En tiiä onks tää oikee palsta kirjottaa, mut mua huolettaa et kun sairastin pienimuotoista sh viime vuonna ja laihduin todella hurjasti, nimittäin 11kiloa, ja mulla ei vielä sillon ollut alkanut menkat, ja nyt paino on normalisoitunut mutta menkkoja ei näy... täytän siis ens kuussa 14. Että onko kokemusta onko muilla alkanut, ja tietääkö joku et alkaako mulla ees enää..
Menkat ja anoreksia
6
323
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä tarkoitat painon normalisoitumisella.Oletko lihonut ne 11 kiloa takasin,koska jos olet vieläkin alipainoinen niin kuukautiset ei ala jos olet alipainoinen.
- Anonyymi
Olen lihonut sen 11 kiloa..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen lihonut sen 11 kiloa..
Epäilen vahvasti että sun elimistö on sekasin ja olet saanut hormonitoimintasi shokkiin.Ensin raju laihtuminen ja sitten raju lihominen.Koita löytää se keskitie ja olla saahamatta painon kanssa noin rajusti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Epäilen vahvasti että sun elimistö on sekasin ja olet saanut hormonitoimintasi shokkiin.Ensin raju laihtuminen ja sitten raju lihominen.Koita löytää se keskitie ja olla saahamatta painon kanssa noin rajusti.
Lihoin ns terveellisesti normaalipainoon puolen vuoden aikana en yhtäkkiä
- Anonyymi
Mene lääkäriin
- Anonyymi
omasta kokemuksesta sanon että toi on varmaan voinut aiheuttaa häikkää tai saattaa hidastuttaa just sun menkkojen alkamista ja riippuen että onks tosta nyt vasta pari kuukautta tosta laihtumisesta vai onks siitä jo mennyt se vuosi. mulla itellä meni noin 5kk siitä ku sain painoa takas että menkat tuli takas, mutta toki 14v on vielä hyvin mahollista ettei menkat muutenkaan ala, kantsii kysyy sun äidiltä minkä ikäsenä hänellä alko että sais osviittaa. sori että aika sekanen vastaus mutta jos oot huolissaan niin kantsii varmasti käydä lääkärillä :) en ite olis vielä niin huolissani koska menkat palautuu kyllä lähes aina kun ravitsemustila korjautuu ja oot vielä nuori.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401390Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981345Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891235- 1091095
- 191041
- 651028
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176868Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833