Minulla on työpaikassa sellainen ongelma, että työnantaja ei noudata työaikaani, vaan teettää jatkuvasti ylimääräistä työtä, mistä ei makseta palkkaa. Eikö tämä ole työehtosopimuksen vastaista toimintaa? Minulla on toinenkin työpaikka, joten jos irtisanoudun yhdestä, niin toinen työpaikka jää, enkä saa karenssia?
Miksi ihmiset kiusaavat toisia tällä tavalla?
Itsensä irtisanominen työstä
6
149
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä näistä karensseista, mutta mitä jos vain uhmaisit työnantajaasi ja sanoisit että työaika on loppu ja poistuisit paikalta, ei kai se nyt niin vaikeaa voi olla. Antaa työnantajan raivota, ei semmoisia tarvitse kuunnella. Alistumistaipumuksesta olisi hyvä päästä eroon, kun elämässä tulee tavalla tai toisella vastaavia tilanteita, eli olisi opittava pitämään puolensa.
- Anonyymi
Tunge nyt satanaa se työpaikka perrseeseess
- Anonyymi
Ihmiset kiusaa koska ne voi.
- Anonyymi
Oma liitto on paras konsultti, kun on kyse työajasta, ja ylityökorvauksista jne.
jos irtisanoutumisen jälkeen tarvitset TE. palveluita, niin joudut tietenkin noudattamaan heidän sääntöjään. - Anonyymi
Tuon tyyppinen toiminta on ihan tavallista ainakin joillakin matalapalkka-aloilla. Ehkä tästä nostetaan jossain vaiheessa joku julkinen äläkkä. Nyt ollaan vain sitä mieltä, että Suomi on hyvinvointivaltio jne. Oikeasti täälläkin osataan teetättää orjatyötä ja vastaavaa. Itse asiassa tuo voisi olla jonkinlainen korruption muoto. Oletko jutellut työkavereidesi kanssa, vai onko sellaisia? Joku luottamusmies tai vastaava pitäisi löytyä.
Tuskinpa haluat työnantajaasi vastaan käydä oikeudenkäyntiä, mutta siinä on yksi vaihtoehto. Jos kyseessä on täysin turmeltunut tyyppi, niin hänhän väittää, että olet tehnyt vain sopimukseen määrätyt tunnit. Eli joku dokumentaatio pitäisi niistä olla.
Kannattaa lähteä, ennen kuin sairastut.- Anonyymi
Näin on, lähde pian!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1143475Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja801291GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys511257- 831202
Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351112- 601057
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn29990- 54901
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39892- 67888