Olisiko tullut aika, kylvää hedelmien siemeniä multaan, köynnösten toivossa ?

Anonyymi

Yhdessä ruukussa, kasvilampun epäsäännöllisellä saannilla, on talven muhinut epämääräinen ryhmä, erinäisiä hedelmien siemeniä, siinä toivossa, että lähtisivät itämään, mutta toistaiseksi vain muutama chili, on innokkaana jo ihan kasvinnäköisenä pystyssä.

Muistaakseni ainakin passion-hedelmän siemeniä kaivelin multaan, muttei ole näkynyt taimia. Mitähän muuta sinne tuli laitettua, noh nousevat jos ovat noustakseen.

Ostinkin uuden passionhedelmän, joten eipä vielä luovuteta, eli uutta matoa koukkuun. Bataattiköynnöksen tahtoisin, mutta lähtevätkö nuo kaupan isot jytkäleet, pestyt bataatit itämään ? Ennen sai Lidlistä ihanan multaisia,tummia bataatteja, joissa oli keväisin paljon itävän näköisiä juuria, niitä kun jostain saisi. Olivat myös paremman makuisia, kuin nykyisin myytävät, vaaleat, juurettomat.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        17
        2403
      2. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        44
        1261
      3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

        Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
        Puolanka
        70
        907
      4. Miten suomalaiset miehet

        On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
        Ikävä
        135
        848
      5. Anna mulle vielä tilaisuus

        näyttää kuinka susta tykkään.
        Ikävä
        45
        841
      6. Mitkä asiat tekevät

        kaivatustasi vetovoimaisen?
        Ikävä
        59
        807
      7. Muistatko vielä

        Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
        Ikävä
        42
        776
      8. Eräs läheinen sanoi

        Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
        Ikävä
        44
        755
      9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

        – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
        Perussuomalaiset
        164
        742
      10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

        Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
        Sinkut
        130
        694
      Aihe