Nivelrikko ja fyysinen työ

Anonyymi

Olen alle 30v hoikka nainen. Niveleni ovat aina naksuneet liikkuessa. Yläasteella huomasin että polvet kipeytyvät ylämäkeä kävellessä. Tehtyäni fyysisesti keskiraskasta työtä pari vuotta, jalkojen kipu lisääntyi ja ruokatauon jälkeen tuntui ettei pääse nousemaan. Polvet ja nilkat naksuu mutta nyt kivun kera. Illalla sängyssä jaloissa outoa väreilyä ja pientä kipua. Sitten vielä oikean käden yksi sormista kipeytyi ja naksui liikuttaessa (vaiva edelleen 1,5v myöhemmin) nivel muutti väriä, joten kävin työterveydessä. Lääkäri sanoi että sormien nivelet näyttävät turvonneilta. Kehotti tulemaan takaisin jos pitää tehdä operaatio(!?)
Olen ruvennut tekemään lyhennettyä työpäivää, mutta kivut vaivaavat silti yhtä lailla. En pidä kipuja niin isoina että tarvitsisin särkylääkettä. Vaivaisenluut myös olleet jaloissa useamman vuoden, niissäkin epämiellyttävä tunne usein, pelottaa miten isoiksi vielä kasvavat.

Voiko kehitystä hidastaa vai pitääkö vain hyväksyä että voin *saada" eläkepaperit alle 50-vuotiaana?

4

348

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eläkepapereita ei ihan helposti saa, siihen ei kannata luottaa. Koettaisit päästä kunnollisiin tutkimuksiin. Fysiatreja Suomessa ei paljoa ole, ja niille on vaikea päästä, mutta koeta ainakin. Jollekin osaavalle erikoislääkärille.

      Tuli mieleen, että voisiko sinullakin olla hypermobiliteetti eli nivelten yliliikkuvuus? Löydät netistä ohjeita, miten asian voi testata. Itseni diagnosoitiin harvinaisen myöhään, vasta yli 40-vuotiaana. Minulla oli naksunut lapsesta lähtien selkä/lonkka sellaisesta kohtaa, jossa ei pitäisi mitään niveltä olla. Nivelet kipeytyvät herkästi ja oireilu vaihtelee päivittäni. Sain sellaiset paperit, että ei nostamista, kantamista, seisomista, istumista tärinää. Olin jo kuntoutustuella psyykkisillä syillä, joten sen jälkeen sain eläkkeen. Mitään sen perusteellisempia tutkimuksia ei ole tehty, mutta oma tuntumani on, että oireilu vain lisääntyy iän myötä
      (vaihdevuosien pitäisi helpottaa asiaa, mutta itse ainakin vielä pääsen spagaattiin). Minulta naksuu jopa ranteen luut, eli ne pienet pallukat mitä on kämmenen sisällä. Joskus ne loksahtavat väärään asentoon ja ovat kipeinä muutaman päivän. Eli töitä näillä nivelillä ei tehtäisi.

    • Anonyymi

      Pakko kai ruveta selvittämään miten helposti täällä päin pääsee tutkittavaksi.

      Testasin ja ei todellakaan ole yliliikkuvat nivelet. Sormia en ole ikinä saanut lähellekään lattiaa. Tuntuu että normaalia huonommin taipuu paikat.

    • Anonyymi

      Ainakin kannattaa hankkiutua pois fyysisistä töistä. Selvitä mahdollisuutesi hankkia koulutus uuteen ammattiin työeläkeyhtiön kautta.

      • Anonyymi

        Tietokoneella/puhelimella tehtävät työt eivät sovi monesta eri syystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      861
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      468
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      451
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe