uskovana tarvisen pelkän uuden testamenttin. Vanha liitto oli israelilaisten ja Jumalan välinen liitto joka ei koskenut pakanakansoja.
Uudessa liitossa ja uudessa testamentissa on kaikki tarpeellinen tieto pelastusta varten, edellyttäen että toimitaan sen mukaan.
Uudessa liitossa ja uudessa testamentissa on kaikki tarpeellinen tieto pelastusta varten, edellyttäen että toimitaan sen mukaan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihan hyvä. Minä vanhanliiton ateistina en tarvitse käyttöoppaita, enkä pelastusta. Minulle riittää, että tämä ainoa elämä on hyvä ja sitten se päättyy. Jos poistumishetkellä ehdin jostain olla kiitollinen, ainakin siitä, että irtautuduin kaikesta yliluonnollisesta.
Usein ateisti katsoo asioita rehellisemmin kuin kiero uskovainen. Lopputuloshan on molemmlla sama, tuonela kutsuu.
Näytä ateistille tuonela tai joku muu ihme hökötys. Todistappa sellaisien olemassa olo.
Kaikenlaisia hömppäjuttuja sentään.
Hauta on tuonela. Käy hautausmaalla kattelemassa.
Käyppä vaikka itse kattelemassa sanakirjasta, mikä Tuonela on
Ei sitä tarvitse näyttää, uskoa vain Raamattua, että se on totta.
Oletko Sinä nähnyt paikaltaan esim. Älynyt kylää Etelä Afrikassa?
Kyliä kyllä on maailmassa, mutta kukaan ei sentään ole esim. elänyt sitä kuutta sataa vuotta .
Minä vanhoillislestaadiolaisena en tarvitse raamattua en sitten ensinkään.
Minulle riittää Päivämies, Siionin kevät, Lasten Siioni ja puhujaisten seurapuheet.
Ja tupakka.
Trollolloo. Vl-puhuja pani parastaan.
Minulle riittää Siionin Rospuutto.
Rospuuttoa en syö. On keliakia ja kaikkee.
Rospuutto saa juoksemaan vessassa. Tulee muutoin huonot housuun.
On kuitenkin hyvä muistaa, että uuden liiton välimies sanoi:
"Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään. Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut. Sentähden, joka purkaa yhdenkään näistä pienimmistä käskyistä ja sillä tavalla opettaa ihmisiä, se pitää pienimmäksi taivasten valtakunnassa kutsuttaman; mutta joka niitä noudattaa ja niin opettaa, se pitää kutsuttaman suureksi taivasten valtakunnassa."
Mat. 5:17-19
Näkee että Jeesuskammoinen vl laittoi tuon mielipiteen.
Se on monelle uskovaiselle niin ikävää luettavaa se vanha testamentti kaikkine hulluuksineen ja ikävyyksineen, että jättävät sitä lukematta ja siitä puhumatta.
Usko siinä voi mennä.
Mitä nyt toisia ihmisiä tuomitessaan sinne ja tänne kuoleman jälkeiseen ikuiseen kärytykseen, hieman referoivat.