Tunnetaanko laitos?

Anonyymi

Mäntyharjulla on laitos, jonka katôlla on valokirjaimin' "urant".
Minkä alan laitoksesta on kyse?

2

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alun perin siinä luki "Epäkurantti", mutta kylän nassikat kähvelsi kirjaimia.

    • Anonyymi

      On olemassa toisenlaininkin selitys kuinse, minkä kirjoittaja Anon ... 16:41 antaa.

      Tässä on kyseessä ilmeisesti vähemmän tunnettu lasten kerho nimeltä Kimurantti.
      Kun kerho on vähän tunnettu, niin päätettiin antaa kunnan hankkia sen nimeen tarvittavat kymmenen valokirjainta.

      Kuntahan ei tunnetusti ole varakas, toisin kuin sen asukkaat. Se ei voinut toteuttaa ko vaatimusta, mutta kaiken uhallakin hankki kerholaisten ilo puolet kirjaimista eli viisi kappaletta. Kun asiasta päättäneen lautakunnan puheenjohtaja oli Suomen keskustan riveistä, niin päätettiin hankkia ne keskeltä sanaa Kimurantti, eli kirjaimet a, n, r, t, u, Päätettiin vielä, että loput viisi kirjainta hankitaan viimeistään vuonna 2029.

      Rajaton oli pikkuväen riemu, kun odotetut kirjaimet saapuivat. _Ei lainkaan häirinnyt etteivät kaikki tilatut kirjaimet tulleet. Lapset rupesivat heti muodostelemaan niistä sanoja, osin olemattomia. Niistä syntyi sellaisia kirjainrykelmiä kuin nartu, turna, arnut, anrut, nutra, artun, tunra, ratun.

      Mikäs noista pantaisiin katolle näkyviin, ohjaaja kysyi. Lasten kesken syntyi lähes tappelu. Jokainen halusi itse muodostamansa sanan seinälle. - Ei valita sitten noista mitään, ohjaaja sanoi, keksitään yhdessä uusi sana. Tällä tavalla päädyttiin kirjainyhdistelmään urant.

      Seuraavana päivänä kunnan leivissä oleva rakennusmies Pitkä-Jimi, joka nimensä
      täydennyksestä huolimatta on miesten keskimittaa lyhyempi, nousi portaita pitkin katolle ja kävi naulaamassa sopivan telineen, johon kiinnitti kirjaimet tuossa järjestyksessä, siis urant.

      Lapset seurasivat tapahtumaa alhaalta. Kun viimeinenkin kirjain oli paikallaan ja Pitkä-Jimi alkoi laskeutua portaita pitkin alas, he alkoivat laulaa lastenlaulua Karhunpoika sairastaa. He lauloivat vain kaksi ensimmäistä säkeistöä. Sen jälkeen he menivät sisälle. Pitkä-Jimi taas meni Kisalaan korjaamaan rikkoutunutta tuolian selkämystä.

      Sen pituinen se.
      Lapset seurasivat alhaalta työn edistymistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6725
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6438
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      136
      5314
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4223
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4029
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3570
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3510
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2965
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2839
    10. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      34
      2813
    Aihe