Ikää 40, mies, perusterve. Eilen istuin pitkään sohvalla, ja nukkumaan mennessä tuntui pientä kipua pakaravaon yläosassa, tai itseasiassa hieman pakaravaon yläosaa alempana. Nukahdin, ja heräsin aamuyöstä kovempaan pistemäiseen kipuun. Pääsin toki ylös sängystä, mutta kumartuminen ja varsinkin selän suoristaminen aiheuttaa kipua. Kipu on periaatteessa pakaravaon keskellä, aavistuksen enemmän kuitenkin vasemmalla. Toki kipu piste siirtyy aavistuksen, riippuen kummalla jalalla varaa. Tietyssä asennossa kipu vähenee, mutta vähäkin kun muuttaa asentoa tai nostaa toista jalkaa, niin kipua tuntuu. Myös virtsalla käydessä, kun yritin ponnistella viimeisiä tippoja, ponnistaminen aiheuttaa kipua tuolla samassa kohtaa pakaran yläosassa. Kipu on melko pistemäistä.
Mikä kyseessä? Iskias, si-nivel? Mitään raskasta en ole tehnyt moneen päivään. No eilen kolasin kevyttä pakkaslunta, mutta sitä ei voi sanoa raskaaksi.
Kipua pakaravaon yläosassa
2
1720
Vastaukset
- Anonyymi
SI-nivel on n. 10 cm pakaravaon yläpuolella 5cm keskilinjasta molemmin puolin. Iskias noudattaa "dermatomeja" eli ihoalueita jotka vastaavat selkäranganjuuriaukkojen ihohermotusalueita, voi googlettaa "dermatomes". Kivun pitäisi kutakuinkin kattaa koko alue. Hyvä muitaa kans että S5-S3 dermatomeille rajoittuva hermokipu on erittäin harvinainen.
Kuullostaa häntäluun kiputilalta, vittumainen vaiva. Itsellä ollut on-off vuosia. Avuksi myydään erillisiä istumatyynyjä. Häntäluuta ei käytännössä kuvata ikinä lääkärissä koska esim. häntäluun murtuma ei vaadi erillisiä hoitoja. Hoito on buranaa ja odottelua että menee ohi. Peräaukon sulkijalihaksethan kiinnittyvät häntäluuhun joka aiheuttaa ponnistuskipua.- Anonyymi
Hyvä tietää, itsekin mietin samaa että si-nivel on kuitenkin ylempänä. Tennispallolla hierominen hieman auttanut, mutta jälleen oli aamulla mielenkiintoista yrittää sängystä ylös, kun kipu vihlaisee. Häntäluuta en ole loukannut mihinkään, mutta työni on istumatyötä, joten se kai voi aiheuttaa tämän. Tennispallolla kun hieroo, niin kipein kohta tuntuu heti pakaraviivan vasemmalla puolella. Voiko siinä olla jokin kiinnityslihas tms, joka on jostain syystä kipeytynyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017423
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794964- 794839
- 1324248
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan93028- 522669
- 402561
- 482219
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102201Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211830