14-vuotias raskaana

Anonyymi

Olen 14-vuotias ja olen raskaana en yhtään tiiä mitä teen😩 haluaisin ehkä pitää lapsen mutta en usko poikaystävästäni niin mitä teen miten kerron ystäville ja perheelleni?!

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerrot poikaystävän vanhemmille, omille vanhemmillesi jne. Miksi sitä pitäisi piilotella? Olisitte piilottanut ennen typeryyttänne. Kun typeryys tuli niin enää voi tuoda sen esiin. Poika alkaa menemään töihin ja varautumaan lapsen elätykseen.

    • Anonyymi

      Se pitää vaan kertoa vaikka ei kivalta tunnu. (Ihmisille tapahtuu paljon pahempiakin asioita joista voi selvitä joten ei ole maailmanloppu tämä vaikka nyt siltä tuntuukin.)
      Jos haluat pitää lapsen, tee niin eläkä anna kenenkään painostaa mihinkään mitä et tahdo. Kyseessä on sinun ja lapsen asia.
      Elämäsi muuttuu nyt kerralla aivan toisenlaiseksi mutta elä sitä pelkää tai murehdi sen vuoksi vaan keskity asioiden hoitoon ja uuden opetteluun.
      Ota neuvolaan yhteys. (Tai terveydenhoitajaan? Voithan pyytää häntä kertomaan vanhemmillesi tilanteesta jos itsesi vaikea tehdä se.)
      Terveydestä on syytä pitää hyvää huolta nyt. Kyllä se siitä.

    • Anonyymi

      Pidä lapsi tai anna adoptoitavaksi jos et mitenkään halua alkaa elämään vielä lapsiperhearkea. Muutaman vuoden kävisit lapsen kanssa kerhoissa ja hänen tultua kouluikään panostaisit sitten taas omiin suunnitelmiisi. Tai voihan lapsi mennä pienenä päivähoitoon jolloin voisit tehdä omia opiskeluja aiemminkin mutta niitä ehit kyllä vielä miettiä. Tilanteesi mukaan toimisit.
      Yhteiskunnalta saat tukea ja apua.
      Abortti on vihoviimeinen vaihtoehto mielestäni. Se alkaa monia kaduttamaan myöhemmin mutta tehtyä ei tekemättömäksi saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      129
      8835
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5214
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3516
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2414
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      128
      1734
    6. 62
      1667
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      210
      1501
    8. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1387
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1139
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      23
      1111
    Aihe