Oikea puoli kylkiluitten päältä turvonnut

Anonyymi

Miten tämän selittäisi, olen jo jonkin aikaa ihmetellyt, kun esim autossa istuessa, turvavyö tuntuu painavan jotakin oikean kylkiuun päältä. Se on jonkilmainen möykky, Se ei ole kova patti, vaan jotain sinne päin.
Vasemmalla puolen ei koskaan tunnu mitään.

Ainoastaan oikea puoli. Kun makaan sängyllä selälläni, tunnen sellaisen turvonneen kohdan.
Jos kokeilen kädellä kummaltakin puolen vatsaan asti, tuntuu oikea puoli turvonneelta.
Ei kuitenkaan ole kipeä.
Mitä tuo on, pystyykö kukaan selittämään? Vasen puoli tuntuu normaalilta.

Ainoastaan oikealla alaselässä on kohta, mikä on ollut jo muutaman vuoden kipeä. Yksi kohta. Ikinä ei ole vasemmalle puolen sattunut.

Mutta kuuluuko oikean puolen kylkikaaren ja sen alapuolella tuntua turvonneelta? Ja mikä sellainen möykyn tapainen siinä kylkiluitten kohdalla oikein voi olla, kun ei se kipeäkään ole. ? Se "möykky" on oikeastaan luitten päällä.

2

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suksi lääkäriin ja vähän äkkiä !!!

    • Anonyymi

      Kukaan ei pysty asiaa diagnosoimaan netissä. Ainoa asia minkä pystyn sanomaan on, että olet hoikka. Lihavilla ihmisillä kylkiluut eivät välttämättä tunnu eivätkä näy. Ihan kauhean laihoille voi tulla erilaisia paksuuntumia ihoon rasituksesta. Itse sain aikanani sekä ristiselälle että solisluiden päälle patit rinkan painosta.

      Itse en ymmärtänyt täysin, onko kyseessä sisäelinongelma vai ihon alainen juttu. Ihmiselle tulee aika paljon kaikenlaisia pinnallisia patteja ja paiseita, jotka eivät useinkaan ole vaarallisia. Vaarallisuudesta tai vaarattomuudesta saattaa esim. kertoa kasvunopeus tai se, onko patti "irrallinen" vai kiinteästi kiinni ympäristössään. Ganglioita niveliin, rasvapatteja jne. Kehon sisäisistä pateista olisin huolissani.

      Joka tapauksessa kannattaa näyttää patti lääkärille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1998
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      56
      1417
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      207
      1252
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      56
      1152
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      78
      1102
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      39
      1049
    7. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      67
      957
    8. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      62
      946
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      218
      904
    10. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      102
      894
    Aihe