Hoitsut laiskoja nillittäjiä

Anonyymi

Tyhjää ulinaa koko ajan. Hoitsu on tavallinen duunari, kuten vaikka raksamies. Palkkoja pitäisi alentaa, koska työ on helppoa ja ei ole vastuuta.
Raksamiehet sentään vastaavat ihmisten hengestä ja hyvinvoinnista. Taloissa asutaan ja niiden turvallisuus on rakennusmiesten harteilla. Miltä tuntuisi, jos kerrostalo sortuu niskaasi.

14

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Työaika kuluu netissä kahvia litkien. Välillä kävellään katselemassa onko joku hereillä. Sitten taas torkutaan kahviossa.

      Helppo ja ylipalkattu lepsu homma.

    • Anonyymi

      ja ahkeraaaa porukkaa nää raksamiehet kun niitä näkee työmailla

      • Anonyymi

        LOL ;D


      • Anonyymi

        Samanlainen työtahti kuin hoitsuilla.


    • Anonyymi

      Virolaiset ja Ukrainalaiset täällä rakentaa. Ei suomalaista nuorisoa kiinnosta rakennusala, eikä hoitoala.

    • Anonyymi

      Jos ei tekijöitä löydy niin silloin palkka on liian pieni niihin hommiin. Niin se vain on.

      • Anonyymi

        Yksi suurimmista hoitoalan kuormittavista tekijöistä on jo vuosikymmeniä alaa riivaannut täysin kestämätön työkulttuuri, mitä tulee kollegojen kohteluun työpaikalla. Työkavereista, varsinkin nuoremmista, on pikaisesti löydettävä silmätikkuja, jotka otetaan juoruilun ja selkään puukottaminen kohteeksi.
        Tarvittaisiin laajamittainen ja valtakunnallinen projekti asian kestävälle tolalle saattamiseksi.


    • Anonyymi

      Hoitajat tekevät raskasta työtä,emotionaalisesti ja fyysisestikin.Olen ollut sairaalassa 5 kertaa,viimeksi myyräkuumeessa melkein tajuttomana 5pv ,lonkkaleikkauksessa myös. Ovat joka sentin palkastaan ansainneet jokainen. Hyvä on täysin terveen ihmisen räkyttää sivusta . Samoin kunnioitan jokaista ammattilaista siivojasta johtajiin. Jokainen on paikallaan tärkeä,kaikki työ on arvokasta. He ovat maamme selkäranka,KAIKKI työtätekevät, myös vapaaehtoistyön tekijät,joihin itse jo kuulun.

      • Anonyymi

        Työ ei ole mitenkään raskasta. Kaikki fyysiset suoritukset on määritelty ja osa kielletty työsuojelulaissa ja vastuuta ei ole mistään. Vastuu on hoidot ja toimet määräävillä lääkäreillä.

        Olosuhteet ovat kaikkialla hyvät ja palkkaus on erittäin hyvä. Kysehän on duunarista, joka on käynyt vain ammattikoulun. Lisäksi työsuojelu ja TES on hyvin hoidettu.


    • Anonyymi

      Onko joku hoitaja kenties pettänyt "keskustelun" aloittajaa vai mistä moinen katkeruus?

      Toki jokin taustasyy on siihen, että joku viitsiikin käyttää aikaa ja vaivaa moisen älämölön kirjoittamiseen.

    • Anonyymi

      Taitaa aloittajalta puuttua ammattiylpeys ja itsetunto, kun täytyy niitä hakea muiden alojen työntekijöitä mollamaalla?

      Jokaisella miestä on oma tehtävämme ja jokainen on tärkeä ratas, jota ilman koko koneisto ei pyöri - niin hoitaja, raksamies, lentokapteeni ja rappusiivoojakin.
      Hoitaja on vastuussa ihmishengistä esim. toteuttaessaan lääkehoitoa lääkärin ohjeiden mukaan, aivan kuten raksamies toteuttaessaan arkkitehdin ohjeita, bussikuski noudattaessaan liikennesääntöjä jne.

      Eikä tarvitse ihan niinkään pitkälle mennä; hoitaja on vastuussa myös siitä, kokeeko hoidettava itsensä ihmisarvoiseksi. Tätä on kenties raksamiehen vaikea ymmärtää. Kuten minun hoitajana on vaikea ymmärtää tai aina muistaa, kuinka raksamies on vastuussa siitä, koenko minä oloni turvalliseksi ja mukavaksi omassa kotonani.

      Joka tapauksessa, kaikki me teemme rehellistä ansiotyötä, jolla elätämme itsemme ja siinä samalla teemme jotain muiden hyväksi.

      Jokaisella on oikeus tuntea ylpeyttä omasta työstään ja nostaa itsensä jalustalle hyvin tehdyn työn jälkeen, mutta jos siihen pystyy ainoastaan mita alentamalla, taitaa vika löytyä omien korvien välistä.

    • Anonyymi

      Aina näitä samoja kuluneita provoja. Vaihtakaa nyt jo levyä. Mutta vertailun vuoksi. Olen ollut 10 vuotta kotihoidossa ja yhden käden sormissa saa laskea, milloin ole varsinaista kahvitaukoa kerennyt pitämään, jos ei lasketa sitä kiireessä hörästyä kupillista ruokatauon aikaan, joka sekin on vain 20min. Aika haipakkaa saa heittää potut kitusiinsa, että ehtii taas seuraavaan paikkaan. Kyllä, minä pidän ruokataukoni, koska se on laissa minulle suotu ja muuten ei jaksa, jos ei välillä saa sitä pientä henkeä istua.

    • Anonyymi

      Katselin vuoden verran uuden kauppakeskuksen rakentamista, kertaakaan ei mitään materiaaleja suojattu sateilta tai lumelta. Oliko yllätys, että vuoden jälkeen rakennuksen valmistumisesta alkoivat home-ongelmat. Ja nyt puhutaan rautaisista raksa-ammattilaisista, keiden palkka huomattavasti hoitajia parempi pekkasineen, pitkine pyhä-aikojen lomineen jne. HOME sweet home...

      • Anonyymi

        Suomessa rakennusvalvojilla ei ole tulosvastuuta. Lisäksi ottanevat vastaan lahjuksia hyvin ahkerasti urakoitsijoilta.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      87
      4275
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      209
      3414
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3056
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      82
      2776
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      383
      2485
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      184
      2153
    7. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      40
      1692
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1625
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1428
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1412
    Aihe