Polttoaineiden ja sähkön korkea hinta johtuu Kokoomuksen edellisissä hallituksissa tekemistä päätöks

Anonyymi

Polttoaineiden ja sähkön korkea hinta johtuu Kokoomuksen edellisissä hallituksissa tekemistä päätöksistä.


Kataisen hallitus myi Fortumin sähköverkot ja vieläpä ulkomaiseen omistukseen. Sähkön hinta on myös siirtohintana noussut rajusti.

https://www.iltalehti.fi/talous/a/2013121217828016

Kataisen hallitus siirsi työnantajien sosiaalimaksut sähkön hintaan.

Muistat tämän ilman linkkiäkin.

Sipilänn/Orpon hallitus nosti reilusti polttoaineiden hintoja

Leike:

” Juha Sipilän hallitus kiristi polttoaineverotusta merkittävästi vuoden 2017 alusta. Dieselin verotusta kiristettiin bensaa ankarammin. Lisäksi korotettiin huomattavasti muun muassa kevyen polttoöljyn verotusta.”

https://www.hameensanomat.fi/paakirjoitukset/polttoaineen-hinta-karkaa-yli-kipurajan-186560/

Sipilän/Orpon hallitus sääti myös biopolttoainevelvoitteen, joka on nostanut myös rajusti polttoaineiden hintoja:

”perussuomalaiset olivat päättämässä, että viime kauden hallitus kasvatti bio-osuuden 30 prosenttiin. Tämä teidän ilmastotoimenne nostaa polttoaineen hintaa vuonna 2030 niin, että ainakin 200 miljoonaa euroa se vaikuttaa. Ja palautettakoon myös sen 100 miljoonaa, jolla korotitte polttoaineveroa viime hallituksessa. Onko tämä päässyt unohtumaan? Harakka kysyi.”

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/45113741-6426-4af5-843f-e119418f155e

Sanna Marinin hallitus on pyrkinyt estämään sähkön ja polttoaineiden hinnannousua.

9

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persujen muistinmenetys on merkillepantavan täydellinen. Ihan niinkuin leivättömän pöydän ääressä, mie en muista mittää.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä on Ville Rannan hyvä pilapiirros:

        https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/6b9372c8-6429-4360-a9e8-d9081a542d0e

        Eihän herrat ja kansanedustajin tarvitse omistaa auto ja maksaa siitä polttoainekuluja vakuutuksia ja autovero.sillä ne voi ajaa matkansa taksilla kansalaisten laskuun.Onneksi taitaa meidän omankunnan Kansanedustaja joutua ajamaan omalla autolla. Saattaishan se Kuikkalammin taksi olla avulias ja tarjoais kyydin mutta saahan hän tietysti siitä kilometrikorvauksen , ja muutkin korvaukset yöpymiset, ilta yö, ja niin edelleen, minä en saa työttömänä kuin liitonpäivärahan, hän on vielä niin nokkava että ei eds tervedi aamulenkillä milloin sattu olemaan hällä näkökulmana koiranpersesilmä, sillä sehän paljon parempi kuin jonkun työttömän pärstä, näin meillä eletään ja kevät se tulee meille kaikille.


    • Anonyymi

      Kylläpä meidän äänestäjien muisti on lyhyt. Aloitus todistaa sen.

    • Anonyymi

      TEBOILIKIN ON ASENTANUT KAMERAN OMAAN MITTARIINSA, ETTÄ PALJON ON POLTTOAINEENHINTA KESOILILLA, MUTTA EI NÄE PALJON ON ABC; NIIN JOUTUU AJAMAAN AUTOLLA JA KIRJAAMAAN HINNAN KYNÄLLÄ; NIINKUIN TEKI ENNEN KESOILILLA; TÄÄ ON SITÄ DIGIAIKAA JÄÄ EROSILLA AIKAA PIHAMAAN KOLAAMISELLE ENEMPI AIKAA:

      • Anonyymi

        Taitaa olla lumipenkka niin korkea että, ei kameraan näy Kesoilin hinta ABC hinta halvin ja ostan sieltä, kannattais käydä penkka laskemassa, ti helpompi käydä kynän tai kameran kanssa käydä katsomassa kilpailijoiden hinta, nyt ostan abc-asemalta sillä siellä on halvin ja varmaan laatu parempaa kuin TB??


    • Anonyymi

      Kokoomuksen syytä suurelta osalta.

    • Anonyymi

      Perussuomalaiset nostivat hintoja edellisessä hallituksessa ja nyt syttävät tätä hallitusta. Kaksinaamaista.

    • Anonyymi

      Etellisessä hallituksessa valtiovarainministeri Orpo leikkasi kaikkia Kela-tukia ja nyt esiintyy kaksinaamaisesti.

      Lähes kaikkia Kelan etuuksia leikattiin (mm. lapsilisää, äitiys-, isyys- ja vanhempainpäivärahaa, peruspäivärahaa ja kansaneläkettä)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9642
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4407
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3975
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3841
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      204
      3438
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      19
      2864
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      126
      1398
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1386
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1184
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1161
    Aihe