14-vuotias raskaana

Anonyymi

Olen 14-vuotias ja olen raskaana en yhtään tiiä mitä teen😩 haluaisin ehkä pitää lapsen mutta en usko poikaystävästäni niin mitä teen miten kerron ystäville ja perheelleni?!

3

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerrot poikaystävän vanhemmille, omille vanhemmillesi jne. Miksi sitä pitäisi piilotella? Olisitte piilottanut ennen typeryyttänne. Kun typeryys tuli niin enää voi tuoda sen esiin. Poika alkaa menemään töihin ja varautumaan lapsen elätykseen.

    • Anonyymi

      Se pitää vaan kertoa vaikka ei kivalta tunnu. (Ihmisille tapahtuu paljon pahempiakin asioita joista voi selvitä joten ei ole maailmanloppu tämä vaikka nyt siltä tuntuukin.)
      Jos haluat pitää lapsen, tee niin eläkä anna kenenkään painostaa mihinkään mitä et tahdo. Kyseessä on sinun ja lapsen asia.
      Elämäsi muuttuu nyt kerralla aivan toisenlaiseksi mutta elä sitä pelkää tai murehdi sen vuoksi vaan keskity asioiden hoitoon ja uuden opetteluun.
      Ota neuvolaan yhteys. (Tai terveydenhoitajaan? Voithan pyytää häntä kertomaan vanhemmillesi tilanteesta jos itsesi vaikea tehdä se.)
      Terveydestä on syytä pitää hyvää huolta nyt. Kyllä se siitä.

    • Anonyymi

      Pidä lapsi tai anna adoptoitavaksi jos et mitenkään halua alkaa elämään vielä lapsiperhearkea. Muutaman vuoden kävisit lapsen kanssa kerhoissa ja hänen tultua kouluikään panostaisit sitten taas omiin suunnitelmiisi. Tai voihan lapsi mennä pienenä päivähoitoon jolloin voisit tehdä omia opiskeluja aiemminkin mutta niitä ehit kyllä vielä miettiä. Tilanteesi mukaan toimisit.
      Yhteiskunnalta saat tukea ja apua.
      Abortti on vihoviimeinen vaihtoehto mielestäni. Se alkaa monia kaduttamaan myöhemmin mutta tehtyä ei tekemättömäksi saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      185
      4640
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      38
      3295
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2748
    4. 22
      2505
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2378
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      67
      2247
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2018
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1770
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1725
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      78
      1391
    Aihe