HUS kertoo paljastaneensa laajan lääkevarkauden Naistenklinikalla. Lääkkeet ovat HUSin mukaan tarkoitettu potilaiden kivunlievitykseen ja ne on luokiteltu huumaaviksi lääkkeiksi.
Lääkevarkaudesta epäilty ja HUSissa vuosia työskennellyt työntekijä on HUSin tietojen mukaan otettu kiinni 18. tammikuuta. Kiinniotto tapahtui paikan päällä Naistenklinikalla. Huomattavan määrän lääkkeitä varastaneen tekijän jäljille päästiin HUSin oman toiminnan avulla.
– Saimme vihjeitä, ettei siellä ole kaikki kunnossa. Otimme asian tarkempaan seurantaan ja saimme valitettavasti selville, että nämä saamamme vihjeet pitivät paikkansa, HUSin turvallisuus- ja valmiusjohtaja Aaro Toivonen kertoo MTV Uutisille.
Poikkeuksellinen tapaus
Rikoksesta epäilty kuuluu sairaalan hoitohenkilökuntaan. Hänen epäillään vieneen lääkkeitä jo useamman vuoden ajan.
Toivonen pitää tapausta poikkeuksellisena.
– Nyt ei puhuta siitä, että joku olisi vienyt vähäisiä määriä lääkkeitä.
HUS kertoo selvittävänsä lääkkeiden jakeluun ja käyttöön liittyvät käytännöt, jotta vastaavanlaista ei pääsisi tapahtumaan tulevaisuudessa.
Vastaava tapaus Kannuksessa muutama vuosi sitten
Anonyymi
6
964
Vastaukset
- Anonyymi
olimma valten kaa samasa käräjäsä täsä ei ollu lehisä kirijotusta mutta meijän asiasa oli nimiät painettu lehtiin
- Anonyymi
Valte ei oo ikinä ollu hoitajana, muuten hemmetin hassu vitsi.
- Anonyymi
Valte oli käräjillä petoksesta samana päivänä kuin tämä hoitaja lääkevarkaudesta. Molemmat sai sakkoja mutaa toiselta lähti myös työpaikka arvaa kummalta.
- Anonyymi
Oliko tämä tapaus Auringonkukkakodilla vai Kitinkannuksessa?
- Anonyymi
Enpä usko, en ole kuullu ennen mitään
- Anonyymi
Ei tuosta ole missään kirjoitettu mutta käräjillä se Kokkolassa oli. Pieni sakko ja alalle ei enään asiaa. Terveisin lautanainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891829Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2761687Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2921470Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751369- 58955
- 51947
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70927- 66904
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40891Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤51876