Miten voisi välttää parvekkeella kosteuden kondensoitumisen kattoon? Parveke on lasitettu, mutta sillä ei liene merkitystä. Usein kun pakkasen jälkeen ilma lauhtuu, niin betonikattoon tiivistyy vettä joka tippuu sitten alas.
Parvekekalusteet kastuu
12
1180
Vastaukset
- Anonyymi
Onko liian tiivis, jätä laseihin pieni rako.
- Anonyymi
Niin, kyllähän parvekkeen lasituksella nimenomaan on merkitystä tuossa kondensoitumisessa. Aloituksesta ei selviä mikä kerros vaiko peräti ylin - mitä on parvekkeen yläpuolella? Jos ongelmaa ei ole joka asukkaalla niin kannattaisi selvittää missä ero.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, kyllähän parvekkeen lasituksella nimenomaan on merkitystä tuossa kondensoitumisessa. Aloituksesta ei selviä mikä kerros vaiko peräti ylin - mitä on parvekkeen yläpuolella? Jos ongelmaa ei ole joka asukkaalla niin kannattaisi selvittää missä ero.
Eiväthän ne lasit tiiviitä ole, kyllä partsilla ilma vaihtuu. Eikä ole tämä ylin kerros. Parveke on talon pohjoisseinustalla, voiko sillä olla vaikutusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiväthän ne lasit tiiviitä ole, kyllä partsilla ilma vaihtuu. Eikä ole tämä ylin kerros. Parveke on talon pohjoisseinustalla, voiko sillä olla vaikutusta.
>> Eiväthän ne lasit tiiviitä ole, kyllä partsilla ilma vaihtuu. <<
Se, että partsilla on kylmä, ei tarkoita, että ilma vaihtuu partsilla tarpeeksi. Rako pitää olla, että tuuletus toimii hyvin. Muuten tulee kosteusongelma.
"Miten lasitettu parveke kannattaa tuulettaa? 1-3 mm:n levyiset aukot levyjen välissä riittävät parvekkeen tuuletukseen. Jos haluat tehokkaamman tuuletuksen, voit avata ensimmäisen levyn tuuletusasentoon. Huom! Parveketta ei saa tiivistää liikaa. Oikein toteutettu ilmanvaihto varmistaa rakenteiden kuivumisen ja niiden pysymisen hyväkuntoisina." (Lumonin sivuilta)
https://lumon.com/fi/parvekelasitus/usein-kysyttya-parvekelaseista
- Anonyymi
MItäs sitten kysyit, kun vastaus ei kelpaa? Ilamnvaihto pitää olla oikein reilu, että kosteus lähtee, ikkuna auki!
- Anonyymi
Lumonin lasithan nuo on, ja rako ikkunoiden välissä on 1-3 milliä. Eikö se kelpaa?
- Anonyymi
Vika täytyy olla tuossa huonossa ilmastoinnissa. Lasien väliin pitää jättää raot ihan virallisenkin ohjeen mukaan.
Kuivaa katto ym. pinnat, mitkä ovat kastuneet ja tuuleta, että turha kosteus lähtee. Venklaa sitten niitä laseja irti toisistaan sen verran, että rakoa jää. Laita laitimmainen lasi ihan kiinni nurkkaan, niin sitten saat joko yhden isomman raon kahden lasin väliin tai sitten jaat joka lasin väliin pienemmät raot.
Itse pidän talvella yhtä isompaa rakoa avautuvan lasin ja sen vieressä olevan lasin välissä. Kesällä jätän pienet raot joka väliin. On itsellä toiminut.
Vain, jos parvekkeella käy talvella, niin sisältä tuleva lämpö huurruttaa lasit hetkeksi, mutta se haihtuu pian.- Anonyymi
Kyllä, parvekkeelle on syytä lisätä koneellinen ilmastonti.
- Anonyymi
Kesällähän sen huomaa hyvin, ettei lasitetun parvekkeen ilmastointi ole kovinkaan hyvä, vaikka on raot lasien välissä. Parvekehan on kesällä kuin kasvihuone, jos aurinko sinne paistaa.
- Anonyymi
Tuossa edellä joku jo irvailikin ilmastointi-sanan käytölle, mutta tosiaan ilmastointi ja ilmanvaihto on ihan eri asioita...
- Anonyymi
Tuuletus pielessä!
- Anonyymi
Jokainen on nyt sanonut, että vika on tuuletuksessa, joten jos ei asialle siltikään mitään tee, sitten tippuu vesi katosta jatkossakin.
Kannattaisi nyt kunnolla ensin kuivata ja tuulettaa se parveke ja ehkä jättää isompi rako sen jälkeen yhteen kohtaan, jos ei monista pikkuraoista kosteus haihdu tarpeeksi. Lumonin neuvo nettisivuilla taisi olla se, että voi jättää yhden lasin kokonaan auki. Tai ota yhteyttä Lumoniin ja kysy, miksi raot eivät auta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,814368Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242858Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262815Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1142527Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172489Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122228Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012180Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6372057Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka341998MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141985