Vastaava tapaus Kannuksessa muutama vuosi sitten

Anonyymi

HUS kertoo paljastaneensa laajan lääkevarkauden Naistenklinikalla. Lääkkeet ovat HUSin mukaan tarkoitettu potilaiden kivunlievitykseen ja ne on luokiteltu huumaaviksi lääkkeiksi.

Lääkevarkaudesta epäilty ja HUSissa vuosia työskennellyt työntekijä on HUSin tietojen mukaan otettu kiinni 18. tammikuuta. Kiinniotto tapahtui paikan päällä Naistenklinikalla. Huomattavan määrän lääkkeitä varastaneen tekijän jäljille päästiin HUSin oman toiminnan avulla.

– Saimme vihjeitä, ettei siellä ole kaikki kunnossa. Otimme asian tarkempaan seurantaan ja saimme valitettavasti selville, että nämä saamamme vihjeet pitivät paikkansa, HUSin turvallisuus- ja valmiusjohtaja Aaro Toivonen kertoo MTV Uutisille.

Poikkeuksellinen tapaus
Rikoksesta epäilty kuuluu sairaalan hoitohenkilökuntaan. Hänen epäillään vieneen lääkkeitä jo useamman vuoden ajan.

Toivonen pitää tapausta poikkeuksellisena.

– Nyt ei puhuta siitä, että joku olisi vienyt vähäisiä määriä lääkkeitä.

HUS kertoo selvittävänsä lääkkeiden jakeluun ja käyttöön liittyvät käytännöt, jotta vastaavanlaista ei pääsisi tapahtumaan tulevaisuudessa.

6

1048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      olimma valten kaa samasa käräjäsä täsä ei ollu lehisä kirijotusta mutta meijän asiasa oli nimiät painettu lehtiin

      • Anonyymi

        Valte ei oo ikinä ollu hoitajana, muuten hemmetin hassu vitsi.


    • Anonyymi

      Valte oli käräjillä petoksesta samana päivänä kuin tämä hoitaja lääkevarkaudesta. Molemmat sai sakkoja mutaa toiselta lähti myös työpaikka arvaa kummalta.

    • Anonyymi

      Oliko tämä tapaus Auringonkukkakodilla vai Kitinkannuksessa?

    • Anonyymi

      Enpä usko, en ole kuullu ennen mitään

    • Anonyymi

      Ei tuosta ole missään kirjoitettu mutta käräjillä se Kokkolassa oli. Pieni sakko ja alalle ei enään asiaa. Terveisin lautanainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1781
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      154
      1776
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      324
      1450
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1118
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1112
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      140
      1089
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      985
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      965
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      959
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      908
    Aihe