Miten voisi välttää parvekkeella kosteuden kondensoitumisen kattoon? Parveke on lasitettu, mutta sillä ei liene merkitystä. Usein kun pakkasen jälkeen ilma lauhtuu, niin betonikattoon tiivistyy vettä joka tippuu sitten alas.
Parvekekalusteet kastuu
12
1113
Vastaukset
- Anonyymi
Onko liian tiivis, jätä laseihin pieni rako.
- Anonyymi
Niin, kyllähän parvekkeen lasituksella nimenomaan on merkitystä tuossa kondensoitumisessa. Aloituksesta ei selviä mikä kerros vaiko peräti ylin - mitä on parvekkeen yläpuolella? Jos ongelmaa ei ole joka asukkaalla niin kannattaisi selvittää missä ero.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, kyllähän parvekkeen lasituksella nimenomaan on merkitystä tuossa kondensoitumisessa. Aloituksesta ei selviä mikä kerros vaiko peräti ylin - mitä on parvekkeen yläpuolella? Jos ongelmaa ei ole joka asukkaalla niin kannattaisi selvittää missä ero.
Eiväthän ne lasit tiiviitä ole, kyllä partsilla ilma vaihtuu. Eikä ole tämä ylin kerros. Parveke on talon pohjoisseinustalla, voiko sillä olla vaikutusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiväthän ne lasit tiiviitä ole, kyllä partsilla ilma vaihtuu. Eikä ole tämä ylin kerros. Parveke on talon pohjoisseinustalla, voiko sillä olla vaikutusta.
>> Eiväthän ne lasit tiiviitä ole, kyllä partsilla ilma vaihtuu. <<
Se, että partsilla on kylmä, ei tarkoita, että ilma vaihtuu partsilla tarpeeksi. Rako pitää olla, että tuuletus toimii hyvin. Muuten tulee kosteusongelma.
"Miten lasitettu parveke kannattaa tuulettaa? 1-3 mm:n levyiset aukot levyjen välissä riittävät parvekkeen tuuletukseen. Jos haluat tehokkaamman tuuletuksen, voit avata ensimmäisen levyn tuuletusasentoon. Huom! Parveketta ei saa tiivistää liikaa. Oikein toteutettu ilmanvaihto varmistaa rakenteiden kuivumisen ja niiden pysymisen hyväkuntoisina." (Lumonin sivuilta)
https://lumon.com/fi/parvekelasitus/usein-kysyttya-parvekelaseista
- Anonyymi
MItäs sitten kysyit, kun vastaus ei kelpaa? Ilamnvaihto pitää olla oikein reilu, että kosteus lähtee, ikkuna auki!
- Anonyymi
Lumonin lasithan nuo on, ja rako ikkunoiden välissä on 1-3 milliä. Eikö se kelpaa?
- Anonyymi
Vika täytyy olla tuossa huonossa ilmastoinnissa. Lasien väliin pitää jättää raot ihan virallisenkin ohjeen mukaan.
Kuivaa katto ym. pinnat, mitkä ovat kastuneet ja tuuleta, että turha kosteus lähtee. Venklaa sitten niitä laseja irti toisistaan sen verran, että rakoa jää. Laita laitimmainen lasi ihan kiinni nurkkaan, niin sitten saat joko yhden isomman raon kahden lasin väliin tai sitten jaat joka lasin väliin pienemmät raot.
Itse pidän talvella yhtä isompaa rakoa avautuvan lasin ja sen vieressä olevan lasin välissä. Kesällä jätän pienet raot joka väliin. On itsellä toiminut.
Vain, jos parvekkeella käy talvella, niin sisältä tuleva lämpö huurruttaa lasit hetkeksi, mutta se haihtuu pian.- Anonyymi
Kyllä, parvekkeelle on syytä lisätä koneellinen ilmastonti.
- Anonyymi
Kesällähän sen huomaa hyvin, ettei lasitetun parvekkeen ilmastointi ole kovinkaan hyvä, vaikka on raot lasien välissä. Parvekehan on kesällä kuin kasvihuone, jos aurinko sinne paistaa.
- Anonyymi
Tuossa edellä joku jo irvailikin ilmastointi-sanan käytölle, mutta tosiaan ilmastointi ja ilmanvaihto on ihan eri asioita...
- Anonyymi
Tuuletus pielessä!
- Anonyymi
Jokainen on nyt sanonut, että vika on tuuletuksessa, joten jos ei asialle siltikään mitään tee, sitten tippuu vesi katosta jatkossakin.
Kannattaisi nyt kunnolla ensin kuivata ja tuulettaa se parveke ja ehkä jättää isompi rako sen jälkeen yhteen kohtaan, jos ei monista pikkuraoista kosteus haihdu tarpeeksi. Lumonin neuvo nettisivuilla taisi olla se, että voi jättää yhden lasin kokonaan auki. Tai ota yhteyttä Lumoniin ja kysy, miksi raot eivät auta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst26914510Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1513994PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1303801Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1701688Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3971644En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O351629Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491326Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81101Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais1141036Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok531030