Vähäenergisempi nappula

Koira on liian lihava. Syö aamulla Prima Dod merkkistä nappulaa noin 1,5 dl. Päivällä syö pedigreen lihakoiranmakkaraa raakaa jauhelihaa. Illalla syö pienen annoksen härkä-riisirisottoa.

Tämä on sille liikaa. mietin että nuo nappulat ovat hyvin energiapitoisia, voisiko ne vaihtaa johonkin laightimpaan. Vai saako se yksinkertaisesti liikaa ruokaa.

Nyt on se aika vuodesta että se näyttää paksulta kuin iituntiltu mutta turkkikin on valtava.

Viimeksi kun kävimme hammashoidossa se painoi 12,5 kiloa mutta nyt kilon enemmän.

Jo aiemmin sanottiin että 1,5 kiloa olisi hyvä saada pois. Eli siis nyt 2 kiloa.

Nappuloista se tykkää ja niin että syö ne sellaisinaan. Liotettuna ei syö.
Mikä olisi sellainen nappula jossa olisi dieetti-efekti vaikka kukaan ei nyt uudestaan käskenyt dietille.
Mutta itse näen mutta tuo kamalan paksu karva hämää hyvin.

Vaiko vain vähemmän kaikkea?

3

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin unohdin sanoa että sen ruokahalulla on paljon tekemistä hormooni-implantin kanssa joka sille laitettiin 4.10.21 juoksuhalujen hillitsemiseksi.
      Sen vaikutus pitäisi loppua tossa maalis-huhtikuun vaihteessa, sehän oli minulle laitetettaessa jo kerrottu että se lisää ruokahalua.

      Eli se olisi nyt syntipukki ja muutenkaan en laittaisi enää uudestaan. Jo pentuna arka koira on muuttunut tosi araksi. Arkuus oli kyllä sekin minulle kerrottu mutta en voinut uskoa että ihan noin araksi.

      • Anonyymi

        No ei. Koiran ruokahalulla ei ole mitään tekemistä lihomisen kanssa. Koiran ruokahalu ei ruokaa kippoon annostele vaan SINÄ.


    • Anonyymi

      Surettaa, ettei koiria kontollaan pitävillä ole edes perusasiat hallussa - edes ruokinnasta, vaikka se jokaisen koiranomistajan arkeen liittyy.

      Mistä tässä pitäisi perustellusti sanoa, tarvitseeko annoskokoa pienentää, kun et vaivautunut kertomaan määriä muiden kuin tuon nappulan osalta? Paljoltahan tuo kyllä kuulostaa, ja kolme ruokintakertaa päivässä on totaalisen huono idea. Kasvinsyöjillä pitää olla koko ajan tavaraa ruoansulatuselimistössä, koirat tarvitsevat taukoa, jotta elimistö voi välillä keskittyä muuhunkin kuin ruoansulatukseen.

      Mitään pirun light-ruokia ei koirille pidä syöttää. Ikinä. Ei koiran elimistö toimi kuten ihmisellä, joten vähärasvaiset ruokavaliot pitää unohtaa ihan totaalisesti. Koirat käyttävät rasvaa pääasiallisena energian lähteenään ja ovat siinä erittäin tehokkaita. Hiilihydraateista koirat eivät ihmisistä poiketen ymmärrä juuri mitään, ja ne menevätkin suoraan vyötärölle energian lähteen sijaan. Tai tulevat suoraan läpi, mikä sekin hidastaa ruoansulatusta ja aiheuttaa lihomista. Koira voi siis syödä vaikka rasvaisinta mahdollista lihaa, muttei liho mihinkään. Sen sijaan hiilihydraatteja kamalia määriä sisältäviä vähärasvaisia ligh-ruokia syödessä saa koiran metabolismin entistä pahemmin tukkoon.

      Eli ehdottomasti nimenomaan annetaan hyvälaatuista ruokaa, ja rasvaa saa olla ihan 15-20%. Makkarat ja muut pois. Hyvälaatuista ruokaa annetaan ihan vähän vähemmän kuin ylläpitoannos, niin koira alkaa laihtumaan. Eikä todellakaan mitään kolmea kertaa päivässä. Kaksi kertaa lienee optimaalisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe