Miksei lumiaurat liiku? Onko nekin lakossa?

Mikä on kun ei teitä aurata?
Onko pomo ajatellut sellaista asiaa että jos joku kuolee siksi ettei ambulanssi pääse auraamattoman tien takia ajoissa perille niin kukahan mahtaakaan olla se joka vastaa siitä ihan henkilökohtaisesti?
12247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Siksikö tätä nykyistä kiinteistöveroa, entiseltä nimeltään katumaksu, maksetaan että saamme päivätolkulla tarpoa umpihangessa jopa aivan keskustassa?
Käsittämätöntä toimintaa, verot on tapissa ja palvelut perseestä.

Äänestä

Yksilötasolla kuolema on hyvin henkilökohtainen tapahtuma. Veikkaan, että kyselemääsi pomoa enemmän asia koskettaa sitä joka kuolee, ehkä jopa eniten koko tilanteessa. Pyytäisin kuitenkin ottamaan huomioon, että ihmisiä kuolee vaikka ei olisi lunta, ja jopa ambulanssissa, eli ambulanssin pihaan pääsy sinällään ei ole tae kuolemattomuudesta.
Jos asia huolettaa sinua kohtuuttomasti, ota kola käteen.

Äänestä

Tiet on luokitettu, missäjärjestyksessä aurataan. Kalustoa on rajallisesti.

Äänestä
  • Koska ihmisillä on rahaa rajallisesti, voidaan sopia ettei makseta vuoden 2022 kiinteistöveroa vaan jokainen antaa sen mennä ulosottoon. Tehköön sitten vastikkeettomien maksujen eteen töitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Koska ihmisillä on rahaa rajallisesti, voidaan sopia ettei makseta vuoden 2022 kiinteistöveroa vaan jokainen antaa sen mennä ulosottoon. Tehköön sitten vastikkeettomien maksujen eteen töitä.

    Kalliimmaksi vaan tulee ulosoton kautta, mutta jokainen tyylillään.

    Äänestä

Ihan älyttömän hyvin lumityöt tehty tänä talvena. Pyörätietkin heti aamusta aurattu. Aikaisemmin sai alakoululaiset viikon taluttaa pyörää auraamattomalla pyörätiellä. Kai jokainen ymmärtää viiveen tämmöisen lumimyrskyn jälkeen.

Äänestä
  • Jep, täällä syrjäseudullakin on lumityöt tehtynä joka aamu.

    Äänestä

Voi kun ette ymmärrä asioita. Kävin työmatkalla tekemässä lumityöt tänään koneella. Normaalisti menee puolituntia, tänään meni yli 2 tuntia. Kuusaalla kävi aura jo aamulla aikasin meidän pikkukaduilla. Onhan auraajillakin oltava vuorokausi lepo.

Äänestä
  • Ajo- ja lepoajat ei koske auraajia.
    Ensin tehdään työt, sitten levätään. Ammatinvalintakysymys.
    Tosin taitaa olla vähän joka alalla niitä asennevammaisia nykyään

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ajo- ja lepoajat ei koske auraajia.
    Ensin tehdään työt, sitten levätään. Ammatinvalintakysymys.
    Tosin taitaa olla vähän joka alalla niitä asennevammaisia nykyään

    Ja sitten on kaikista valittavia, vaikka itse on täysi nolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja sitten on kaikista valittavia, vaikka itse on täysi nolla.

    Kuten sinä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuten sinä.

    HEH. No sinuun osui ja upposi. Miten asennevammasi jaksaa, näkyykö lunta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mikä on kun ei teitä aurata?
Onko pomo ajatellut sellaista asiaa että jos joku kuolee siksi ettei ambulanssi pääse auraamattoman tien takia ajoissa perille niin kukahan mahtaakaan olla se joka vastaa siitä ihan henkilökohtaisesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu