Moi,jos vetää esim 6mm2 lisä kaapelin startille alkuperäisen rinnalle ja maajohtoon samoin niin käyttääkö virta kumpaakin ettei jompi kumpi kuumene enemmän?
Kun sattuu nyt olemaan vain näin paksua ja liittimiä on. Jos vaikka startti olisi hieman ruudikkasmpi ainakin sitten johdotuksen osalta. Akku on nyt uusi exide. Kesemmällä vaihdan uudet johdot kokonaan mutta se onkin isompijuttu se että tulee siisti. Startin purku ja puhdistus sitten samalla enempi niitä rassanneen oikean autkorjaajan toimesta.
Starttikaapelille lisä neliöitä?
6
159
Vastaukset 6
- Anonyymi
Kannattaa mitata yleismittarilla startin plussakaapelin ja maakaapelin päistä kun starttia pyöritetään.
Jos kumpaankaan kaapeliin ei jää merkittävää jännitehäviötä niin lisäkaapeloinnista ei ole mitään hyötyä.
Jos voltti tai enemmän jää kaapeliin niin sitten siinä lienee jotakin vikaa. - Anonyymi
Kyllä se sähkö menee sekaisin ja jää miettimään kumpaan kaapeliin lähtee vai miten jakaa virran ja liitin kuumenee tulipunaiseksi.
- Anonyymi
Molemmista menee virta .
- Anonyymi
Wauh, nyt eetteriin iski sähköinsinööri, tuota ei kukaan muu voi tietää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Wauh, nyt eetteriin iski sähköinsinööri, tuota ei kukaan muu voi tietää.
Eipä tunnu kaikki tietävän .Sinä tietenkin tiesit , mutta en sinulle vastannut kun tiesin sinun tietävän .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Wauh, nyt eetteriin iski sähköinsinööri, tuota ei kukaan muu voi tietää.
"Eetteri " miksi "sähköinsinööri iski eetteriin " ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051780
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS471392Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä441257Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita173866Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13800- 48742
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40646