Vaseliini ruostesuojana

Anonyymi

Joissan vanhoissa koneissa on suojarasva, vaaleanruskea sitkeä tökötti.
Se on suojannut metallia vuosikymmeniä.
Irralliset koneenosat on usein kääritty rasvapaperiin

Voisiko tavallista yleisvaseliinia voidella jo hiukan ruosteisiin osiin ruosteen pysäyttäjäksi.
Koneet joihin on tihkunut rasvaa tai öljyä ovat puhdistettuina ruosteettomia.
Jopa vuosikymmenten jälkeen.

6

3140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikäs siinä. Tavallisen yleisvaseliin ongelma ainakin auton alustan suojana on heikko kulutuksen kesto.
      Takavuosikymmeninä suojana käytettiin niin (sitkostettua)teräketjuöljyä kuin kuumennettua vaijerivaseliinia. Myöhemmät korjaajat eivät pitäneet tällaisesta. Korjaus kun oli todella likaista.

    • Anonyymi

      "Voisiko tavallista yleisvaseliinia voidella jo hiukan ruosteisiin osiin ruosteen pysäyttäjäksi."

      Kyllä vaan.

      Jos pystyt pitämään kosteuden pois raudan pinnalta, keinolla millä tahansa, niin se ei ruostu.

    • Tiukasti ajoneuvojen ruostesuojauksesta keskusteltaessa on todettava, että ruosteen muodostumiselle alttiimmat kohteet ovat joko avoimina vesi- suola- ja sorasuihkuille tai toisaalta piilossa koteloiden kätköissä, missä kosteus muhii.

      Kotikontit, kuten vaseliinit ovat täysin hyödyttömiä, koska kulutuskohteissa ei vaseliini pysy ja koteloiden uumeniin ei kotikonstein pääse sen enempää pesemään ja kuivaamaan koteloita kuin vaseliiniakaan ruiskuttamaan. Pahimmassa tapauksessa vain tukitaan vaseliinilla ilmareikiä ja näin varmistetaan kotelon sisältä mätäneminen.

    • Anonyymi

      Riippuu mikä paikka on sellainen jossa rasvainen pinta voi olla autossa, öljy ja rasva kerää pölyä, jos meinaat alustan osia, akseleita, apurunkoa, iskunvaimennuksen kiinnikkeitä rasvata.

      Itse olen laittanut kotelosuojaa joka on öljyistä ja tarttuvaa sekä kuivaa pinnaltaan ja massaa päälle ruiskulla, pohjan osa pysyy ruisteettomina. Taka-akseli, jousituksen kiinnikkeet, apurungot.

    • Anonyymi

      Pitäisi löytää suojamassa mikä sumutuksen jälkeen kovettuisi vaseliinin päälle.

      Vaseliini tai vahakerroksen ei tarvitse olla paksu hermeettiseen suojaukseen, Youtube perusteella työkalujen konepajasuojana toimii erittäin hyvin tavallinen parafiini pohjainen vaha https://www.youtube.com/watch?v=2zki6jhJK34

      Eli pitääkö nyt alkaa hieromaan kynttilään auton pohjaan?

      • Anonyymi

        miten olisi sähkösinkitys


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4055
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4011
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3793
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2968
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2567
    7. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      33
      2379
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      28
      2252
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2141
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      450
      1849
    Aihe