Olen 14-vuotias ja olen raskaana en yhtään tiiä mitä teen😩 haluaisin ehkä pitää lapsen mutta en usko poikaystävästäni niin mitä teen miten kerron ystäville ja perheelleni?!
14-vuotias raskaana
3
166
Vastaukset
- Anonyymi
Kerrot poikaystävän vanhemmille, omille vanhemmillesi jne. Miksi sitä pitäisi piilotella? Olisitte piilottanut ennen typeryyttänne. Kun typeryys tuli niin enää voi tuoda sen esiin. Poika alkaa menemään töihin ja varautumaan lapsen elätykseen.
- Anonyymi
Se pitää vaan kertoa vaikka ei kivalta tunnu. (Ihmisille tapahtuu paljon pahempiakin asioita joista voi selvitä joten ei ole maailmanloppu tämä vaikka nyt siltä tuntuukin.)
Jos haluat pitää lapsen, tee niin eläkä anna kenenkään painostaa mihinkään mitä et tahdo. Kyseessä on sinun ja lapsen asia.
Elämäsi muuttuu nyt kerralla aivan toisenlaiseksi mutta elä sitä pelkää tai murehdi sen vuoksi vaan keskity asioiden hoitoon ja uuden opetteluun.
Ota neuvolaan yhteys. (Tai terveydenhoitajaan? Voithan pyytää häntä kertomaan vanhemmillesi tilanteesta jos itsesi vaikea tehdä se.)
Terveydestä on syytä pitää hyvää huolta nyt. Kyllä se siitä. - Anonyymi
Pidä lapsi tai anna adoptoitavaksi jos et mitenkään halua alkaa elämään vielä lapsiperhearkea. Muutaman vuoden kävisit lapsen kanssa kerhoissa ja hänen tultua kouluikään panostaisit sitten taas omiin suunnitelmiisi. Tai voihan lapsi mennä pienenä päivähoitoon jolloin voisit tehdä omia opiskeluja aiemminkin mutta niitä ehit kyllä vielä miettiä. Tilanteesi mukaan toimisit.
Yhteiskunnalta saat tukea ja apua.
Abortti on vihoviimeinen vaihtoehto mielestäni. Se alkaa monia kaduttamaan myöhemmin mutta tehtyä ei tekemättömäksi saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4216015Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1133388Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?642339Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251869Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1081023- 611005
Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?94993- 60990
- 42892
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te77889