Sloveniaan

heinäkuussa

Hei! Ollaan alle 3-kymppinen pariskunta ja menossa Sloveniaan viikoksi heinäkuussa. Otimme lennot Venetsiaan ja sieltä olisi tarkoitus suunnata Sloveniaan pikimmiten. Viikko ei ole pitkä aika, joten osaisiko joku antaa vinkkejä siitä, missä tuon viikon aikana kannattaa käydä. Rannalle olisi kiva päästä mutta ajattelimme myös piipahtaa Ljubljanassa katsomassa kulttuuria. Entä onko tietoa, mistä löytyisi juna-aikatauluja vai onko junamatkustaminen se järkevin tapa liikkua tuolla? Hyvien ja kohtuuhintaisten hotellien nimiä otan myös enemmän kuin mielelläni vastaan. Ja kaikenlaisia, ihan mitä tahansa, vinkkejä! Kuuleman mukaan on mukava maa...

Kiitokset jo etukäteen!

5

1444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totta

      Joo, ihan mukava maa on ja viikossa kerkiää jo nähdä aika paljon..
      - Ljubljanan jättäisin kyllä väliin: tuplahinnat muuhun maahan nähden eikä kovin kummoinen kaupunki oo.
      - Itse olen kesälläkin aina pysähtynyt Granska Goraan: upeat maisemat, hyvä mahdollisuus tutustua paikalliseen elämänmenoon. Hotelleja paljon puolityhjinä. 2hh huone on jotain 15€.
      - Marioborista myös tykkään. Kesällä tosi viihtyisä paikka. Ihmiset tosi rentoja ja asuminenkin on suht halpaa..sanoisinko 20€.
      - Rannikolle jos menee niin Porto Roz on paras vaihtoehto. Sarajevon jälkeen Balkanin viihtyisin paikka kesäaikaan.
      - Joku muu varmaan tällä palstalla muistaa mikä se järvialueen nimi on Sloveniassa. Ite oon siellä kerran käynyt mutta nimi ei tule nyt millään mieleen!!. upea paikka kumminkin!!.

      Hotellien nimiä ei tule nyt mieleen kun ei niitä sillai tule katsottua...mutta siitä ei kannata ottaa stressiä: Hotellin tms. löytää kyllä siitä maasta helpolla.

      Vielä Sloveeneista pitää sanoa että oikein leppoisaa kanssa ovat, jos siinä maassa saa ongelmia niin vika löytyy kun katsoo peiliin .(Vaikka Marco Casagrande kyllä totesi kirjassaan että Sloveenit ovat Balkanin ruotsalaisia: paskahousu kansaa päästä varpaisiin ;-).

      • alkup.

        Hei ja kiitos vinkeistä!

        Itselläni on aina kynnys lähteä reissuun varaamatta majoitusta etukäteen, mutta tuonne ilmeisesti voi lähteä varaamatta mitään?


      • oli

        Bled sen järvialueen nimi luulisin, suunnilleen slovenian pohjoisosassa, varmasti on hieno paikka!


      • oli
        oli kirjoitti:

        Bled sen järvialueen nimi luulisin, suunnilleen slovenian pohjoisosassa, varmasti on hieno paikka!

        joo, bled se oli!!.


    • SB1

      Oletteko vielä tätä katsoneet: http://www.slovenia-tourism.si/?home=0.
      Okei sama homma meillä, lennot Wieniin sieltä kyyti Sloveniaan, Itävalta saa jäädä väliin(läpikulku vain). En osaa sanoa paikoista, mutta meillä on se etu että paikallinen tuttu järjestää systeemit ja antaa vinkit. Mutta vähän samalla kaavalla eli meren rantaan pariksi päivää, maaseutua, ja ehdottomasti vuoret täytyy nähdä, jos ei kiivetä niin ainakin katsoa kauempaa. Pieni poika on mukana, joka tietysti sanelee vähän ehtoja reissulla. Hintataso on halpa, mitä syömiseen/juomiseen tulee, ostoksista en tiedä eikä kyllä ole tarkoituskaan mennä shoppailemaan. Kaveri kävi viime kesänä ja kehui paikan näin ytimekkäästi: siisti, halpa, turvallinen, upeat maisemat, voiko enempää toivoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      222
      14806
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      19
      2189
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1242
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1220
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1100
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      892
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      73
      775
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      713
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      698
    Aihe