Pihassa kasvaa tosi sitkeä paju hankalassa paikassa. Sitä saa leikellä ja sahata joka kevät. Osaatteko neuvoa konstia pajun tappamiseen. Myrkyt ei käy.
Miten saan pajun
4
959
Vastaukset
- Arkkivaari
ja varmasti toimiva, vaikkakin hidas:
Kuori pajun runko/rungot 30-40 cm leveälti puuainesta myöten. Katso välillä, ettei puu sillasta vauriokohtaa (siis ei kasvata siihen uutta kuorta).
Puu nääntyy parissa vuodessa.
Olen itse kokeillut ja hyvin onnistui. - Hetimiten
Moottoririsaha, niin asiat ratkeavat. Voithan myös vuokrata sellaisen sahureineen. Pitäisi pajun kadota nurkista.
Voitko tehdä tulen pajun juuren tai kuumentaa toholla kuorta, huomasin joku vuosi sitten että kun kulotti heiniä pajukossa, vähänkin kun kasasi heiniä pajun juurelle ja poltti niin että vinkuminen kuului(kuoressa olevat kaasut ja vesihöyry ilmeisesti vinkui) paju kuoli siihen, edes pajunkissat eivät kehittyneet pidemmmälle kuin oli kulotushetkellä. Jos paju on nyt iso kaada puu, sehän vesoo kovasti tee ensi vuonna tulitemppu.
Alwarinkin pihalla kasvoi sitkeä pajunpirulainen vielä muutama vuosi sitten vaan eipä kasva enää. apu löytyi suolasta. Hakkasin kannon säleiksi ja kylvin suolaa päälle reilusti. Ei ole ollut enää harmia pajusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945399Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3211264Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110902Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369721Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302259- 391727
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540