Ostaisitko ikioman lentävän lautasen?

Anonyymi

Firma on kotoisin usasta ja se kehittelee yhden henkilön lentävää lautasta. Prototyyppi on tehnyt ensimmäiset vapaat koelentonsa just äskettäin. Akkujen nykyteho riittää vain minuutin lentoon.

Minä ajattelen että lentävä ihmiskuljetin on toki tulevaisuuden arkipäivää, mutta sen malli on kyllä toisenlainen.

https://thedebrief.org/personal-flying-saucer-makes-1st-successful-flights/

8

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se kaipaisi hieman monidimensionaalista vivahdetta ennen kuin sellaisen ostaisin.

    • Ei nyt kamalasti vakuuta. Ostoskärrystä otetut renkaat telineessä oli kivat.
      Kuka vaan voi virittää dronen propelit minkä malliseen laitteeseen vaan ja lisätä ohjausautomatiikan. Muodolla ei ole noissa nopeuksissa väliä.

      Ongelmana on että akut painaa edelleen niin paljon, että suurin osa energiasta menee akkujen kuljettamiseen ja nopeus on naurettava, mutta ei saa nauraa pioneereille.

      Joku heistä onnistuu joskus tuottamaan sen universaalin mallin, jota myydään satoja miljoonia jossakin vaiheessa. Tulee uusi Tesla. Edellyttää akkutekniikan kehittymistä.

    • Anonyymi

      Liian alkeellista tekniikkaan. Viktor Schauberger oli paljon pidemmällä jo viime vuosisadan alussa.

      • Anonyymi

        Reilu kymmenen vuotta takaperin, tohtori Hal Puthoff laittoi koepenkkiin yhden niistä alkuperäisistä väitetyistä ihmelaitteista Schaubergerin pojanpojan Jörgin läsnäollessa ja tuloksena laite ei tuottanut mitään havaittavaa nostevoimaa. Ja Puthoff jos kuka olisi raportoinut, mikäli toisin olisi käynyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Reilu kymmenen vuotta takaperin, tohtori Hal Puthoff laittoi koepenkkiin yhden niistä alkuperäisistä väitetyistä ihmelaitteista Schaubergerin pojanpojan Jörgin läsnäollessa ja tuloksena laite ei tuottanut mitään havaittavaa nostevoimaa. Ja Puthoff jos kuka olisi raportoinut, mikäli toisin olisi käynyt.

        > Reilu kymmenen vuotta takaperin, tohtori Hal Puthoff laittoi koepenkkiin yhden niistä alkuperäisistä väitetyistä ihmelaitteista...

        Voi olla, ettei joku laite toiminut. Hänen teoria on silti nerokas ja uskon, että sillä periaatteella natsit tekivät ensimmäiset lentävät lautaset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        > Reilu kymmenen vuotta takaperin, tohtori Hal Puthoff laittoi koepenkkiin yhden niistä alkuperäisistä väitetyistä ihmelaitteista...

        Voi olla, ettei joku laite toiminut. Hänen teoria on silti nerokas ja uskon, että sillä periaatteella natsit tekivät ensimmäiset lentävät lautaset.

        Puthoffin kokeilema laite ei ollut mikä tahansa vaan alkuperäinen proto siitä imuturbiinista, joka väitetysti pystyi tuottamaan selittämättömän nostevoiman. Historia on täynnä nerokkaita teorioita, jotka eivät kohdanneet käytännön fysikaalisia tosiasioita.


    • Anonyymi

      Semmoselle UFOlle olis käyttöä jolla pääsis mille tahansa planeetalle vaikka toiseen galaksiin salamannopeasti tai rinnakkaiseen todellisuuteen tai vaikka eteeriseen maailmaan. Aikamatkustuskyky ois plussaa.

      • Anonyymi

        Varo vaan tai toiveesi saattaa toteutua. Pahoin pelkään että eteerisessä maailmassa sinulla alkaa puntti tutista. Pidä siis huoli että ufossasi on huussi ja mukana on rekkalastillinen vessapaperia. Suosittelen myös vaippoja noin eksoottisissa matkakohteissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe