Aloitetaan alusta.
Siskoni ensimmäinen mies Matti kuoli 25 vuotta sitten . Ja sitten siskoni meni naimisiin Heikin kanssa. Siskolla hänen miehillään ei ollut lapsia. Sisko kuoli ja Heikki meni naimisiin Saaran kanssa. Heikillä ja Saaralla ei ollut yhteisiä lapsia. Saaralla kolme lastahänen edellisestä avioliitostaan. Sitten kysymys. Onko siskon ensimmäisen miehen Matin sukulaiset oikeutettuja perimään tästä kuolinpesästä?
Kuka perii III ?
8
80
Vastaukset
- Anonyymi
Äitisi perii kaiken.
- Anonyymi
"Onko siskon ensimmäisen miehen Matin sukulaiset oikeutettuja perimään tästä kuolinpesästä?"
Eivät ole,edellyttäen toki, että ositus on tehty eron yhteydessä.- Anonyymi
He eivät eronneet. Kuolema erotti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
He eivät eronneet. Kuolema erotti.
Aivan sama, oliko ositusperuste avioero vai kuolema - ratkaisevaa on, onko ositus Siskon sekä Matin toissijaisten perillisten välillä toimitettu.
Jos on, Matin perillisillä ei ole osaa eikä arpaa myöhemmissä jaoissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan sama, oliko ositusperuste avioero vai kuolema - ratkaisevaa on, onko ositus Siskon sekä Matin toissijaisten perillisten välillä toimitettu.
Jos on, Matin perillisillä ei ole osaa eikä arpaa myöhemmissä jaoissa.Ei käynyt perillisistä vaan sukulaisista 😅
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei käynyt perillisistä vaan sukulaisista 😅
Onpa hoopo kommentti! Mitähän yritit sanoa?!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onpa hoopo kommentti! Mitähän yritit sanoa?!
No kun Matti oli taannut Heikin lainoja ja meni myöhemmin naimisiin Karin kanssa niin privätkö Matin sukulaiset Karin?
- Anonyymi
Et peri mitään. Siskosi junaili asia jo Matin aikana niin, että jäät puille paljaille. Mitä se kertoo sinusta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185121Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332792- 342629
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302418Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭211640- 1181637
En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101540Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231304- 951168
Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘351153