On huono äänenlaatu. Telkkari on Samsung.
Mitä voisin tehdä parantaakseni sen.
Olen sammuttanut sen kokonaan ja hakenut kaikki kanavat uudelleen useampaan kertaan mutta ei auta.
Muistelen, ettei se ollut aikaisemmin sellainen.
Eikö kukaan tiedä.
Led-tv:ssä..
10
113
Vastaukset
- Anonyymi
Kokeile kääntää töpseli tosin päin. Minulla auttoi ainakin. Ilmeisesti nollajohto on asunnossa kytketty väärään maajohtimeen, joka aihetti äänenlaadun heikkenemistä.
- Anonyymi
Ei valitettavasti kääntäminen auttanut. Olisko jotain muuta kikkaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei valitettavasti kääntäminen auttanut. Olisko jotain muuta kikkaa?
Kiitos kysymyksestä. Minulla ei ole ainakaan muita neuvoja antaa. Terveisin kommentoija nr. klo 16:43. Hyvää kevään odotusta!
- Anonyymi
Huuhaa ohje maajohtoa ei käytössä edes vanhoissa pistorasioissa. Eikä laite (TV) tunnista kummassa puolessa on 0 - johto. Maajohto ja 0 - yhdistetty jo jakokeskuksella keskenään.
- Anonyymi
Se perinteinen vinkki: hommaa soundbar. Tai kytke stereoihin.
Pika-apuna voi askarrella äänenohjaimet 45° kulmaan tv:n alle jos kaiuttimet osoittaa alaspäin (niinkuin enimmäkseen nykytelkkareissa). - Anonyymi
Lähes kaikissa littutelkuissa on joko huono tai erittäin huono äänentoisto, koska niihin ei mahdu kunnollisia kaiuttimia. Itselläni on Sony ja siihen yhdistetty "äänilaatikko" (soundplate), jonka äänenvoimakkuutta voi säätää television omalla kaukosäätimellä.
Ääni on ihan hyvä!- Anonyymi
Telkuissa on perinteisesti ollut huono äänenlaatu. Myös niissä muinaisissa (palloputki)stereotelevisiiossa, missä oli isot "hiirenkorvat" sivuilla. Koteloimaton ja soikion muotoinen kaijjutinkartio niissä "korvissa" lepattamassa.
Littutelkkujen kanssa pääsääntöisesti suunta on ollut alaspäin, kun ei koteloon kunnon kaiuttimia mahdu.
Mutta.... tuoreimman littutelkun (Samsung) kytkin sen hankittuani oikopäätä sterooihin ja kunnon kaiuttimiin. Tuli silti eräänä päivänä testattua, miten toimii telkun oma äänentoisto. Sehän oli yllättävän hyvä. Ei nyt ihan hifikaiuttimille pärjää, mutta veikkaan paremmaksi kuin surkeimmat (tonnilla koko setti) kotiteatteripaketit. Minkäälaisia kaiuttimia tai edes reikiä kotelon reunoilla ei näy, joten ratkaisun on pakko olla näytön pinnan värisyttämiseen perustuva! Eli ruutu itsessään toimii kaiuttimena. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Telkuissa on perinteisesti ollut huono äänenlaatu. Myös niissä muinaisissa (palloputki)stereotelevisiiossa, missä oli isot "hiirenkorvat" sivuilla. Koteloimaton ja soikion muotoinen kaijjutinkartio niissä "korvissa" lepattamassa.
Littutelkkujen kanssa pääsääntöisesti suunta on ollut alaspäin, kun ei koteloon kunnon kaiuttimia mahdu.
Mutta.... tuoreimman littutelkun (Samsung) kytkin sen hankittuani oikopäätä sterooihin ja kunnon kaiuttimiin. Tuli silti eräänä päivänä testattua, miten toimii telkun oma äänentoisto. Sehän oli yllättävän hyvä. Ei nyt ihan hifikaiuttimille pärjää, mutta veikkaan paremmaksi kuin surkeimmat (tonnilla koko setti) kotiteatteripaketit. Minkäälaisia kaiuttimia tai edes reikiä kotelon reunoilla ei näy, joten ratkaisun on pakko olla näytön pinnan värisyttämiseen perustuva! Eli ruutu itsessään toimii kaiuttimena.Kuvaputki-tv:ssä oli hyviäkin äänentoistoltaan, litteissä tuskin missään vetää vertoja , mutta soundbarilla saa helposti kohtuullisen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuvaputki-tv:ssä oli hyviäkin äänentoistoltaan, litteissä tuskin missään vetää vertoja , mutta soundbarilla saa helposti kohtuullisen.
En ole ikinä äänenlaadultaan kelvolliseen palloputkitelevisioon törmännyt. Pelkkää feikkiä kaikki. Olevinaan isot kaiuttimet ruudun sivuilla, mutta niissä lepattaa pienet ja koteloimattomat laajakaistaelementit. Soundbar varmasti eri luokkaa... itseasissa jopa halvat tietokonekaiuttimet voivat olla parempia kuin surkeimpien televisioiden omat kaiuttimet.
- Anonyymi
Kyllä siellä asetuksissa on varmaan jotain säätömahdollisuuksia äänellekin. Kannattaa tutkia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505167Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.672945Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2871466Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh721143Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391114Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781106Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611085- 1291072
- 1711044
- 49924