Onneksi kohta taas tavataan. Miksi elämä ajaakaan meidät erilleen, rakkaani.... miksi menetin teidät, vaikken mitään tehnyt väärin? Miksi? Miksi? Miksi mies menettää erossa lapset... ja vähän muutakin; kodin, tulevaisuuden???
Voi, rakastan lapsiani
ja kaipaan heitä niin
3569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Raskastahan se on. Enhän tiedä erostasi, MIKSI se tuli. Mutta jotain on kuitenkin nyt ollut. Hienoa että kuitenkin saat tavata lapsiasi, onhan niitä äitejä jotka koettavat kaikin tavoin ettei isä näkisi lapsiaan. Tai joissain tapuksissa toisin päin. Kyllä se tuska vie sinulla vielä vuosia, mutta "aika parantaa haavat" usko siihen. Ja anna surun tulla kun on tullakseen. (PS: itse menin välillä kylppäriin itkemään, kun tosi paha olo oli, helpotti kummasti) Mutta voimia nyt sinulle.
Meillä ukko menettää kyllä tulevaisuutensa ja lapsensa ihan takuulla, kun harrastaa itsensä penkin alle juomista joka viikonloppu. Minä seitsemännellä kuulla raskaana ja kamala tappelu käynnissä vappuna, kun mies vetää viinaa kuin heikkopäinen muistinsa ja järkensäkin menettäneenä. Hyvä ettei vauva tullut kesken kaiken..ja seuraavana päivänä mies on taas kun ei mitään, hemmottelee passaa ja pussaa. Ja taas alkaa sama peli ensi viikonloppuna, olin paikalla tai en, tällä kertaa siis en, en ole emmekä näe. Ihan kun ei muutenkin elämä olisi jo hankalaa kaikin puolin. Tuollaista multipersoona-jekyll-hidea on vaikea rakastaa, vaikka rakastettava onkin selvin päin.
Anna sille juopolle ukolle vaihtoehtoja:
1) Juo niin paljon kuin haluat, mutta minä muutan lapsen kanssa pois
2) Unohdetaan menneet, mutta seuraavan kerran kun vedät perseet kotona, niin minä muutan lapsen kanssa pois
Jos ukkosi on juoppo, niin se on juoppo. Hän voi lopettaa juomisen ainoastaan oman tahtonsa ja ulkopuolisen avun turvin. Jos hoitoon ei ole kiinnostusta ja pysyt juoppo-ukkosi luona, niin lapsellanne ei tule olemaan helppoa. Niin kauan kun annat anteeksi kaikki riehumiset ja vittuilut, niin tasan niin kauan homma jatkuu. Se on vähän kuin Suomen oikeuslaitoksen langettamat ehdolliset tuomiot. Autovaras ei tunne saaneensa rangaistusta kun saa 100 auton varastamisesta puolitoista vuotta ehdollista vankeutta. Se ei ole yksinkertaisesti mitään. Mieti.
Tee ratkaisusi ajoissa. Mitä pidempään annat tilanteen jatkua, niin sen vaikeampaa on sinulla ja lapsellasi tulevaisuudessa. Äidin ehdottomasti tärkein tehtävä on pitää lapsesta huolta ja antaa lapselle mahdollisimman turvallinen koti.
Minä en ole esiintynyt lasteni nähden milloinkaan humalassa. Otan kotona lasillisen tai kaksi silloin tällöin, mutta jos otan enemmän, niin lähden muualle juomaan.