Starttikaapelille lisä neliöitä?

Anonyymi

Moi,jos vetää esim 6mm2 lisä kaapelin startille alkuperäisen rinnalle ja maajohtoon samoin niin käyttääkö virta kumpaakin ettei jompi kumpi kuumene enemmän?
Kun sattuu nyt olemaan vain näin paksua ja liittimiä on. Jos vaikka startti olisi hieman ruudikkasmpi ainakin sitten johdotuksen osalta. Akku on nyt uusi exide. Kesemmällä vaihdan uudet johdot kokonaan mutta se onkin isompijuttu se että tulee siisti. Startin purku ja puhdistus sitten samalla enempi niitä rassanneen oikean autkorjaajan toimesta.

6

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa mitata yleismittarilla startin plussakaapelin ja maakaapelin päistä kun starttia pyöritetään.

      Jos kumpaankaan kaapeliin ei jää merkittävää jännitehäviötä niin lisäkaapeloinnista ei ole mitään hyötyä.

      Jos voltti tai enemmän jää kaapeliin niin sitten siinä lienee jotakin vikaa.

    • Anonyymi

      Kyllä se sähkö menee sekaisin ja jää miettimään kumpaan kaapeliin lähtee vai miten jakaa virran ja liitin kuumenee tulipunaiseksi.

    • Anonyymi

      Molemmista menee virta .

      • Anonyymi

        Wauh, nyt eetteriin iski sähköinsinööri, tuota ei kukaan muu voi tietää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Wauh, nyt eetteriin iski sähköinsinööri, tuota ei kukaan muu voi tietää.

        Eipä tunnu kaikki tietävän .Sinä tietenkin tiesit , mutta en sinulle vastannut kun tiesin sinun tietävän .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Wauh, nyt eetteriin iski sähköinsinööri, tuota ei kukaan muu voi tietää.

        "Eetteri " miksi "sähköinsinööri iski eetteriin " ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      241
      2751
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1154
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1131
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      58
      905
    8. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      130
      830
    10. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      825
    Aihe