Historiallista perimätietoa

Anonyymi

Isaskarin heimoa muutti Venäjältä Jäämeren rannalle 500 eKr.He uskoivat lupauksen sanaan. He kuulivat Jeesuksen syntymästä, Jeesus ilmestyi heille ja saarnasi synnit anteeksi vuonna 36 jKr. Jeesus sanoi, että tämä usko palaa Israeliin noin 2000 vuoden kuluttua. Nyt se on palannut.

Isaskarin heimoa muutti myöhemmin Rovaniemen seudulle. Heidän nimensä oli Lebedev, nykyisiä Leppäsiä. Noin 100 henkilöä.Usko yhdistyi Suomeen tulleeseen kristinuskoon 1100-luvulla Turussa.

11

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloitus oli siis minun, olen Juudan sukua. Täydennän sen verran, että Lebeedev on alkuaan Lebed, juutalaista sukua. Tämä henkilö, jota Jeesus siunasi, oli silloin Kautokeinossa.

      • Anonyymi

        Nyt sitten riita pystyyn pinasängyn kanssa, kumpi on aidompi.


      • Isaskar on Israelin heimoa ja huonetta, josta Isäni. Tuli mantereita pitkin Suomeen, ja Leningradin alueella heitä on useita sukuja.
        Taas juudan heimo tuli Suomeen Espanjasta, sekä nykyisen Saksan eteläisiltä alueilta, jotka nousivat vainoja pakoon Puolaan, johon 1800 luvulla alkoi vainot realisoitua, kyliä aidattiin ja poltettiin. Äitini suku, eli minun Äidin mummu oli toinen tyttö, joka pääsi pakenemaan Viipuriin. ja keskustelin usein Hänen kanssaan ja kertoi nuoruudestaan diasporassa, joka oli aivan toinen, verettömämpi Isaskarin sukukuntaan verrattuna. jonka isoisä tuli Rautavaaraan 1736.
        Meille Kansan jäsenille jo lapsena opettikin disporan reitit ja lähtihän Pohjois-. Israel toistasataa vuotta aikaisemmin, mitä juuda. Lopullinen lähtö tuli Temppelin valtausten aikaan Juudean heimolla, etupäässä Välimeren pohjoisrantaa pitkin Länteen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Nyt sitten riita pystyyn pinasängyn kanssa, kumpi on aidompi.

        Aitous on yhteistä, kunhan on geneettinen pohja, pakanat ovat ulkona siitä.


    • Aika totta.
      Isakarin heimosta koostuu lähes kaikki Israelilaiset, jotka asuvat maassamme.
      Taas etelämpänä on myös juutalaisten heimojen sukuja, lähinnä Puolan pakolaisia.
      Suomen kansan miehistä kantaa Israelin geeniä, n 70% miehistä, ja n 30% naisista.
      Asia on myös vahvistettu Family Tree DNA laboratoriossa, sekä kymmenissä tutkimuksissa.

      • Anonyymi

        Silloin voit varmasti laittaa linkin joihinkin näihin kymmeneen tutkimukseen.

        Sinua ei huolittaisi Israeliin, koska et ole juutalainen.


    • Ihan olisi mielenkiintoista kuulla lisää ,miten ,kuinka suvut ovat jakaantuneet ja onko joitakin alueita ,missä asustaa enemmän yms historiikkia.

    • Anonyymi

      Ihan kipeetä juttua tässä ketjussa. Oletteko tosissanne?

    • Anonyymi

      Annetaan "poikien" selvitellä nuo sukutaustansa, mukavampi näitä lukea, kuin ainaista "sotaa" VL-uskovaisista, vaikka taitaa se vielä tuokin selvittely tuohon päin kallistua, mutta seuraillaan ! mielenkiintoista .. ...

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      166
      10648
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      90
      7515
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      107
      7393
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7356
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7341
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7279
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      113
      6687
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6516
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      88
      5733
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5515
    Aihe