Ostin noita useamman kappaleen pari vuotta sitten. Oikeasti todella tehokkaita katto/seinävalaisimia. Saa mahtavat luxit. Nyt olen joutunut vaihtamaan puolet takuuseen. Yksi alkoi välähtelemään ja toinen paloi himmeänä.
Poistaessani viallisia valaisimia katosta tein huolestuttavan havainnon: Valaisin on kuumentanut katon verhoilulevyn ruskeaksi. :O No näissä valaisimissa yksi kohta kuumenee helvatan kuumaksi.
Näissä on kolmen vuoden takuu ja kuitit tallessa. Saa nähdä kestääkö uudemmat yksilöt vai tuleeko jo tulipalo.
Kiinalaisiahan nämä on ja poweripuoli paukkuu, ei varsinainen led-osa.
Harju-merkkiset led-valopaneeli 18W ja 24W
6
747
Vastaukset 6
- Anonyymi
Kannattaa vastedes asentaa valaisin niin että katon ja valaisimen väliin jää sentin rako ilman kiertämiseksi.
- Anonyymi
En nyt muista, minkä valaisimen asensin isälle kattoon, mutta alta vuoden sen joutui kanssa vaihtamaan - taisi tosin olla eri mallia: Ilmarako katon ja asennusrautojen väliltä löytyi. Oire kuitenkin sama eli alkoi välkkymään. Uusittu on kestänyt varmaankin jo yli vuoden.
Eikös tämä tarkoita sitä, että että valaisimessa on periaatteessa kaksi ledi-ketjua - yksi kumpaankin vaiheen suuntaan kytkettynä rinnakkain. Jolloin jos ketjusta palaa yksi ledi, menee toinen suunta pimeäksi ja alkaa välkyntä.
Kuvullinen "hehkulamppu" mallinen valo lakkasi kanssa toimimasta, joten vilkaisin sisälle ja näytti siltä, että yksi ledeistä rapsahtanut rikki.- Anonyymi
Ei niitä ledejä yleensä suoraan vaihtosähköllä syötetä, kyllä se tasasuunnataan ensin. Pitkiä lediketjuja kyllä käytetään ettei jännitettä tarvitse paljoa alentaa ledeille.
- Anonyymi
Ei taida kiinanlampun hakkuriteholähde olla hyötysuhteeltaan ihan parhaasta päästä. Mietin miten kuumia powerin komponentit ovat muovikuoren sisällä, kun pintakin kuumenee kattoa polttavaksi.... ihmekös hajoavat.
Nämä Harjun lamput on tarkoitettu asennettavaksi ihan kattolevyyn kiinni, ei sinne ilmaväliä jää ellei laita prikkaa tms. kiinnitysraudan alle.- Anonyymi
Järjen käyttö on kuitenkin sallittua.
- Anonyymi
Sama havainto huonosta hyötysuhteesta. Tokmannin halpis - valonheittimen ottama teho on 30 W ja tuottaa suunnilleen saman verran valoa kuin 16 W tehoinen kierrekantainen 2100 lumenin ledilamppu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761099- 42794
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden229672- 45518
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34512Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga48484Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️73480- 23478
Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52419- 18414