Kuinka paljon jossain suht. kivassa vuokrakämpässä (40-50 neliötä) asuminen maksaa kuussa ja siihen mukaanlukien ruoat ja kaikki pakolliset menot? Ja miten maksaa se vuokra ja muut menot että pitääkö käydä töissä opiskelun lisäksi vai riittääkö tuista? En siis tiedä näistä oikein mitään niin olisi mukavaa kun joku kertoisi.
Kuinka paljon omillaan asuminen 18v maksaa (kaikki kulut)?
4
159
Vastaukset
- Anonyymi
Voi ei! Asumisen ja elämisen hinta riippuu siitä, missä ja miten asut ja elät. Opiskelijalla harvoin on varaa kovin ylelliseen asumiseen ja elämiseen. Haarukka varmaan jotain 800 -2000.
Suht kiva vuokrakämppä 50 m2 on Helsingissä hyvällä paikalla varmaan yli 1000 €, vaatimaton 25 m2 yksiö Lappeenrannassa voit saada alle 400 €.
Ruoka, puhtaus, terveydenhoito, vakuutukset, matkat, puhelin, huvit, vaatteet ym yli 400 €. Helposti saat menemään yli 1000 €.Mutta pitäisikö silloin käydä vielä töissä opiskelujen ohella jotta esim siellä kalliimman puolen pk seudulla tulisi toimeen
- Anonyymi
Qwerty2 kirjoitti:
Mutta pitäisikö silloin käydä vielä töissä opiskelujen ohella jotta esim siellä kalliimman puolen pk seudulla tulisi toimeen
Opintoraha, opintolaina ja asumistuki jäävät alle 1000 euroon. Jos sillä tulet toimeen, ei tarvitse käydä töissä. Moni saa tukea omilta vanhemmilta.
Ainakaan opintojen alussa ei kannata panostaa komeaan asumiseen Helsingin kalleimmilla paikoilla. Sellaiseen tarvitaan ministerin palkka. Vaatimattomasti aloitetaan, panostetaan aluksi siihen opiskeluun.
Opintolainaa ottaessa on syytä pitää mielessä, että se lankeaa maksettavaksi takaisin alkaen noin vuosi opintojen päättymisestä siitä riippumatta, onko tutkinto valmis vai ei ja onko sinulla silloin työpaikka vai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503904
- 1053435
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342851Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262498- 201899
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51859- 1861777
- 331735
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3871478Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91258