Onko Rezum hoito saatavana Peijaksen sairaalassa.

Anonyymi

Rezum on hoito eturauhasen pienentämiseksi, jossa eturauhaseen viedään neulalla kuumaa höyryä. Kasvanut kudos pienenee 2-3 kk kuluessa. Siinä ei polteta eikä höylätä kudosta pois. Kaikki sukupuoliset toiminnot jäävät kuntoon, toisin kuin höyläyksessä tai laser leikkauksessa. Onko Peijakseen hankittu oheinen Rezum laite, tietääkö kukaan?

8

4513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tays on tunnettu siitä, että se on Suomen takapajula eturauhasen liikakasvun hoidossa. Ainoa menetelmä siellä on 100 vuotta vanha kuumennettavalla rautalangalla tehtävä höyläys. Menetelmää sanotaan aivan yleisesti miesten teurastukseksi. Kuulemma kehityksen jarruna on joku vanha urologi / johtaja, joka on sitä mieltä, että kun 50 vuotta sitten tehtiin näin, niin mitään ei muuteta. Ei ihme, että potilaita tuhotaan kaikki seksuaaliset toiminnot.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Peijaksessa ei ole enää Rezum-laitetta. Se on nähtävästi siirretty Hyvinkäälle. Olen itse menossa sinne kyseiseen toimenpiteeseen ensi perjantaina. Lähetteen sain työterveydestä. (Aava)


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Minulle tehtiin Rezum hoito elokuussa 2022 Peijaksessa. Operaatio ei kestänyt kuin hetken. Vehkeeseen oli laitettu katetri, jota piti pitää viikon päivät. Oli vähän hanklaa, mutta ei liian. Kun katetri poistettiin, tuli virtsa valuen, ei paineella. Tämä parani koko ajan ja n. 2 kk päästä virtsa tuli paineella ja siemensyöksykin oli palautunut ennalleen. Kävin juuri 27.9-2023 1 -vuoden kontrollissa. Eturauhanen oli kasvanut vähän, mutta kaikki toiminnon, kuin 20 vuotta sitten. ÄLKÄÄ HYVÄT MIEHET MENKÖ HÖYLÄYSLEIKKAUKSEEN!!! Vaatikaa Rezum hoito! Höyläys on vanhanaikainen, verinen toimenpide, joka vain silpoo paikat ja tekee tuhoa seksuaalisuuteen ja virtsaamiseen, ja kaikkeen elämisen laatuun.

      • Anonyymi

        Minulle tehtiin 2019 Peijaksessa REZUM toimenpide. Kaikki meni hyvin silloin ja menee hyvin edelleen. Tämä on ainut hyvä eturauhasen liikakasvun hoito.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      84
      2905
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      80
      2386
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2218
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      17
      2157
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1686
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      12
      1475
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1257
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1120
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe