman puolen pk seudulla tulisi toimeen

        Opintoraha, opintolaina ja asumistuki jäävät alle 1000 euroon. Jos sillä tulet toimeen, ei tarvitse käydä töissä. Moni saa tukea omilta vanhemmilta.

        Ainakaan opintojen alussa ei kannata panostaa komeaan asumiseen Helsingin kalleimmilla paikoilla. Sellaiseen tarvitaan ministerin palkka. Vaatimattomasti aloitetaan, panostetaan aluksi siihen opiskeluun.

        Opintolainaa ottaessa on syytä pitää mielessä, että se lankeaa maksettavaksi takaisin alkaen noin vuosi opintojen päättymisestä siitä riippumatta, onko tutkinto valmis vai ei ja onko sinulla silloin työpaikka vai ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2536
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      52
      986
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      66
      901
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      53
      797
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      753
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      10
      674
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      624
    8. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      607
    9. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      56
      605
    10. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      603
    Aihe