Tänäänkin IS kuntatilanteessa oli vain nelisenkymmentä tapausta Päijät-Hämeeseen, totuus on kuitenkin ihan eri.
ESS kertoo:
"Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymän alueella varmistui torstaina 452 uutta koronavirustartuntaa. Edellispäivän tapaan sairaalassa on 28 koronapotilasta, joista kaksi saa tehohoitoa.
Viimeisen seitsemän vuorokauden aikana sairaalahoidossa on ollut keskimäärin lähes 31 potilasta päivässä. Se on noin viidenneksen enemmän kuin edeltävän vastaavan jakson aikana.
Päijät-Soten alueella on varmistettu viimeisen seitsemän vuorokauden aikana keskimäärin 345 koronavirustartuntaa päivässä, mutta suurin osa tartunnoista jää nyt virallisten testien ulkopuolelle. Koronavirusnäytteitä on otettu viimeisen seitsemän vuorokauden aikana keskimäärin 757 päivässä, ja niistä 41,5 prosenttia on ollut positiivisia."
Päijät-Hämeen koronaluvut kasvavat edelleen, IS-tilasto valehtelee.
2
133
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmiset luottaavat kotitesteihin ja kun menevät oikeaan testiin niin onkin positiivinen , että mitä opimme tästä ! Sama kun ostaa alkometrin Tokmannilta joka näyttää nollaa ja kun poliisi puhalluttaa onkin humalassa !
- Anonyymi
Kyllä tuo kotitesti aika luotettavasti näyttää, jos on sairastunut koronaan, mitä nyt on tuttavat kertoneet. Aika moni nyt sairastaa koronan kotonaan tehtyään kotitestin ja ei ilmoita siitä mihinkään.
Itse kyllä kävin vaimoni kanssa ihan virallisessa koronatestauksessa, negatiivinen oli tulos. Kolme rokotetta ollaan otettu, mutta ei se tartuntaa silti estä.
Aika moni on nyt sairastunut tuttavapiirissä koronaan, mutta rokotetuista ei kukaan ole kuollut tai joutunut edes sairaalahoitoon. Kolme rokottamatonta on nyt kuollut tuttavapiirissä koronaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1033008
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872395- 241936
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221500Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291470Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151365- 87892
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26887Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62836Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2759