Vähäenergisempi nappula

Koira on liian lihava. Syö aamulla Prima Dod merkkistä nappulaa noin 1,5 dl. Päivällä syö pedigreen lihakoiranmakkaraa raakaa jauhelihaa. Illalla syö pienen annoksen härkä-riisirisottoa.

Tämä on sille liikaa. mietin että nuo nappulat ovat hyvin energiapitoisia, voisiko ne vaihtaa johonkin laightimpaan. Vai saako se yksinkertaisesti liikaa ruokaa.

Nyt on se aika vuodesta että se näyttää paksulta kuin iituntiltu mutta turkkikin on valtava.

Viimeksi kun kävimme hammashoidossa se painoi 12,5 kiloa mutta nyt kilon enemmän.

Jo aiemmin sanottiin että 1,5 kiloa olisi hyvä saada pois. Eli siis nyt 2 kiloa.

Nappuloista se tykkää ja niin että syö ne sellaisinaan. Liotettuna ei syö.
Mikä olisi sellainen nappula jossa olisi dieetti-efekti vaikka kukaan ei nyt uudestaan käskenyt dietille.
Mutta itse näen mutta tuo kamalan paksu karva hämää hyvin.

Vaiko vain vähemmän kaikkea?

3

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin unohdin sanoa että sen ruokahalulla on paljon tekemistä hormooni-implantin kanssa joka sille laitettiin 4.10.21 juoksuhalujen hillitsemiseksi.
      Sen vaikutus pitäisi loppua tossa maalis-huhtikuun vaihteessa, sehän oli minulle laitetettaessa jo kerrottu että se lisää ruokahalua.

      Eli se olisi nyt syntipukki ja muutenkaan en laittaisi enää uudestaan. Jo pentuna arka koira on muuttunut tosi araksi. Arkuus oli kyllä sekin minulle kerrottu mutta en voinut uskoa että ihan noin araksi.

      • Anonyymi

        No ei. Koiran ruokahalulla ei ole mitään tekemistä lihomisen kanssa. Koiran ruokahalu ei ruokaa kippoon annostele vaan SINÄ.


    • Anonyymi

      Surettaa, ettei koiria kontollaan pitävillä ole edes perusasiat hallussa - edes ruokinnasta, vaikka se jokaisen koiranomistajan arkeen liittyy.

      Mistä tässä pitäisi perustellusti sanoa, tarvitseeko annoskokoa pienentää, kun et vaivautunut kertomaan määriä muiden kuin tuon nappulan osalta? Paljoltahan tuo kyllä kuulostaa, ja kolme ruokintakertaa päivässä on totaalisen huono idea. Kasvinsyöjillä pitää olla koko ajan tavaraa ruoansulatuselimistössä, koirat tarvitsevat taukoa, jotta elimistö voi välillä keskittyä muuhunkin kuin ruoansulatukseen.

      Mitään pirun light-ruokia ei koirille pidä syöttää. Ikinä. Ei koiran elimistö toimi kuten ihmisellä, joten vähärasvaiset ruokavaliot pitää unohtaa ihan totaalisesti. Koirat käyttävät rasvaa pääasiallisena energian lähteenään ja ovat siinä erittäin tehokkaita. Hiilihydraateista koirat eivät ihmisistä poiketen ymmärrä juuri mitään, ja ne menevätkin suoraan vyötärölle energian lähteen sijaan. Tai tulevat suoraan läpi, mikä sekin hidastaa ruoansulatusta ja aiheuttaa lihomista. Koira voi siis syödä vaikka rasvaisinta mahdollista lihaa, muttei liho mihinkään. Sen sijaan hiilihydraatteja kamalia määriä sisältäviä vähärasvaisia ligh-ruokia syödessä saa koiran metabolismin entistä pahemmin tukkoon.

      Eli ehdottomasti nimenomaan annetaan hyvälaatuista ruokaa, ja rasvaa saa olla ihan 15-20%. Makkarat ja muut pois. Hyvälaatuista ruokaa annetaan ihan vähän vähemmän kuin ylläpitoannos, niin koira alkaa laihtumaan. Eikä todellakaan mitään kolmea kertaa päivässä. Kaksi kertaa lienee optimaalisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      38
      7315
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3662
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3534
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3278
    5. 51
      2964
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2789
    7. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2762
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2464
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      184
      1805
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1531
    Aihe