Eli suunnitelma kaikessa karkeudessaan olisi seuraavanlainen. Puutalo puuverhoilulla rakennettaisiin pitkästä paikan päällä. Ensin autotalli pystyyn, jotta saadaan suojaa tavaroille tarvikkeille. Lisää väliaikaista varastotilaa pressurakennelmalla suurimmille tarvikkeille.
Tutulta rakennusmateriaali Keski-Suomesta ja iso könttätoimitus ammattilaisella teetettyyn laskelmaan perustuen. Loput lähempää yhdestä paikkaa. Suunnittelun saan edullisesti.
MItäs käytännön riskejä projektiin liittyy (jätetään työntekijät laskuista nyt pois) eli sellaisia, joita ei tule mieleen kuin ellei niihin ole käytännössä törmännyt?
Tutulta rakennusmateriaali Keski-Suomesta ja iso könttätoimitus ammattilaisella teetettyyn laskelmaan perustuen. Loput lähempää yhdestä paikkaa. Suunnittelun saan edullisesti.
MItäs käytännön riskejä projektiin liittyy (jätetään työntekijät laskuista nyt pois) eli sellaisia, joita ei tule mieleen kuin ellei niihin ole käytännössä törmännyt?
Vastaukset 8
Vanhimmat
riskit: eli rahoitus ja aikataulu.
Jos ei huolto kummastakaan, niin sitten ei tarvitse liikoja murehtia.
Rahalla saa tekijätä jos vaikka itseltä menise terveys tai halut tehdä työ loppuun tai jos tuntuu siltä ettei itse tekemällä saa riittävän nopiasti valmista taloa.
Ei muuta kun rakentamaan.
Tietysti se takuupuoli. Kannat rakennelmasta itse täyden vastuun, myös myymisen jälkeen (onkos se nyt 10 vuotta?).
sama se on sulla sun pakettitalossakin. eipä ne ulkoseinät juuri koskaan ole se ongelma vaan kaikki niistä sisäänpäin.. ja kyllä on vitsit vähissä kun talotehtaan kanssa alat vastuusta vääntää!
Ja jos ne ottaa asennettuna, tuskin saa syntymään hirvittävää hässäkkää "laadusta". Sinne sisälle sitten jokainen yleensä sohlaakin jo itse. Hakee halvimmat suunnittelijat ja toteuttajat. Tietysti tavarassa säästetään mikä voidaan - tai ei oikeastaan voitaisi mutta kun rahat ei riitä. Tuo yhdistettynä halpaan vastaavaan mestariin joka on otettu "minimipalvelulla" ongelmat ovatkin jo todellisia. Paikalla pitkästä tehtynä riskikohtia on huomattavasti enemmän, eli vahdittavaa.
Meillä on vastaava projekti menossa Keski-Suomessa. Syksyllä tehtiin autotalli ja talon perustukset. Nyt on kuukauden verran tehty taloa tänä keväänä. Tarkoituksena olisi muuttaa uuteen taloon elokuun loppupuolella. Saas nähdä kuinka käy. Eniten vaivaa on tarvinnut nähdä lupa-asioiden kanssa (haja-asutusalue). Lisäksi täytyy tietenkin muistaa vastaava työnjohtaja, lvi- ja ivv-valvoja jne... Onnea teidän projektille!
pätkityistä, vaikka kastellin puista pystytettynä, niin pääsisit alkuun suunnitelmineen säältä suojaan noin 35000 - 40000 euron hintaan riippuen tavaratoimituksen laajuudesta ja talon koosta.
Silti omaa työtä jäisi runsaasti lähes 100 000 euron edestä tehtäväksi.
Eli vieläkö haluat lisäsäästöjä niitä riskejä vastaan, vai työtäkö kaipaat?
Itse en lähtisi pitkan tavaran kanssa leikkimään ja todellinen riski on huonot kelit.
Juuri näin olen ajatellut eli sää on yksi merkittävin riski ja siksi autotalli sekä muun suojan rakentaminen alussa on priorisoitu korkealle.
Tuokin on täysin mahdollista, että esim. Kastellipaketti ja loput sitten piipertää jatkossa
Pitkästä teet noin 25% halvemmalla kuin Pre-Cut kamoista.
Vaarana on tällöin budjetin alittuminen.
Vaara on onneksi melko pieni, viimeisiin pintoihin saa kyllä "säästöt" uppoamaan, vaikka ei niin olisi tarkoituskaan. ;D