Historiallista perimätietoa

Anonyymi

Isaskarin heimoa muutti Venäjältä Jäämeren rannalle 500 eKr.He uskoivat lupauksen sanaan. He kuulivat Jeesuksen syntymästä, Jeesus ilmestyi heille ja saarnasi synnit anteeksi vuonna 36 jKr. Jeesus sanoi, että tämä usko palaa Israeliin noin 2000 vuoden kuluttua. Nyt se on palannut.

Isaskarin heimoa muutti myöhemmin Rovaniemen seudulle. Heidän nimensä oli Lebedev, nykyisiä Leppäsiä. Noin 100 henkilöä.Usko yhdistyi Suomeen tulleeseen kristinuskoon 1100-luvulla Turussa.

11

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloitus oli siis minun, olen Juudan sukua. Täydennän sen verran, että Lebeedev on alkuaan Lebed, juutalaista sukua. Tämä henkilö, jota Jeesus siunasi, oli silloin Kautokeinossa.

      • Anonyymi

        Nyt sitten riita pystyyn pinasängyn kanssa, kumpi on aidompi.


      • Isaskar on Israelin heimoa ja huonetta, josta Isäni. Tuli mantereita pitkin Suomeen, ja Leningradin alueella heitä on useita sukuja.
        Taas juudan heimo tuli Suomeen Espanjasta, sekä nykyisen Saksan eteläisiltä alueilta, jotka nousivat vainoja pakoon Puolaan, johon 1800 luvulla alkoi vainot realisoitua, kyliä aidattiin ja poltettiin. Äitini suku, eli minun Äidin mummu oli toinen tyttö, joka pääsi pakenemaan Viipuriin. ja keskustelin usein Hänen kanssaan ja kertoi nuoruudestaan diasporassa, joka oli aivan toinen, verettömämpi Isaskarin sukukuntaan verrattuna. jonka isoisä tuli Rautavaaraan 1736.
        Meille Kansan jäsenille jo lapsena opettikin disporan reitit ja lähtihän Pohjois-. Israel toistasataa vuotta aikaisemmin, mitä juuda. Lopullinen lähtö tuli Temppelin valtausten aikaan Juudean heimolla, etupäässä Välimeren pohjoisrantaa pitkin Länteen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Nyt sitten riita pystyyn pinasängyn kanssa, kumpi on aidompi.

        Aitous on yhteistä, kunhan on geneettinen pohja, pakanat ovat ulkona siitä.


    • Aika totta.
      Isakarin heimosta koostuu lähes kaikki Israelilaiset, jotka asuvat maassamme.
      Taas etelämpänä on myös juutalaisten heimojen sukuja, lähinnä Puolan pakolaisia.
      Suomen kansan miehistä kantaa Israelin geeniä, n 70% miehistä, ja n 30% naisista.
      Asia on myös vahvistettu Family Tree DNA laboratoriossa, sekä kymmenissä tutkimuksissa.

      • Anonyymi

        Silloin voit varmasti laittaa linkin joihinkin näihin kymmeneen tutkimukseen.

        Sinua ei huolittaisi Israeliin, koska et ole juutalainen.


    • Ihan olisi mielenkiintoista kuulla lisää ,miten ,kuinka suvut ovat jakaantuneet ja onko joitakin alueita ,missä asustaa enemmän yms historiikkia.

    • Anonyymi

      Ihan kipeetä juttua tässä ketjussa. Oletteko tosissanne?

    • Anonyymi

      Annetaan "poikien" selvitellä nuo sukutaustansa, mukavampi näitä lukea, kuin ainaista "sotaa" VL-uskovaisista, vaikka taitaa se vielä tuokin selvittely tuohon päin kallistua, mutta seuraillaan ! mielenkiintoista .. ...

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      112
      4568
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      27
      3324
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3145
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      44
      2949
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      119
      2779
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2777
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2569
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2115
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1911
    Aihe